Ayasofya İbadete Açıldı 52 Yıl Sonra İlk Kez Ezan Okundu 05.07.2013

5 Temmuz 2013 tarihi ile yıllar sonra ilk kez Trabzon'da bulunan Ayasofya’da Ezan okundu. 2012 2013 yılları arasında tadilata alınan ve uzun süredir kapalı kalan Ayasofya Camii Cuma namazının kılınmasıyla birlikte resmi açılış gerçekleştirildi.

Umuyoruzki Mimar Sinan'ın el attığı ve müthiş vir cevhere çevrilen İstanbul'daki gerçek Ayasofya Camii'nde de bu hayal gerçek olur. Bilindiği üzere uzun zamandır tadilatta olan Ayasofya Camii, ihtidar partisi tarafından kiliseye çevrilmişti, Bilgiozeyim.com Camii vasmını yitiren ve İstanbul'da Kilise Müze statüsünde ziyarete açılan Ayasofya Camii'nde de gerekenlerin yerine getirilmesini Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem'den rica ediyoruz.

Trabzon'da bulunan kiliseden Camiye dönüştürülen Ayasofya Camiinin açılışında Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü gazeteci yazar Sadık Albayrak gibi isimlerle birlikte 600 kişilik cemaat eşliğinde 52 yıl aradan sonra ilk kez Cuma namazı kılındı. İlk Cuma hutbesini Trabzon Müftüsü Veysel Çakı tarafından okundu. Tüm islam alemine hayırlı olmasını diliyoruz. 


EmoticonEmoticon