Üzerime Kayıtlı Araç Var mı? TC Kimlik No ile Araç Sorgula Öğren

İnternetten tc kimlik no ile araç sorgulama Üzerime kayıtlı araç olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Son zamanlarda dünya genelinde değişen teknoloji nimetlerinden Türkiye de faydalanıyor. Yani bir nevi dijital dünya teknolojisine dahil oldu. Bunların en başında geleni ise E Devlet sistemi..
Edevlet sistemi ile  bu sayede devlet makamlarının merdivenlerini aşındırmaktan kurtulabilirsiniz. Eğer sizlerde daha önce satşını yaptığınız bir araş konusunda şüphe yaşıyorsaunuz üzerinize bir aracın olup olmadığını öğrenmek için PTT şubelerine giderek E-devlet şifesi edienbilir ve alt kısımdaki resmi link aracılığı ile resmi E-devlet sitesine girerek sorgulama yapabilirsiniz.
Zaten e devlet şifreniz varsa sisteme girip Araç Sorgulama işlemi yalabilirsiniz. Adıma araç olup olmadığını öğrenmek için Turkiye.gov.tr adresinden sorgulama esnasında aracın plakası ile araç sahip belge tarihi, tescil birimi, marka, cinsi, model, renk hak mahrumiyeti ve aracın çalıntı olup olmadığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. turkiye.gov.tr/arac-sorgulama

3 yorum

BU bilgi ve başlık yanlış maalesef. E-devletten sadece plaka no girerek öğrenebilirsiniz. plaka no girdikten sonra zaten hangi araçtan bahsettiğinizi biliyorsunuzdur. Burada ki soru şu. Benim adıma herhangi birisi araç satın almış mı? Sadece kimlik bilgilerimi (Çünkü sadece bu bilgilere sahibiz) girerek adıma kayıtlı bir araç olup olmadığır.

E-Devlet'ten https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama adresinden yapabilirsiniz.

Merhaba, nihayet istenen bilgiye e-devletten ulaşılabiliyor. Yani adınıza kayıtlı araçları Emniyet Müdürlüğü ve Vergi Dairesi linklerinden öğrenebiliyorsunuz. Hatta Vergi Dairesi' nden daha önce üzerinizde kayıtlı olup satılmış olan araçların da vergi ve trafik cezalarına ulaşabiliyorsunuz.


EmoticonEmoticon