Denize Girmek Orucu Bozar mı? Oruçluyken Suya Girilir mi Yüzülür mü?

2013 yılı Ramazan ayı geçtiğimiz yıl gibi yine yaz aylarının en ağır geçtiği Temmuz ve ağustos aylarına denk geldi. Bu nedenle çeşitli hastalıkları olan, yaz aylarında bu konumda zorlanacak olan oruç tutamayacak olan istanlarda olacak. Tabi üzülmeleri yersiz çünkü yüce dinimiz İslam bu konuda da sizler için kolaylıklar sağlamakta yani, orucunuzu mazeretiniz nedeniyle kazaya burakarak kış aylarında günlerin kısaldığı dönemlere erteleyerek rahatlıkla oruc borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Tabi ayrı bir durum daha var, nefsi hasta olmayan, şımarıklık, nankürlük ve bencillik gibi raharsızlıkalrını yenip senenin 365 gününün sadece 30 gününde oruç borcunu ödemekle yükümlü olduğu bilincinde olan sağlık sorunları yaşamayan, mazereti olmayan ve bu borcu tamamı ödeme konusunda bu erdeme ulaşabilmiş erdemli Müslümanlar akılları kurcalayan bazı sorular vardır. Bunlardan biri işe şüphesiz konumuza giriş yapmamıza neden olan aşırı sıcaklar. Yani serinleme isteği.

Yaz aylarının sıcak günlerinde oruç tutan inançlı kardeşlerimizin Denize girmek oruca engel teşkil eder mi sorusunun yanıtı. Kesinlikle hayır, yani denize girmek orucu bozmaz. Tabi kulağınıza kaçmadığı veya yutmadığınız sürece... Oruç ibadetinizin Allah'ın hak ettiği değerde tutulması konusunda kesinlikle dikkatli olmanızı öneririz.
Dilerseniz buradan daha önce paylaştığımız Orucu Bozan Haller konumuzu ve ayrıca Orucu Bozmayan haller konumuzu ziyaret ederek şüphelerinizi gidere bilirsiniz. Ayrıca Bütün ülkeyi ve bazı dünya şehirlerini kapsayan 2013 Türkiye İmsakiyeleri Dünya İftar Vakitleri Sahur Saatleri sayfamızı ziyaret ederek bu gün saat kaçta iftar yapacağınızı öğrenebilirsiniz.


EmoticonEmoticon