Orucu Bozmayan Durumlar Oruç Hangi Hallerde Bozulmaz?

Bir önceki yazımızda Orucu Bozan şeyler ile ilgili tüm ayrıntıları paylaşmıştık. Ramazan-ı Şerif ayı olarak tanımladığımız ve geçici dünya hayatımızın doğru şekillendirilmesi amacı ile bizlere indirilen Mubarek kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirildiği bu mübarek dönemin bereket ve huzur dolu atmosterini ağız tadı ile yaşamanızı ve bu maneviyatı en güzel haliyle tatmanızı temenni ediyoruz.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da aramıza 30 Ramazan günü boyunca Allah rızası için Oruç tutmaya niyetlenecek yeni küçük kardeşlerimiz dahil oldu. Rabbimiz en güzel haliyle Oruçlarını kabul eylesin. Tabi yetişkinler gibi tecrübesi olmayan alışmakta zorluk cekecek olan miniklerimize cesaret vermek ve şeytanın en büyük hilelerinden biri olan vesveseden kurtarmak için bu konumuzu paylaşmak istedik. Bilgiozetim.com olarak bu yazımızda Diyanet İşleri Başkanlığı resmi web sitesi diyanet.gov.tr sayfasında sunulan Orucu emin olarak, dos doğru birbiçimde zedesiz turmak isteyen Müminler için sunulmuş Orucu bozmayan haller konusunu paylaşmak istedik.

1. Oruçlu olduğunu unutarak; yemek veya içmek.
Peygamber Efendimiz Hazreri Muhammed SAV. Efendimiz : "Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, (sakın) bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir."(45) buyurmuştur.  Oruçlu olduğunu nutarak yeyip içen kişiye oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzını boşaltıp yıkar ve orucuna devam edebilir. Eğer oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra boğazından aşağıya bir şey geçerse orucu bozulur. Bir kimse unutarak yiyen bir oruçluyu gördüğünde eğer güçlü kuvvetli olup oruca dayaniblen bir kişi ise, oruçlu olduğunu kendisine hatırlatır, zayıf ve güçsüz bir kişi ise hatırlatmaz.
2. Oruçluyken suya girip kulağına su kaçması.
3. İstemeyerek boğazına toz ve duman girmek
4. İstemeyerek kusmak
5. İstemeyerek gelen kusuntunun yine kendi isteği dışında içeriye gitmesi
6. Uyurken ihtilâm olmak (yani uyurken rüyalanarak boşalmak şeklinde cünüplük hali meydana gelmesi)
7. Dokunma veya öpme gibi temaslar olmadan sadece bakarak veya düşünmek sebebiyle boşalmak
8. Nikahlı karısını sadece öpmek.
9. Gecele cünup olduğu halde sabaha kadar yıkanmayıp gündüz yıkanmak
10. Dişleri arasında sahur yemeğinden kalan nohut miktarından az olan kırıntıyı yutmak
11. Ağzındaki tükrüğü yutmak. Ağzında oluşmuş tamamen dışarı çıkıp ayrılan tükrüğü tekrar yutmak orucu bozar
12. Gırtlaktan ağzına gelen balgamı yutmak
13. Kafasından burnuna gelen akıntıyı içine çekip yutmak
14. Ağzına aldığı (meselâ dişine koyduğu) ilâcın tadı boğazına varması
15. Erkeğin tenasül (cinsel) organına ilâç veya su akıtmak
16. Göze ilâç damlatmak
17. Kan vermek
18. Gözlerine sürme çekmek
Bu yukarıda sayılan durumlardan hiçbirisi orucu bozmaz. Dilerseniz buradan daha önceki paylaşımız olan Hangi Hallerde Oruç bozulur? sorusunun yanıtı olan Orucu Bozan Haller adlı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.


EmoticonEmoticon