Hurda Araç Yasası 2014 Resmi Gazete Hurda Araba Alımları

Resmi Gazete hurda araba fiyatları, hurda araç alım fiyatları 2013 yılında hurdaya çıkan araçlar için alımlar yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgiler Resmi Gazete'de yayınlandı. 2012 yılında yayınlanan hurda araç alım yasası hakkında bütün bilgiler yazımızın devamında ayrıntılı olarak eklenmiştir. Son istatistiklere göre Türkiye'de 2 milyondan fazla 20 yaşı üstü aracın trafikten men edilmesi kararına varılmış. T.C. Maliye Bakanlığı'nın düzenlediği ve İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca ortak olarak hizmete sokulan “Hurda Araç Teşvik Paketi” fiyatlarını belirleme satın alma konusu için uyarlanan teşvik yasası 4 AĞustos 2012 28374 sayılı Resmi Gazete’de duyuruldu.

Hurda araçların trafikten mem edilmesi ile ilgili yasa 3 ana madde ile şekillendi.

1. Eski aracını verip yeni araç almak isteyenleri için hazırlanan tasarıda 20 yaş ve üzeri araçlarını hurdaya çıkması ÖTV (özel tüketim vergisi) aracın yaşına göre bir miktar indirim sağlanması öngörülmekte. Keisn rakamlar verilmemekle birlikte ÖTV’nde yüzde 50 – yüzde 80 oranında indirim düşünülmekte.

2. Elindeki hurda aracı İl Özel İdaresi’ne teslim etmek. Elinizde bulunan hurda aracı yaşına göre belirlenecek olan fiyat ile İl Özel Maliye Bakanlığına teslim edilmesi kararı.

3. Ederinden daha fazla vergi borcu bulunan araçlarda Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan 3. teşvik paketi ile vergi borcunun faizi odenecek miktarı geçtiği taktirde belli miktarda indirim, bilgiozetim.com borcun sadece ana parasının ödenmesi ve bu borcunda taksitlendirilmesi gibi imkanlar öngörülmekte. Karar Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından belirlenecek.

Bu zamana kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Aracın silindir hacmi ve Aracın yaşı MTV belirlenmesi ile hazırlanan değerler artık aracın emisyon salınım oranları da eklenerek belirlenecek MTV'ye dahil olacak. Örneğin silindir hacmi büyük olan bir arabada emisyon ve salınım düşük ise MTV üzerinden indirim yapılabilecek.
MKE ÖTA 2014 Ömrünü Tamamlamış Araba alımları ile ilgili resmi makamların telefon, adres ve başvuru formu bilgilerini öğrenmek için buradan Mkek Hurda Alımları 2013 adlı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza takılanları yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

6 yorum

benim 8 tane eski model otomobilim var hepsindende yararlana bilecekmiyim

benim 4 tane araç var 1993 terra 1990 moskoviç 1988 fort 1976 reno

acele etmeyin arkadaşlar şunun şurasında ne kaldı 2015 e hani kemal sunal diyoduya şunun şurasında çarşambaya ne kaldı bu işde aynı hesap

araç toplayanlar çoğalacak bilginize araçlarınızı satmayınız

" Klasik oto meraklısıyım " 1940 -1960 model klasik otoya toplamak için yüzbinlerce $ harcayan bu insanların otolarını hurda statüsüne mi koyacaklar ? Ben böyle saçma sapan bir yasa duymadım .Bir ülkede önce vatandaşın gelir seviyesi yükseltilir sonrasında zaten yasa çıkarmaya gerek kalmaz . Hepimiz 0 kilometre arabaya bineriz . kimse hurda arabaya binme meraklısı değil. Sevgiler.........

Acaba araç alımı ne zaman başlayacak bilgisi olan varmı saygılar...


EmoticonEmoticon