Kuka Nedir? Kuka Ağacı Nerede Yetişir? Kuka Tesbih Resimleri

Ülkemizde Kuka denilince akla ilk gelen şüphesiz tesbihtir. Özel bir bitki olan ve yapısı bakımından hem görüntü olarak hemde manevi olarak insanlara faydası olduğu ispatlanan ender rastlanan bir çeşit bitki olan Kuka ağacı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kuka nedir sorusunu soranlara yazımızın başında sunduğumuz özetin ayrıntılarını aktaracağız. Kuka bir çeşit tropikal bir bitkinin meyvesine verilen isimdir. Ayrıca bu bitkiden yapılan tesbihhlere verilen addır.

Kuka ağacının meyvesi görünüm olarak Hindistan cevizine benzemektedir. Bahsettiğimiz bitki Tropikal iklimlerde yetiştiği için uzakdoğu ve Orta Asya'nın ünlü ülkeleri Hindistan, Endonezya gibi bölgelerde yetiştirilir.  

 Osmanlı döneminde çok ilgi gören ve günümüze kadar gelmeyi başaran bu özel tesbihin yapım süreci ise kukanın içinde bulunan sıvının boşaltılmasından sonra kalan kısmıyla üretilebiliyor. Kuka bitkisi sadece yapısı dayanıklılığı nedeni ile değil doğası gereği yapısında bulunan antibakteriyel hijyenik özelliği nedeni ile tercih edilir. Kuka ile özel tesbih haricinde özel süs eşyalarıda üretilmektedir.


EmoticonEmoticon