Adalet Meslek Yüksek Okulundan Hukuk Fakültesine Geçiş Nasıl Yapılır?

Adalet bölümünden hukuk fakültesine geçiş nasıl olur? 2013 2014 eğitim öğrenim dönemi başlaması ile ilgili olarak 2 yıllık Açıköğretim Adalet okumak istiyorum ve 4 yıllık hukuka geçiş yapmak istiyorum bu mümkün müdür? Adaletten hukuk bölümüne nasıl geçilir? detaylı olarak bilgi verebilir misiniz diyen değerli takipçilerimiz için yazımızın devamında adaletten hukuka geçiş ayrıntıları sunacağız.
Adalet Meslek Yüksekokulu'ndan Hukuk Fakültesine Nasıl Geçilir?
Meslek Yüksekokulları ve Açık öğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkındaki Yönetmeliğin 6. Maddesinde; ÖSYM tüm dönemlerde meslek yüksekokulu ve aöf mezunları ile aynı yıl son sınıfta olup staj harici mezuniyet koşullarını sağlayan hangi lisans programlarına dikey geçiş için başvurabilecekleri, koşullarını ve alınacak öğrenci kontenjanlarını tarif eden bir kılavuz sunar.
Bu kılavuzda, geçiş yapacak adayların başvuruları nasıl yapacakları, lisans programı tercihlerinin nasıl yağacakları konusunda detaylar, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve aöf önlisans programlarının bağlı bulunduğu mercilerce tüm işlem sırası alır.

Yükseköğretim Kurulunun onayı ile yürürlüğe ile yürürlüğe giren bu klavuzlar, Meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı birimler başvurma belgelerinin koşullara uygunluğunu onaylanmasından, başvuru belgelerinin başvuru süresi sonunda Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezine gönderilmesi ve son sınıf öğrencilerininin mezuniyet işlemlerini 2013 Temmuz ayının son haftasına kadar tamamlayarak adaylar okulu bitirsin veya olsun veya mezun olmasın, başvuru yapsın ya da yapmasın Bilgiozetim.com, bütün adayların akademik not ortalamalarını ÖSYM'den elektronik ortamda gönderilen listelere işleyerek bu listelerin 1 Ağustos 2013 tarihine kadar ÖSYM'ye gönderilmesinden sorumludurlar. Açıklaması yer almaktadır.

Buna göre; ÖSYM merkezince hazırlanan Dikey Geçiş Kılavuzu incelendiğinde Adalet/Adalet Meslek Eğitimi mezunlarının Hukuk Fakültelerine Dikey Geçiş Yapabileceğinin mümkün olduğu görülmektedir..

Adalet bölümünden hukuk fakültesine geçiş yapmak isteyen adayları için Adalet önlisans programından mezun olan açıköğretim mezunları ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş sınavına girmeleri ve koşulları sağlamaları durumunda Hukuk bölümüne geçiş yapmalarında engel bulunmamaktadır.


EmoticonEmoticon