Reflü Hastaları Nelere Dikkat Etmeli Reflü Hastası Ne Yemeli?

2013'te de Mide yanması neden olur? boğazdan yukarı yanma oluyor ne yapmalıyım? Röflü hastaları nelerden uzak durmalı? çağımızın en zorlu rahatsızlıklarından biri olan mide ülserü, ülkemzide de çok yaygın olarak rastlanan sıkıntılardan biri. Sitemizi blog yazarı bile midesindeki acılı yaralardan şikayetçi, bazen kıvrandıran, bazen de sağlıklı olmak ne demekmiş diye iç çektiriyor. Değerli takipçilerimiz eğer sizde reflü hastalığından muzdaripseniz. Bilgiozetim com. öncelikle ne yememeniz gerektiğini hatırlatalım. ilk kural sigarayı bırakacaksınız, daha sonra yağlı, patates kızartması, aşırı tuzlu yemeyecek, mideyi şişirecek fazla yemek yemeyecek aksi halde yedikleriniz yemek borunuzu gurtlağınıza kadar yakacak asitli bir açı sıvının çıkmasına nedenolur.

Reflüde doğru beslenme şart ünlü diyetistyen Dilara Koçak reflü hastalarını nelere dikkat etmeleri gerektiğini konusunda örnek bir diyet listesi sunuyor. Milliyet Cadde'deki yazdığı reflü hastaları için Reflü nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgileri sizlere sunmak istedik.

Reflü hastaları için Faydalı 10 öneri 
Sıvıları öğün aralarında alın. Yemekleri az az, sık sık olacak şekilde tüketin, yavaş, iyi çiğneyin. Yatmadan önce mide salgısını artıracak besin ve ilaç kullanmayın. Yürüyüş yaparak, mide ve bağırsak hareketlerini düzenleyin. Alkol ve sigara kullanmayın. Çok dar ve belinizi sıkan kıyafetler giymeyin. Yemeklerden hemen sonra uzanıp yatmayın. Stresten mümkün olduğunca kaçının.Yiyecek ve içeceklerinizin çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin. Kilo probleminiz varsa bir beslenme ve diyet uzmanıyla beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye yönelik kilo verme programı yapın.

Refmü Hastaları Hangi Besinlerde Uzak Durmalı? 
Mandalina, greyfurt, limon, Kereviz, lahana, karnabahar, portakal, kayısı tüketiminden sonra oluşan hassasiyeti takip edin.
Çay, neskafe, Kahve, çikolata ve asitli içecekler, .
Sakatatlar, sucuk, sosis pastırma, vb. gibi Aşırı yağlı, kızartma ve kavurma yöntemiyle pişirilmiş besinleri tüketirlen dikkatli olun
Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek) tüketimini kontrollü yapın.
Turşu, sirke, limon tuzu, soğan, Acılı baharatlar, sarımsak, et suyu içeren besinler.     
Herkese sağlıklı mutlu ağrısız sızısız şikayetsiz hastalıksız bir gelecek dileriz. Geçmiş olsun.

1 yorum so far

Verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkür ederiz..Çok yararlandık...


EmoticonEmoticon