Amişler Kimdir Nerede Yaşarlar Amish Hristiyanları Hayatı Vikipedi

Amiş Mezhebi nedir? nerede ve nasıl yaşarlar? Amişler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kendilerini, teknolojiye ve dış dünyaya tamamen kapatan bir çeşit insan topluluğudur. Amish haristiyan mezhebi Kanalda ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Pensilvanya eyaleti ve bunun yanı sıra Ortabatı eyaletleri yaygın olarak yaşayan bir topluluktur. Asıl kökenleri ise, toplama bir ülke olan ve gerçekte hiç bir milleti bulunmayan ABD ülkesine 18. ve 19. yüzyılda Fransa, İsviçre ve Almanya'dan göç eden Avrupa hristiyanları tarafından kurulmuştur. 
Amişler grubu basit ve sade bir yaşama inanırlar, yazımızın başınsa söz ettiğimiz gibi teknoloji nimetlerinin şeytan işi günah icatlar olduğuna inanırlar elektrik, telefon, otomobil,  gibi modern yaşamın en değerli ve hayatı kolaylaştıran nimetlerini kullanmatan sakınırlar. http//bilgiozetim.com Amişler topluluğunda yaşayan insanlar kendilerini dinsel inanışları nedeniyle düğer insanlardan ayırırlar. Örneğin Vergi odemezler, süper martletler ve AVM gibi alışveriş merkezlerine gitmezler, orduya katılmazlar.
Amish tarikatının kurucusu olarak bilinen Jakop Ammann 1644 -1712 -1730 yılları arasında yaşamış İsviçre'li bir hristiyandır. Amiş çocukları 8. sınıfı tamamladıktan sonra devlet okullarından alınarak eğitimlerini evlerinde tamamlanmaya zorlanırlar.
Amişler kendi mezheplerinden olmayan, başka dinden insanlara kız vermezler ya da almazlar. Tüm hayatlarını kendileri gibi Amişlerle geçirirler.
Amiş nüfusu 249.000 civarındadır. Konuştuklar diller Pensilvanya Almancasıı,"Deitsch"tir. Alemannisch Almanca Cermen dil grubundan bir dildir. Hristiyan Protestan Anabaptist mezhepi dinine mensupturlar.
Amiş Resimleri Foto Galerisi D-Smart üzerinde yayınlanan Amiş mafyası programını izleyenlerin meraklı arayışlarını gidermek amacıyla hazırladığımız yazımız konusunda düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. 

1 yorum so far

Merhaba.. Digitürk' Amishlerin Merhameti filmini seyredince, bu ilginç insan topluğunu merak ettim. Araştırınca sitenize rastladım. Bu güzel araştırma için teşekkür ederim... Baya faydalandım..
Tülay Dolu


EmoticonEmoticon