Mers Virüsü Nedir? Mers Belirtileri Tedavi Yöntemi (Hacı Adayları Uyarı)

Suudi Arabistan'a hacca gidecek olan adaylara uyarı verildi. Başka yabancı bir haber sitesinde yayınlanan haber ayrıca Türk haber televizyonlarında da yayınlandı. Sars virüsü gibi öldürücü olduğu açıklanan Mers Virüsü nedeniyle 35 kişinin öldüğü açıklandı. 

Bu haber Türkiye'den  Arabistan'a hacca gitmeye hazırlanan fakat Arabistan'da yapılan Kâbe genişletme çalışmaları nedeniyle çekilen kuralarda hacca gitme şansı kazanan adayları korkutmak amacıyla çıkarılmış bir haber de olabilir.

Yabancı haber sitesindeki kaynakta verilen Hastalığa neden olan Mers mikrobunun ayrıntıları şu şekilde; Abu Dhabi  Mers virüs Birleşik Arap Emirlikleri ve hastalığın çoğu durumda bulundu Suudi Arabistan arasında seyahat arttıkça yaymak olasılığı daha yüksektir, doktorlar uyardılar.İlgili

Haj Ekim ayında gerçekleşecek ve Suudi yetkililer bu yıl hac yapmak için değil hasta ve yaşlı tavsiye var. Seyahat yapanlar yüz maskeleri giymek tavsiye edildi.
Daha hemen, başka bir yerde Orta Doğu kesintiye tatil planları huzursuzluk ile, Suudi gezginler artan sayıda şimdi BAE için gidiyoruz. Da, hastalığın yayılmış olabilir riskini artırdığını, doktorlar söylüyorlar.
Sorun şu ki uzmanlar Ortadoğu solunum sendromu coronavirüs (Mers-CoV) yayılır nasıl bilmiyorum.
"Biz. Bunu nasıl iletileceğini teyit değil Biz Mers-CoV toplumda olduğunu biliyorum ve herkes, özellikle sağlık kuruluşları ve acil servislerde, söyleyebilirim uyanık olmak gerekiyor," NG Wai-Khuan, enfeksiyon önleme bölüm başkanı Abu Dabi Mafraq Hastanesi.
Durumu hafta sonu tanısı sonra virüsün 82. kurbanı bir Abu Dabi hastanede yoğun bakımda olduğunu. Emirati, 82, zaten multipl miyelom, kemik iliği kanser için tedavi ediliyordu. Mevcut koşullar hastalar Mers karşı özellikle hassastır.
Mers yüksek bir ölüm oranı olmasına rağmen - Suudi Arabistan'da enfekte 65 kişi, 38 öldü - enfeksiyonun yayılmasını çok düşük olmuştur: yaklaşık 20 durumlarda bir ay.
Dışarı ölmek, ya da mevcut düzeyde kalmak, ya da virüs mutasyona ve enfeksiyonları olacak olacak: Dr Keiji Fukuda, Dünya Sağlık Örgütü sağlığı güvenliği için müdür yardımcısı genel, hastalığın gelecekteki gelişimi için üç olası senaryo vardır diyor artar.
Dr Fukuda bu ay o Hac iptal edilmesini danışmanlık olmadığını söyledi. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler, dedi, virüs tehdidi farkında olduklarını ve hacı iade olarak uyanık olacaktır.
Bununla birlikte, Dr Mansour Al Zarouni, Dubai Healthcare City SRL Teşhis bir danışman moleküler mikrobiyolog, Mers gelen Haj için olası tehdit de söz konusu. "Binlerce insan tüm bu yüzlerce Haj için, Kuzey Afrika'dan Güney-doğu Asya, geliyor, bu insanlar Suudi Arabistan'da ise virüs kuluçka ve kendi ülkelerine geri alacak" dedi.
"Haj sezon kadar, sorunu Haj sonra, o zaman küresel bir sorun daha girer olasılığı çok var, daha çok bir GCC konudur ama."
Ayrıca daha önce Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında seyahat ile ilgilidir. "Birçok Suudiler GCC dökülen olacak olması nedeniyle, ağırlıklı olarak BAE, yaz aylarında ... varsayımına onlar nedeniyle yaz sıcağında için, birlikte bu virüsler getiren ve olmasıdır, bu insanlar çoğunlukla kalacak kapalı, bu alışveriş merkezleri ya da otel olmak. diğer insanların bulaştırma olasılığı daha yüksek olacaktır, "dedi.
BAE bağlantılı Mers ilk vaka o Almanya'ya transfer oldu önce Mafraq Hastanesi'nde tedavi edildi, bir 73 yaşındaki Abu Dabi adam, bu oldu. Kanser öyküsü Emirati, 11 gün grip benzeri belirtiler gelişmekte sonra, 26 Mart'ta bir Münih hastanede öldü.
Mafraq hastaneden Ms Wai-Khuan, bu belirtiler Mers-CoV erken aşamalarında tipik olma eğilimindedir söyledi. "Biz özellikle yaşlılar ve küçük çocuklar çok, çok dikkatli olmak zorunda," dedi. "Bence, grip benzeri belirtiler olan herkes hemen GP görmelisiniz."
DSÖ acil eylemler Mers-CoV artan salgını durdurmak için gerekli olan görüşmek üzere gelecek hafta acil durum komitesi toplantıya çağırmıştır.


EmoticonEmoticon