Kademeli Askerlik Nedir 2014 Kademeli Terhis Nasıl Oluyor?

2013 Kademelik askerlik nasıl oluyor? Kademeli terhis ne demek? 2013 2014 yılında askerlik konusunda yapılan çeşitli kanun değişiklikleri bayram sonrasında onaykanmayı bekliyor. Kurban bayramından hemen sonra 55 bin askerin erken terhis olacağı konusu tartışılıyor. Kademeli askerlik adı altında ilk etapta 40 bin askerin terhis olacağı duyurulmuştu.

Uzun dönem askerlik yapanlara yani Askerliğin üniversite mezunu olmadan 15 ay yapan erler için 12 aya düşürülmesi hakkında yasa tasarısı konusunda tartışmalar devam ediyor. Buradan Askerik 12 Ay Olacak mı? başlıklı yazıımızı ziyaret ederek Başbakan Erdoğan’ın askerliğin kısralması ile ilgili açıklamayı izleyebilirsiniz.

2013 yılı öncesinde mevcut askerlik sisteminde, üniversite mezunu olmayan uzun dönem askerler 15 ay uzun dönem askerlik yapıyor. Askerliğin kısalması durumunda aktif olarak vatani görevini yerine getiren erler 3 ay erken terhis olacak. 6 ay kısa dönem askerlik yapan üniversite mezunları için herhangi bir değişiklik olmayacak. Ayrıca 12 aylık yedek subaylık görevleri de devam edecek.

ÖNCELİK 15. AYDAKİLERE
Hükümet ve Genelkurmay’ın mutabakata vardığı bu süreler, Meclis’te bir yasalaşma sürecine gerek kalmadan Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçecek. Yeni uygulamayla birlikte 3 ay olan acemi eğitim süresi de düşecek. VATAN’ın Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, askerliğin 12 aya düşürülmesi Başbakan Erdoğan tarafından açıklandığı gibi bayramdan sonraya yetiştirilecek. Yapılan planlamalara göre 55 bin yükümlü erken terhis olacak. Terhis edilecek bu yükümlülerden ne kadarının iç güvenlik taburlarında askerlik yaptığı ise henüz netleştirilmedi. Ancak son dakika değişikliği olmazsa bu 55 bin asker, belirli bir süre içinde kademeli olarak terhis edilecek. Terhisler, öncelikli olarak 15., 14., 13. ve 12. ayında olan asker sıralamasına göre gerçekleşecek. Kademeli terhis süresinin çok uzun tutulmaması planlanıyor.

386 BİN 527 YÜKÜMLÜ ASKER
Mevcut sistemde askerlik 15 ay. Üniversite mezunu olmayan yükümlüler 15 ay uzun dönem er olarak askerlik yapıyor. Üniversite mezunu yükümlüler 12 ay yedek subay ya da 6 ay kısa dönem er olarak TSK’ye hizmet ediyor. Askerlik süresinin düşmesiyle birlikte TSK personel sayısında da azalma yaşanacak. Ekim verilerine göre TSK’da 595 bin 450 personel bulunuyor. Bu sayının 386 bin 527′sini ise yükümlü personel oluşturuyor. TSK’nın personel sayısı, mevcut kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını esas alan ve 3 yıllık bir süreç olan planlama programlama bütçeleme sistemi kapsamında belirleniyor. Bu süreç içerisinde TSK kendisine tevdi edilmiş olan görevleri ifa edebilmek maksadıyla müteakip 10 ve 20 yıllık sürede ihtiyaç duyduğu teşkilat düzenlemeleri ve modernizasyon projelerini inceleyerek, bu çalışmaların sonrasında personel kadrolarını planlıyor. Kademelik askerlik ve uzun dönem görev yapankar için kademelik terhis konusu hakkında ne düşünüyorsunuz. kaynak: vatan gazetesi


EmoticonEmoticon