Kilo Hesabıyla Kurbanlık Almak Caiz midir?

Kilo hesabıyla kurbanlık alsam olur mu? Kurbanlıkların etlerinin satılması konusunda ya da Kilo fiyatıyla kurbanlık alımı caiz mi sorularına uzmanların yorumuyla yanıt sunmak istedik.

Soru: Günümüzde kilo hesabıyla satılan kurbanlar vardır. Kurban kesildikten sonra etinin tartılıp ona göre ücretinin ödenmesi şeklinde. Bu caiz midir?
5 kişi ile beraber anlaşarak bir büyükbaş hayvanı kurban olarak belirlemişler, ancak hayvanın fiyatı belli değil, kurban satıcısı "Bayram günü sizin adınıza keserim, kaç kilo gelirse 6 ya böler etin kilosu kaç lira ise çarpar paramı alırım demiş" böyle bir kurban caiz mi? Etin kilo fiyatı belli olsa bile olur mu?

Cevap:
Bu satım akdinde malın bedelinde belirsizlik var, ancak bu belirsizlik ileride anlaşmazlığa yol açacak ölçüde değil. Yalnız "hesap, yani fiyatı belirleme gününde etin kilosu kaça ise" cümlesi uygun değil, kasaplara ve semtlere göre değişebilir, bu sebeple "filan markette, filan listede, şu vasıftaki et" gibi bir tayine ihtiyaç vardır. Bu şartlarla yukarıda anlatılan alım-satım caiz olur.
(Aynı konuda başka birinin sorusu)

Soru:
Burada (Almanya) bazi ciftliklerde ciftlik sahipleri danayı kesiyorlar, eti tartıp öyle veriyorlar. Yani 7 kişi parçalanmış ve etleri tartılmış bir şekilde danayı alıyorlar. Et alır gibi. Ancak bu 7 kisinin niyet ve maksatları elbette ki et değil, niyetleri kurbandır. Bu biraz da Almanya'nın resmi prosedüründen kaynaklanıyor herhalde. Şimdi soru şu: Parçalanmış ve etleri tartılmış bir halde kurban almak caiz olur mu?

Cevap:
Hayvan canlı iken kurban edilmek üzere -kilosu belli bir fiyattan- satın alınır ve bedel, kesildikten sonra eti tartılıp hesap edilerek ödenirse kurban olur. Kaynak: hayrettinkaraman.net


EmoticonEmoticon