Léon Foucault Kimdir Vikipedi Kaç Yaşında Nereli Google Doodle 18 Eylül

18 Eylül 2013 Google Doodle Léon Foucault doğum gününü kutladı. Yazımızda bu ünlü fransız mucid Léon Foucault hayatı hakkında bilgiler doğum yeri doğum tarihi yaşadığı yerler eğitimi branşı ve icadları gibi detayları ayrıntılı bir biçimde aktaracağız Jean Bernard Léon Foucault Biyografi 18 Eylül 1819 - 11 Şubat 1868 Fransız fizikçi . Kendi icadı ( kendi etrafında Dünya'nın dönme etkisinin bir mekanizma ) ve jiroskop Foucault'nun sarkacı araçları bilinmektedir. Da yapılan ışık hızı ( bugün bulunan değerin % 99.4 değeri ' ün eşittir kabul ) ilk doğru ölçümler biri , ve elektromanyetik olayların Foucault akımları denilen keşfetti . Ay yüzeyinin Foucault krater ,fizikçi adıdır .

Optik , elektromanyetizma , fotoğraf ve diğer birçok kategoride , zaman en ünlü araştırmacı Leon Foucault biridir , bir Paris yayıncı oğlu oldu . 10 yaşında , babası öldü ve annesi Foucault tarafından büyütüldü. Iyi bir öğrenci , iyi bir cerrah o 13 Foucault döndü annesi olacak kadar bilimsel düşünen kabiliyeti vardır için , bir öğretmen bu konuda onu eğitmek için işe . Foucault , ancak , kan ve acı insanların karşılaşma görünce dayanamayıp.

 Bu yüzden tıp fakültesi , Dr mikroskobik anatomicerrah , uzman değildi . Donne ışık ve optik konularında ilgilenmeye başladı ile bir araya geldi . Çeşitli cihazlar yapılmıştır . 1850 yılında yayınlanan en tanınmış deneyi , bu Dünya'nın dönme delillere , serbestçe asılı bir sarkaç kullanarak , kendi kendine saat serbest bırakmak için devam ediyor . Bir çizgi bir süre aynı yönde yayımlanan sarkaç , salıncak için soldaki yere çizilmiş . Ancak, Dünya'nın dönme nedeniyle yavaş yavaş salınım düzlemi değiştirir . " Foucault sarkacı " Bu cihaz denir , artık pek çok müzelerde sergilendi . Aynı düzlemdesarkaçlı saat yönündedir.Ekvatorda tel askı dönme düzlemi ile Kuzey yarımküredesarkacın dönüşü , Dünya olduğu gibi , geri değil . Dönme Foucault sarkacı miktarı , Dünya'nın açısal hızı da söz konusu yerin enlem ile bağlayan bir yasa yayınladı. 1852 yılında , Foucault CAYROSKOP'u ( jiraskop ) ilan edildi ve özellikleri : Hızla bir tekerlek oluşan cihaz dönen bir etkisi nedeniyle " dönme atalet " ( atalet , bir nesnenin hareketine karşı direnç ) adı verilen , şiddetledeğiştirmek için girişimleri karşı ekseninin yönü. Sadece bir sarkaç gibi , jiraskop , Dünya döner ,yıldız dönme açısı korur . Bunun yerine jiraskoptan cayropusula yararlanmaya gösteren ve coğrafi kuzey-güney , Dünya'nın manyetik kutuplara işaret . 1910 Alman silahlı kuvvetleri ilk kez kullanıldı . Ve , şu anda , konumu , hem de uzay bu cihazın yararlanarak.
Foucault başka büyük araştırmalar var , o zamana kadar birçok kez denenmiş ışık hızına tam olarak ölçülemez ; gör. Hızla dönen bir ayna bir görüntü oluşturmak , görüntü aynada birbirinden 20 metre uzaklıkta yansıtıyordu. Işık döner , ilk ayna hafifçe açıldığında , görüntüden ilk görüntü ( ışık hızı arasındaki fark bağlı olduğu ) ile bu ayna oluştu.
1850-1862 Foucault arasında, ışık, hava, 298,000 hızını km / sn olduğu bulundu . Bu sadece bir yüzde sırasıyla , bugünkü değeri arasındaki farkın bugünkü değeridir. Foucault da su dolu bir cam tüp yerleştirilir iki ayna arasında , hız yüzde 25 oranında azalmış ve bu nedenle ortama bağlı olarak ışık hızı , yolda ortaya koydu. Içbükey aynalar için Foucault testi , ayna tam odak bir bıçak koyarak yapılır . Bu nedenle,ayna yüzeyi şeklinde , sapmalar bir santimetre , milyonda bir kadar yaklaşık tespit edilebilir olsa bile . Teleskop aynaları için düzeltme üretilmektedir önce Foucault'nun deney , bu neden olmayan yöntemlerle gerçekleştirilebilir oldukça zor ve yetkili.

HAVA Tünel kullanılan bıçak sırtı ilkesi. Foucault ,iş Paris gözlemevi çoğu yapılmaktadır . Pahalı cihazları ile donatılmış özel bir laboratuar kurmak için bir istek , sanayi kazanmak için gerekli parayı döndü . 1867 yılında sergi , dokuma makinesi için bir marangoz ve mekanik regülatörler sergiledi . Gerekli fonları çabalarıyla kazandı , ama zayıf . 1867 yılında bir inme ilk belirtileri başladı , 11 Şubat 1868 de öldü .


EmoticonEmoticon