SSD ve HDD Diskler Arasındaki Fark Nedir Hangisi Daha İyidir?

SSD ve normal harddiskler arasındaki farklar nelerdir? ssd mi hdd mi daha iyi? sorusunun yanıtını merak edenler için küçük özet bir başlık hazırladık. Bilindiği gibi bilgisayar teknolojisinden hiç bir sistem ve ürün yeni kalmaz. Her defasında farklı bir geliştirmek işe yeni bir sürük ve yazılım desteği ile iyileştirmler yapılarak daha o an ki teknolojinin ekonomik olarak sunduğu en mantıklı iyileştirme metodları ile desteklenir.
Bununla birlikte Bilgisayarı oluşturan ana parçalar üzerinde de sürekli çalışmalar yapan uzmanlar her zaman daha hızlı parça ile kullanıcıya daha seri ve keyifli ürünü sunmak için çeşitli değişiklikler yapar. Bilgiozetim.com Anakart, işlemci, ram, harddisk, DVD, CD RW, Ekran kartı gibi parçalar sürekli daha küçük daha sessiz ve daha verimli yapılmaya çalışılır. Bir bilgisayar bu saydığımız parçalar sayesinde oluşturulur.
Bu ürünlerden arasında İşemci, ram, anakart, hdd dörtlüsünden bir olmadığı taktirdi bilgisayar meydana gelmemiş olur. Yani PCnin olmazsa olmazları... Uzun yıllardır CD teknolojisi ile çalışan ve 2000li yılların sonuna kadar kayda değer bir hızlandrıma geliştiremeyen Harddisklerde son zamanlarda çok farklı disk ve motor desteği olmadan çalışan yeni hafızalı entegre çipler kullanılmaya başladı. Bu da Veriyi daha az elektrik enerjisi kullanarak daha sessiz ve sorunsuz bir biçimde yedeklemeyi sağlıyor.  Buna göre Sabit disk olarak bilinen HDD ve SSD diskler arasındaki farkları yazımızın devamında aktardık.

SSD vs HDD Performans Kalite Fiyat Farkları

HDD’ler elektrik enerjisi ile çalışan bir motor ve sayesinde hızla dönen bir CD üzerinde hareketli bir başlıkla tıpkı teyp sistemi gibi çalışır. Bu nedenle de çabuk ısınır, gürültülü çalışır, veri yazma ve kopyalama hızı daha düşük olur. (max. 150mb/sn),  hareketli bir yapıya sahip olduğu içinde hassas başlık hızla dönen diski dışarıdan bir darbe aldığı taktirde çabuk arıza yapabilir. Bu diski fiyatı daha ucuzdur. HDD sabit diskler hala satılmaktadır. 500GB, 1tB, 7,8TB gibi yüksek boyutlarda ucuza depolama imkannı sunar.

SSD’ler ise herhangi bir motor yardımına gerek duymadan yapılarını oluşturan veri depolamayı sağlayan sanal bellek modülleri ile çalışır. Bu nedenle daha hızlı ve gürültüsüz çalışırlar. Isınma sorunu daha rahat engellenebilir. Çok yüksek hızlarda veri kopyalama ve yazma imkanı sunan (max. 450-500mb/sn),  HDD'lerle  karşılaştırıldıklarında darbeden daha az zarar görürler. Şu anki dez avantajları ise teknik olarak satın alınabilecek boyut 250 GB kadar olması bunun nedeni ise aşırı pahalı olmasıdır.
SSD ve HDD Performans Testi izle


EmoticonEmoticon