Yeni Ehliyetler Ne Zaman Çıkacak 2014 Çipli Sürücü Belgeleri Çıkış Tarihi

Yeni dünya düzeninde alışıla gelmiş bir çok oluşum teknoloji ile birlikte yerini yenilerine bırakıyor. 2013 yılında uygulama hazırlıklarına başlayan ve 2014 yılında da faaliyete sokulacak olan yeni nesil elektronik chip destekli sürücü belgeleri hakkında detaylı bilgileri yazımızda sizlere aktaracağız. Yeni çipli ehliyet ne zaman verilecek 2013 yılı sonu itibariyle ehliyet sürücü belgesi çıkması planlanıyordu. Çipli ehliyet çıkış tarihi 22 Ocak 2014 itibaren dağıtılmaya başlanacak. Uzmanlar yazılımı tamamlayarak test aşamasından sonra son uygulamaları gerçekleştiriyorlar.

Özelliklerini sayarsak polikarbonat malzemeden oluşuyor, fotoğraf karta lazer baskıyla işlenecek ve özel hologram bulunacak. Bu sayede kişinin fotoğrafı değiştirilemeyecek. Kart sağlam ve ısıya dayanıklı olacak arka planda dijital su izi sembol ve şekiller yer alacak.

Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Resmin bulunduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylelikle olası sahtekarlıklar fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerindeoynanması engellenecek. Yeni ehliyetler ne zaman ve nasıl alınacak sorusuna gelirsek 2014 Ocak ayı gibi tahmin ediliyor ama bu tarih aksayabilir zaten verilmeye başlandığı zaman haberlerden kesin tarihi öğrenebiliriz.

Çipli ehliyetlerden nereden alınacak
Emniyet müdürlüğüne giderek eski ehliyetinizi verecek ve 15 TL ücreti ödeyerek yeni çipli ehliyeti alabileceksiniz. Ehliyet sınavını kazanıp ehliyet almaya hak kazanan yeni sürücü adayları ise çipli ehliyet için emniyet müdürlüklerine gidip parmak izi vererek alacaktır.

2014 yılında uygulamaya konacak yeni çipli ehliyet Çipli ehliyet değişimi hakkında bilgiler zamanla kamuoyuna duyurulacaktır. Bu uygulama ile birlikte Avrupa Birliği standartlarında sürücü belgesine sahip olunacak. Dünyanın neresine gidersek gidelim aynı kurallara uygun şekilde kullanabileceğimiz bir ehliyet belgesinesahip olmuş olacağız.


EmoticonEmoticon