Tayyip Erdoğan Hayatı Vikipedi Boyu Kaç Yaşında Nereli? Biyografi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Recep Tayyip Erdoğan biyofrafisi ve vikipedi bilgileri hakkında detaylar yazımızda mevcuttur. doğum tarihi, 26 Şubat 1954 yılıdır. Boyu 185 cm civarında olan 59 yaşındaki Erdoğan'ın Doğum yeri İstanbul ilimizin Kasımpaşa semti'dir. Aslen Karadenizlidir. Eğitim hayatına İstanbul Piyale Paşa İlkokulu’nda başladı. Daha sonra 1965 yılında İmam Hatip Lisesi’ne yazıldı, 1973 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimi için Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ne başladı, başarı ile tamamladı. Erdoğan askerliğini 1982 yılında yedek subay olarak yaptı. 1,80 cm üzeri boya sahip olan, Tayyip Erdoğan Erokspor, Camialtı ve İETT'de 12 Eylül 1980'ya kadar 16 yıl futbol oynadı.
Milli Türk Talebe Birliği, Millî Selâmet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına, MSP İstanbul İl Başkanlığı gibi görevlerde bulundu. 4 Temmuz 1978 yılında şu anki eşi Emine Hanım’la hayatını birleştirdi. Recep Emine Erdoğan çiftinin bu evliliklerinden Ahmet Burak, Necmeddin Bilal adında 2 erkek, Esra ve Sümeyye adında da 2 kız evlat olmak üzere toplam 4 çocukları oldu.

1980 darbesi olarak bilinen Türkiye'nin kara yılları adıyla anılan 12 Eylül darbesi sonrasında 1983'de kurulan Refah Partisi ile seyasete atıldı. 27 Mart 1994 seçimlerine kadar sürdürdüğü İstanbul İl Başkanlığı 
sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Recep Tayyip Erdoğan Resimleri

12 Aralık 1997'da Siirt’te, miting sırasında okuduğu Ziya Gökalpe ait olan "minareler süngü kubbeler miğfer
camiler kışlamız müminler asker
" adlı şiir nedeniyle Diyarbakır DGM’de yargılandı. Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçundan 4 ay cezası aldı.  Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Fazilet Partisi'nin ardından, bağımsız milletvekilleri olarak 20 Temmuz 2001'de Recai Kutan'ın genel başkanlığında Saadet Partisi kuruldu. 14 Ağustos 2001'de Tayyip Erdoğan başkanlığıyla Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde tek başına iktidar oldu. 3 Kasım siirt millet vekili adayı oldu kabul edilmedi. Abdullah Gül Başbakanlığı'nda 58. hükümetin istifa etti. 59. Hükümeti kurarak Bilgiozetim.com Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı oldu. 22 Temmuz 2007 tarihli 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde partisi %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkardı. 2 dönemde de Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'nı kazandığı Türkiye Cumhuriyeti'inde başbakanlık görevine devam etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mesaj göndermek isteklerinizi sunmak için sayfamızı sizlere açacağız. Dilerseniz yorumlarınızı düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


EmoticonEmoticon