Julius Richard Petri Kimdir? Hayatı Vikipedi Petri Kabı Nedir?

31 Mayıs 2013 Google Doogle Julius Richard Petri doğum gününü kutluyor. Bizlerde edindiğimiz bilgiler dahilinde  için Julius Richard Petri kimdir?  Julius Richard Petri hayatı hakkında bilgiler gibi meraklı arayışlarınızı yanıtlamak istedik.
Alman bakteri bilimi uzmanı olan Julius Richard Petri aynı zamanda petri kabı adıyla dünya genelinde tanınan ve belli kurallarda standart olarak kabul edilen laboratuar gerecini eden kişidir. Julius Richard Petri doğum tarihi 31 Mayıs 1853 yılıdır. Doğum yeri Almanya’nın Barmen kentidir. Bilim konusunda bir çok araştırma yapan ve bu konuda azımsanmayacak kadar çalışması bulunan dünyaca ünlü bilim adamı Julius Richard Petri 20 Aralık 1921 yılında heniz 69 yaşında ilen Almanya'nın Zeitz kentinde hayatını kaybetmiştir.

 Julius Richard Petri Biyografisi kısaca özgeçmişi 1871-1875 tarihleri arasında Kaiser-Wilhelm-Akademi’de eğitim almış ve başarı ile mezun olmuştur. Sonrasında yine doğduğu ülke 1882 yılında Almanya'nın başkenti Berlin’de Charité Hastanesi’nde askeri doktor olarak görevi almıştır.


Göreve başladığı bu hastanede hücre kültürlerinin yetiştirildiği Petri kabı olarak kabul edilen camdan yapılmış yayvan yuvarlak bir cihaz icad etmiştir. Petri Kabı nedir? ne işe yarar? diye merak edenler için bir de resim örneği ekledik.


EmoticonEmoticon