Boşaltım Sistemi Nedir Görevleri Organları Çalışma Sistemi Hastalıkları

Boşaltım sistemi hangi organlardan oluşur? Boşaltım sistemi nasıl çalışır? Bu yazımızda sizlere ayrıntılı olarak aktarmaya çalışacağız. İnsan vücudunda fazla suyun ve suda erimiş halde bulunan zararlı veya gereğinden fazla doku ve organları oluşturan hücrelerden vücut sıvısından atılması olayına boşaltım denilir. Bilgiozetim.com özel olarak tasarmanmış doğa üstü vücudumuz her daim çalışan bu özel sistemle zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması esnasında sistemli olarak bir çok prganla birlikte çalışır. Bu sistemlerden biri de boşaltım sistemidir.

Boşaltım Sisteminin Görevleri: Sindirim yolu aracılığı ile hücrelere ve kana ulaştırılan ayrıştırılmıi besin maddeleri enerji verici, onarıcı ve düzenleyici vücuda dağıtıldıktan sonra meydana gelen fazlalık ürik asit, madensel tuzlar ve karbondioksit gibi artık sıvı ve maddelerin sağlıklı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.

Boşaltım Nasıl Gerçekleşir? Ayrıştırılan ve tüketim sonrası meydana çıkan zararlı maddeler vücudun alt kısmında bulunan böbreklerde son olarak ayrıştırıldıktan sonra idrar yolu ile vücuttan atılır. Ayrıca zararlı ve artık maddeler terleme yoluyla da dışarı atılır. Bundan dolayı boşaltım olayı sadece dışkılama olarak algılanmamalıdır.

Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir? Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi vücudumuzda bulunan eşsiz donanım birbirine entegre olarak çalışan ve sürekli faal olan organlardan meydana gelir. Bu sistemi meydana getiren organlar ise sırasıyla kanın temizlenmesini sağlayan böbrekler, üreterler, sidik kanalı ve idrar kesesidir. Ayrıca bu sistemei yardımcı olarak çalışan deri, akciğer, karaciğer ve kalın bağırsak'ta fazla su, üre, karbondioksit, mineraller ve safra tuzları zararlı maddeleri dışarı atmakla görevlidir.
 
Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Başlıca rahatsızlıklar ise böbrek taşı oluşumu, böbrek iltihabı, böbrek yetmezliği, nefrit, mesane iltihabı, sistit üremi, albümin şeklinde sık rastlanan boşaltım sistemi hastalıklarıdır.


EmoticonEmoticon