Dünyanın 7 Harikası Nelerdir?

(Περὶ τῶν Ἑπτὰ Θεαμάτων) Dünya üzerinde her dönemde yaşanmış farklı dönemlerin insanları yansıttığı ve tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş çeşitli yapıtlardır. Dünya üzerinde geçmişi binlerce yıl öncesine dayanann birbirinden muazzam ve neredeyse olması mucize eserler mevcuttur. Bunlar arasında çeşitli elemeler yapılmış ve en iyinin en iyisi olarak belirlenenler konusunda ortak karara varılmıştır. Ders kitaplarında ve uluslar arası bir çok resmi kaynakta da bu şekilde işlendikleri için de değiştirilmesi epeyce zor bir listedir. Son zamanlarda bildiğimiz kadarı ile dünya 8. harika olayı da meydana gelmişti.

Aslında gidip detaylı bir arama yaşılır ve araştırılırsa dünyanın en güzel eserleri hakkında sadece Türkiye'den 100lerce harika çıkar. Dediğimiz gibi karar kılınmış ve bir elin parmaklarını keçmeyecek kadar aşağıya çekişmiş bir liste hazırlanmış. 2,3 tanesi için lafımız yok fakat genel anlamda sizlerle aynı fikirdeyiz. Yani listedeki bazı eserler konusunda "bunun neresi dünya harikası" diyenlerdeniz. 2007 yılında 100 milyon oyla alt resimde gördüğünüz yeni 7 harika seçilmiş.


Degerli Bilgi özetim takipçileri dünyanın en çok bilmiş sanatkarlarının ve uzmanlarının birbirlerine yönelttikleri “Dünyanın en güzel yapıtı hangisidir?” sorusuna yanıt olarak alt kısımda paylaşacağımız, Antik dönem Dünyanın 7 harikası adını taşıyan başyapıtların listesini incelebilirsiniz. 

“Dünyanın Yedi Harikası” Nelerdir?

1. Keops Piramidi
2. Babil’in Asma Bahçeleri
3. Artemis Tapınağı
4. Zeus Heykeli
5. Rodos Heykeli
6. İskenderiye Feneri
7. Bodrum (Halikarnas) Mozolesi

Gelecek yazımızda 2013 Dünyanın Yeni Yedi harikası nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.  hakkında neler düşünüyorsunuz? yorum ekleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon