Zahi Hawass Kimdir? Vikipedi Kaç Yaşında Nereli? Biyografi Resimleri

Zahi Hawass Hayatı hakkında bilgiller sunmaya çalışacağız. 2013 yaz sezonunda Dsmart Discovery World kanalında yayınlanan Mısırın gizemli tarihi adlı belgeselde Mısırın 3300 yıllık gizemine ışık tıtan Milattan önce 1333 - 1323 tarihleri arasında yaşamış Tutankhamun ya da Tutankamon olarak bilinen firavunun hayatını incelemediği belgesellerle tanıdığımız Mısırlı bir tarihçi arkeolog ve bilim adamı, akademisyen, yazar ve araştırmacıdır.

Zahi Hawass Arapça adı ile  "زاهي حواس" Zahi Hawass Doğum tarihi 28 Mayıs 1947 yılıdır. Doğum tarihi  Damietta şehridir. Eğitim hayatına doğduğu şehirde başlayan daha sonra, Amerika Birleşik Devletleri'nde   Edebiyat Fakültesi derece ve diplomasını almıştır.

1983-1987 tarihleri arasında Pensilvanya Üniversitesi'nde Mısır tarihi uzmanlığı (Ejiptolojist) doktorası ile eğitimini tamamlamıştır. Zahi Hawass Mısır siyasi alanında da 2011 halk ayaklanması ile devrilen Hüsnü
Mübarek rejiminin ardından Askeri Konseyce, Kültür İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev almıştır.

1987'den bu yana görevde olduğu Giza Piramitleri, Sakkara ve Bahria Oasis (Krallar Vadisi) genel yöneticiliğinden Müsteşarlık yani bakan yardımcılığı görevien atanmıştır. 66 yaşındaki başarılı tarihçi Zahi Hawass halen Msıır Giza tarihi eserleri, koruma ve kazı alanı müşteşarlığı görevini yürütmektedir. 


EmoticonEmoticon