Kısa Ömürlü Hayvanlar En Az Yaşayan Canlılar Nelerdir?

Ömrü kısa olan hayvanlar hangileridir? Biyoloji bölümünde en çok merak edilen konular arasında yer alır. Gerçi hayvanların büyülü dünyasında her konu ilgi çekicidir. Bu yazımızda sizler için ömrü kısa olan hayvanların isimleri ve dünyamızda yaşayan en kısa ömürlü hayvanları konusunda özet bilgiler sunacağız.

Tavşanlar: Ömrü 5 yıldır. En uzun süre yaşayan hayvandır
Kobay Fareleri ve Hamsterlar: ortalama 4 yaşarlar. Labaratuar ortamında kullanılan bobay fareleri ise ortalama 2.5, 3 yıl kadar yaşarlar
Sivrisinek balığı: 5-7 cm arasında uzunluklarda bulunan bu balık ve ortalama 2 yıl yaşar.
Kelebekler: Dünyadaki yaşadıkları hayat sadece 1 gündür. Fakat göçmen kelebeklerin ortalama 6 ay ile 1 yıl arasıda bir ömre sahiptir.
Yusufçuk: Diğer adıyla Helikopter böceği sevimli bir canlıdır, su birikintilerinin etrafında sazlık bölgelerde yaşarlar. 1000 adet ayrı göz sahip bir donanımla yaratılmışlardır. Yusufcuk böceği ortalama ömürleri 4 ile 6 aydır.
Sinekler ve Arılar:  Çabuk üreyen hayvanlardır. Sinekler ortalama 4 ay yaşarlar Bilgiozetim.com  Arıların ömrü ise ortalama 4 ve 5 haftadır.
Karıncalar: Dünyanın en çalışkan, disiplinli ve ortak çalışma yeteneğine sahip olan canlıları olarak tanırız Karıncaların ortalama ömürleri 3 haftadır.
Mavi Sinekler:  Dünyanın en kısa ömürlü hayvanlarıdır. Ömürleri sadece 1-2 saat kadardır.


EmoticonEmoticon