Kış Gündönümü nedir Google 21 Aralık 2013 Doodle

Kış Gündönümü nedir? Kış Dönümü Ne Anlama Gelir

21.12.2013 Google özel kış dönümü doodle yayınladı. Her defasında  farklı bir kişiliği ya da özel günleri hatırlatan gogle bu sederde kış başlangıcı için hazırladığı hareketli görseller ile ziyaretçilerini şaşırtmaya devam ediyor.
 
Kış Gündönümü konusu hakkında bilgiler şu şekilde Dünyamızda Kuzey Yarımküre de 21 veya 22 aralık tarihine denk gelen, gündüz vaktinin en kısa gece vaktinin ise en uzun olduğu gündür.
 
Google Yaz Gündönümü`nde de aynı şekilde yapmıştı yani 21 Haziran, güneş ışıkları Yengeç Dönencesi`ne dik olarak geldiği gündür. Bu tarihten itibaren Dünyamızda Kuzey yarıkürede günler kısalmaya, güney yarıkürede uzamaya başlar.

 Hareketli Google Doodle 21 Aralık Resmi

 
Kış Gündönümü'nde bu durum 21 Aralık, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik olarak gelir. Böylece Dünyamızda Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede ise tam aksine kısalmaya başlar. 
Bu tarih dünya üzerindeki bazı ülkelerde kuzey yarıküreye göre kışın, güney yarıküre göre de yazın başlangıcı sayılır. Tabi bu durum dünyanın bazı ülkelerinde yazın veya kışın tam ortası olarak kabul edilir. Güney yarıkürede senenin en uzun günü, Kuzey yarıkürede ise senenin en uzun gece yaşanır.
 


EmoticonEmoticon