Askerlik 35.Madde Değişti Darbe Gerekçesi Kaldırıldı 27.06.2013

27 haziran 2013 Askerlik Harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir Askerlik Tanımında bulunan Türk Vatanını istiklal ve Cumhuriyeti'ni korumak ilkelerinin bukunduğu Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinde değiklik yapılıyor.

Bu ne demek? Askerlik vazifesi denilen kutsak görevin temel maddeleri olan Türk Vatan'ını İstiklal ve Cumhuriyetini korumak ilkeleri çıkartılıyor..
Değişmeden önceki Askerlik “Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak” şeklinde olan maddeler şu anki hali olan Askerlik “Harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyeti” olarak değiştirildi.

Silahlı Kuvvetlerin Görevi
Askeri darbelere ‘yasal dayanak’ sağlayan yani askeriye gerekli gördüğü taktirde devlet yönetimine müdehale eder tanımlamasının bulunduğu  35′inci madde değişiyor.

Eski hali ile “Silahlı Kuvvetler’in vazifesi, Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamaktır” Şeklinde olan madde yeni uyarlaması ile;
 "Silahlı Kuvvetler’in vazifesi; yurtdışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır” şeklinde değiştiriliyor.


EmoticonEmoticon