Ahmet Mekin Kimdir Kaç Yaşında Nereli Vikipedi Resimleri Öldü mü?

Ahmet Mekin öldü mü? hasta mı sağlık durumu nasıl konusundaki fısıltı gazetesi haberlerine inanmayın kendisi hala sağlıklı ve hayattadır. Türkiye'nin emektar sinema oyuncularından biri olan Ahmet Mekin hayatı hakkında bilgileri sizlere aktarmak istedik. Gençlik döneminde uzun boylu bir delikanlı oğluğundan arkadaşları tarafından “Filiz Ahmet” lakabı ile çaşırılırmış. 2012 yazında Umut Üzümleri adlı sinema filminde baş bekçiliği yapan huysuz köy muhtarı rolünü canlandırmıştır. En ses getiren sinema filmleri arasında ise hiç şüphesiz Türkan Şoray ve Kadir İnanır gibi başarılı isimlerin yer aldığı Selvi Boylum, Al Yazmalım adlı sinema filmi olmuştur. Sinema ve tiyatroya başlamadan önce manifaturacılık ve güreş sporuna gibi işler yapmıştır. Güreşi ise talihsiz bir kaza geçirerek kaburga kemiklerini kırması sonrasında bırakmıştır. Akmet Mekin kayak sporu yapmış ve Bakırköysport'da da futbol oynamıştır. Spor hayatını bu şekilde sonlandıran Bakırköy Halkevi’nde amatör tiyatro oyunculuğu yapmaya başladı ilk olarak “İttihat ve Terakki” oyununda oynadı, sonra da Kenan Pars’ın aracılığıyla, 1957 yılında “Mahşere Kadar” adlı filmi ile sinema hayatına adım attı.

Ahmet Mekin biyografi detayları şu şekilde, Doğum tarihi 06 Ağustos 1932 yılıdır. Doğum yeri İstanbul ilimizdir. 81 yaşındaki başarılı oyuncu 1957, 2013 yılları arasında yüzlerce sinema ve dizi projesinde çeşitli rollerde oynamıştır.  Ahmet Mekin evli mi eşi kim diyenlere de hemen aktaralım. Kendisi  gibi oyuncu olan Şükran Sabuncu’yla hayatını birleştirmiştir, bu evlilikten Zeynep ve Kezban adında iki kızı olmuştur. 1998 yılında Balıkesir’in Erdek ilçesine yerleşmiş Ocaklar beldesinde sessiz sakin bir hayat yaşamaktadır.

İlk dönemlerde pek önemsenmeyen ödüller konusunda aday gösterilse yüzlerce ödül alacak olan Ahmet Mekin Ödülleri : 1961 İzmir Fuar Festivali’nde ‘En Başarılı Erkek Oyuncu, 2011 yılında oynadığı “Görünmeyen” adlı film sayesinde 30. İstanbul Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini aldı.  

Ahmet Mekin Oynadığı Sinema Filmleri ve Rol Aldığı Diziler Bazıları :
Ezo Gelin, Bugünün Saraylısı, Umut Üzümleri, Kayıp Şehir (dizi), Görünmeyen, 72. Koğuş, Kağıt, Savcının karısı (dizi), Hoşgeldin hayat, Mektup, Kavanozdaki Adam, Kuruluş / Osman, Ateş Dağlı, Kadınca, Kanun Kanundur, Gecenin Sonu, Küçük ağa (dizi), Çiçek Abbas, Ölümsüz, Sendemi Leyla, Seni kalbime gömdüm, Günah defteri, Yılanı öldürseler, Denizin kanı(dizi), Selvi boylum, al yazmalım, Avare, Bir adam yaratmak (dizi), Kaplanlar ağlamaz, Yaşam kavgası, Bir yürek satıldı (dizi),Cemil dönüyor, Korkunç süphe, A'dan z'ye kadar, Cemil, Eski zaman elbiseleri, Garip kuş, Kin, Bebek yüzlü, Çaresizler, Düğün, Aslanların ölümü, Baskın, Bir garip yolcu, Biz belayı severiz, Hesabı Kim Ödeyecek, Kaderin esiriyiz, Karaoğlan geliyor, Yaralı kurt, Fedailer mangası, Gelin kız, İdamlık, Kanlı define, Kara gün, Krallar kralı hüdaverdi, Silahlar affetmez, Üç kabadayı, Üçünüze bir mezar, Çeko, Adım beladır, Beyaz güller, Beyaz tabakta siyah üzüm, Damarımda kanımsın, Dönme bana sevgilim, Düşen bir yaprak gibi, Her günaha bir kurşun, Kader bağlayınca, Kralların kaderi, Yılan kadın, Bataklı damın kızı Aysel, Bilgiozetim.com, Beşikteki miras, Bir Türk'e gönül verdim, Cezaları ölümdü, Gülnaz Sultan, Gurbette ölenler, Hedefte vuruşanlar, Ana hakkı ödenmez, Dertli pınar, Kadın asla unutmaz, Urfa-Istanbul, Cennet fedaileri, Çingene, Fakirin Memet, Kır atlı efe, Nefesini kesecegim 1966 - Topal Osman, Aklın durur, Akrep kuyruğu, Büyük şehrin kanunu, Canım benim, Kırbaç yarası, Vurun kahpeye, Ana beni eversene, Çöl kanunu, Devlet kuşu, Güzeller kumsalı, Halime'den mektup var, Kan ve gurur, Kardeş kanı, Kelebekler çift uçar, Ölüm Allah'ın emri, Vur gözünün üstüne, Acı aşk, Yedi günlük aşk, Aramıza kan girdi, Beş kardeştiler, Gurbet yolcuları, Aşktan da üstün, Altın kalpler,  Bitmeyen mücadele 1961 - Sokaktan gelen kadın, Vatan fedaileri,  Cilali İbo perili köşkte, Aşkın acıları, İzmir ateşler içinde, Ana hasreti, Bir yudum su, Bu vatan bizimdir, Dikenli yol, Funda, Karanlık günler, Kir çiçegi Zeynep, Sevmek günah mı?,  Kara günlerim, Yosmanın kızı, Mahşere kadar 
Ahmet Mekin Resimleri Fotoğraf Galerisi
Ahmet Mekin Zeki Müren Aklımda Sen Fikrimde Sen izle 


EmoticonEmoticon