Kısa Dönem Askerlik Yedek Subaylık Sınavı Kaldırıldı Yorumları

Kısa dönem veya Yedek subay olarak üniversite mezunlarını askere alma uygulaması kaldırıldı. 2013 yılına kadar uyglanan Üniversite mezunlarını kısa dönem olarak askere sınavı Kara Kuvvetleri Komutanlığunca alınan bir kararla yürürlükten kaldırıldı. 2013 2014 yılı içerisinde Askere gitmeye hazırlanan üniversite mezunlarını ilgilendiren bu konu hususunda merak ettiğiniz soruların yanıtı yazımzıın devamında mevcuttur.

Üniversite mezunlarını askerle almak üzere uygulanan sınavı sınav haziran 2013 itibarı ile iptal edildi.  Bakanlıktan gelen açıklamaya göre ise kısa dönem askerlik ve tedek subaylık sınavının kaldırılma nedeni askerlik dünemi kelen vatandaşşarın çeşitli bahanelerle askerlik yapmaya elverişli değil raporu alarak askerlikten kaçmalarını engellemek amacıyla olduğu söylendi.

Askerlik çağı gelmiş olan üniversite mezunlarının sınavın uygulanacağı tarihle aynı zamana denk gelen rapor almaları durumunda askerden askerden kaçabiliyorlardı. Ancak yeni uygulamaya sokulan çalışmaya göre bunun mümkün olmayacağı, Bilgiozetim.com Askerlik çağı gelenlerin sirek merkez tarafından askerlik yerlerinin belirleneceği ve bu nedenle erteleme ve raporların içe yaramayacağı için kaçmak mümkün olmayacak.
Üniversite mezunları olarak askerden kaçmanıza imkan tanıyan bu açığın kaldırılması ve sınavsız askere alımlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu uygulamayı doğru buluyor musunuz? yorum bölümünden fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.


EmoticonEmoticon