2013 2014 Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Şartları Başvuruları

Üniversitede Yatay Geçiş yapmak istiyorum ne yapmalıyım ve Yatay Geçiş İçin Gerekli Olan Belgeler işlemler evraklar nelerdir? sorularını soran tüm öğrenci adayları için soru cevap şeklinde bilgiler sunmak istedik. 2 yıllık üniversitesi yatay geçiş şartları nelerdir?

Binlerce öğnrencinin eğitim ve öğrenim kalitesini yükseltmek amacı ile tercih ettiği yatay geçiş sistemine talepler bu yıl artış görüldü.

Yatay geçiş için başvuru yapacak olan adaylar yarıyıl ve yaz tatili dönemlerinde tercih ettikleri üniversitelerin resmi internet sitelerinde duyurulan ilan tarihleri arasında kayıt işlemlerinden faydalanabilirler.
Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Birinci sınıfın ilk dönem sonunda yatay geçiş yapılır mı? Ever bir çok üniversite bu uygulamaya izin veriyor. Fakat buna rağmen bazı üniversiteler dönem aralarında yatay geçiş başvurularını onaylamıyor
Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarında kalıyorum, ücretsiz burs öğrenim kredisi alıyorum yatay geçiş yaparsam bu hakları kaybeder miyim? O hak size yetersiz ekonomik şartlarınızı tamamlamak ve öğrenimiz için gerekli olduğu için sunulmuş olduğunda sorun yaşamazsınız. Bu durumu Kredi ve Yurtlar Kurumuna bir dilekçe ile bildirmeniz gerekmektedir. Hatta bu durum sizleri daha bir statü sağlar yatay geçiş yaptığınıza dair aldığınız belge sayesinde KYK yurtlarına asil olarak girebilme imkanı sağlar.
Hazırlık Ön lisans desteği olmayan bir üniversitede okuyorum  yatay geçiş yapmak istediğim üniversitede var, bir sorun olur mu?  Bu konuda bazı seçenekler haricinden herhangi bir engel yoktur. Geçiş yapabilirsiniz ancak, Fakat gitmek istediğiniz okulda belirli tarihlerde yapılan yeterlilik sınavında başarılı olmalısınız. Ya da TOEFL (Test of English as a Foreign Language -Yabancı Dil İngilizce Sınavı) için gerekli baraj puanını aşmanız şartı ile.
Torpille Yatay Geçişler yaptırmak mümkün müdür? Eğer millet vekili tanıdığınız varsa neden olmasın? Şaka bir yana yatay geçiş yapmak için torpil lazımmış söylentilerine fazla aldırış etmeyin zira not ortalamanız iyi ise ve istenen şartları karşıladığınız taktirde başvurunuz onaylanacaktır. Ayrıca başvurularınızın büyük bir kurul tarafından onaylanacağını unutmayalım.
Yatay geçiş kontenjanları ne zaman nerede nasıl öğrenilir? Geçiş başvurusu yapacak adaylar üniversitelerin internet sitelerinde dönem dönem ilan olarak yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.
 En fazla kaç kez yatay geçiş hakkı verilmektedir? Bilgiozetim.com Son sınıf öğrencisi olmamak şartı ile, bu konuda bir limit sınırlaması yoktur. Dilediğiniz kadat yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.
Yatay geçiş için gerekli not ortalaması kaç olmalıdır? Yatay geçiş not ortalaları her üniversiteye göre değişmektedir. Fakat taban puan en az 2.0 olmalıdır. 
Vakıf veya Özel üniversite okuyanlar yatay geçiş için başvuru yapabiliyor mu? Evet, hiç bir vakıf veya özel üniversite için sınırlama ve engel yoktur.
Başka bir bölüme için yatay geçiş yapmak mümkün mü? Evet bu seçenek zor olmakla birlikte mümkdür. Fakat Aynı yüksek öğretim kurumunda sizden istenenleri sağlayabilecekseniz rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz.
Yatay Geçiş için hangi üniversitelere başvurmalıyım? Şu an okuduğunuz eğitim kurumu bölümün taban puanının 15 puan üstü ve 15 puan altı tüm üniversitelere başvuru yapmanız daha mantıklı olabilir.


EmoticonEmoticon