2013 Ehliyet Yenileme Fiyatı 15 TL Sağlık Raporu 110 TL

2013 yıılı itibarı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde tartışılan ve haber gündeminide oluşturan Ehliyet yenileme fiyatları 101 tl olarak belirlenmişti. Halkın ve muhalefetin büyük tepkisini gören fiyatlar daha sonra düşürüldü.

Herkesin merak ettiği sorulardan biri ise değerli kağıt bedeli neden düştü? Maliye Bakanı Mehmet ŞAHİN'nin yaptığı açıklamada 101,00 TL fiyatı olan “Değerli kağıt bedeli” sosyal medya devleri facebook ve twitterda büyük bir sivil tepki ile karşılaştı sonrasında "#ehliyete101tlveremem" taglarına da konu olan astronomik rakamların Gezi parkı eylemleri şeklinde tepkilerin yaşanmaması için geri çekildiği haberi verildi.

Her 5 yılda bir ehliyet yenileme işlemi yapılacağı, ciddi sağlık sorunları olanların ehliyet alımını önlemek amaclayan kanında 2013 yılında Ehliyet ve harça ücretleri konusunda tepkilerin artması sonucunda ücret 15,00 Tl olarak belirlenmişti.

Normalde “Değerli kağıt bedeli” 13,00 Tl civarında, bunun yanında alınacak 2 tl ise Trafik vakfına bağış adı altında alınmakta, halktan tepki gelmemesi durumunda ise ekstra olarak alınan 86,00 haksız kazanç elde edilecekti.
EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ : 15,00 TL fakat SAĞLIK RAPORU 110 TL yapıldı. Ne değişti?


EmoticonEmoticon