Nazmiye Demirel Kimdir? Kaç Yaşında Nereli? Nazmiye Demirel Öldü

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hayat arkadaşı Nazmiye Demirel öldü. Nazmiye Demirel biyografi, hayatı hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Eski Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı eski DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in karısı Nazmiye Demirel bir süredir sağlık nedenleri nedeniyle tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Nazmiye Demirel yaşamını yitirdiğinde 86 yaşında yaşamını yitirdi. 

Nazmiye Demirel Doğum yeri İsparta İslamköy'dür. Doğum terihi 1927 yılıdır. Nazmiye Şener soyadını taşıyan Eski fist leydi Süleyman Demirel ile 1948 yılında evlendi.
Uzun yıllardır hayat arkadaşlığı ettiği 1924 doğumlı Süleyman Demirel 65 yıllık bir evlilik sürdürdüler. Eğitimli, esprili, inançlarına ve değerlerine bağlı zeki bir Türk kadını olarak hayat sürdürmüştür. Varlıklı olmasına rağmen modern yaşamına aşırı lüks ve gösteriş meraklısı  boş insanlardan değildi. First Lady unvanını doğru taşımış, hanımefendi bir Anadolu kadınıydı.
Bir dönem kendisi için çıkan çirkin dedikodular ile zor zamanlar yaşamış olmasına rağmen ayakta ve dümdür durmayı başarmıştır.
Nazmiye Demirel'in olmazsa olmazları ise u şekilde sıralanmıştır. Sabah namazını kıldıktan sonra mutlaka çayı demler, Kahvaltı masasına gecelikle oturmaz, Kendi elleriyle hazırladığı Gül reçellerini mecliste dağıtırdı..
Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi lüst ve gösteriş meraklısı olmadı, evcimen bir Anadolu kadını yapısına sahip olduğu içinse eşi Cumhurbaşkanı olduğunda, klasik haline gelen Köşk'e gitme durumunu da reddetmiş ve  "Çankaya'ya taşınmamız şart mı; işleri buradan idare edemez misin?" cümlesini kurmuştur. Umuyoruz bu örnek davranışları yeni gelen ve gelecek olanlara örnek olur... Nazmiye Demirel sağlık nedenleriyle tedavi gördüğü hastanede, 28 nisan 2013 salı sabahı 86 yaşında yaşama veda etti.. Kendisine Hak'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


EmoticonEmoticon