15 Ocak 2014 OSYM Son Gün Başvuru Kayıt Klavuz Burada Bugün Bitiyor!

2014 ÖSYS kılavuzu ÖSYM  Başvuru için son gün ne zaman ? 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru kılavuzu indir. ösym son başvuru tarihi ne zaman? Kayıtlar ne zaman bitiyor.  ösym başvurular ne zaman doluyor? sayfaya giremiyorum ösym.gov.tr kayıtları nasıl olacak? Osym sitesine giremiyorum. LYS ygs kayıtları başvuruları sınav tarihleri ne zaman açıklanacak.

Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı öğretim programlarından sorumlu olacak

Kılavuza göre, YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe testi, Sosyal Bilimler testi, Temel Matematik testi ve Fen Bilimleri testi yer alacak.

ÖSYM'nin resmi web sitesinde piyasaya çıkan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna bakılırsa, ÖSYS'nin ilk imtihanı olan YGS'ye başvurular 2-15 Ocak tarihleri arasında sona erecek. Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurular ise 21-30 Nisan tarihleri içerisinde yapılacak.

Kimler başvurabilecek


ÖSYS'ye, sınavsız geçiş dahil 2013-2014 tedris senesinde ortaöğretim müesseselerinin (lise yada muadili okullar, açıköğretim lisesi) ahir sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kuruluşlarının ahir sınıflarında beklemeli halde bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek.

YGS'ye girmeden yalnız sınavsız geçiş hakkından faydalanmak isteyen adaylar da başvurularını kılavuzda belirtildiği biçimde yapmak zorunda olacaklar.

Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu yada hiç bir devletin uyruğunda olmayan adaylar da ÖSYS'ye başvurabilecek. Ancak bu adaylar ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin ahir gününe kadar TC uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2014-ÖSYSYükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda alan alacak yükseköğretim kontenjanlarına yerleştirilemeyecek.

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni elde etmek üzere Türk vatandaşlığını kaybedenlerin 5203 sayılı Kanun ve Türk Vatandaşlığı Kanunu ile gizli tutulan hakların kullanılmasına değin belge sahibi olmaları niteliğinde, ÖSYS'ye başvurabilecek. Bu adaylar, saptanca kılavuzunda bölge alacak yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları niteliğinde yerleştirilecek.

Meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön kısım lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adayların dışında, bütün yükseköğretim programlarına girmek isteyenlerin 2014-YGS'ye girme zorunluluğu yer alıyor.

Başvuru, para yatırılmadan yapılmayacak

Ortaöğretim kurumu müdürlükleri ve ÖSYM imtihan merkezi koordinatörlükleri müracaat merkezi olarak vazife meydana getirecek. Ancak aynı adreste aniden fazlaca ortaöğretim mektebinin bulunmuş olduğu durumlarda, bu okulların hepsine hizmet veren bir müracaat merkezi bulunacak.

Henüz mezun olmamış, ahir derslik düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu müracaat merkezine yapacaklar amma velakin burası çalışır halde değilse okul müdürü, adayları bir müracaat merkezine yönlendirecek. Bir ortaöğretim kurumundan mezun durumdaki adaylardan ilk defa ÖSYS'ye başvuran adaylar, başvurularını ancak ÖSYM imtihan koordinatörlüklerinden yapabilecek. Bu adaylar, başka müracaat merkezlerinden müracaat yapamayacak. Bu adayların, mezuniyet belgesi/mezuniyet belgelerinin onaylı bir örneğini müracaat görevlisine teslim etmeleri gereklidir.

Mezun olmamış adaylarla mezun durumundaki adaylardan önceki yıllarda ÖSYS'ye başvurusu olan ve merkez kayıtlarda olabilirli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar, başvurularını bir müracaat merkezi vasıtasıyla yapacaklar.

Bir ortaöğretim kurumundan henüz mezun olmamış adaylarla mezun durumdaki adaylardan önceki yıllarda ÖSYS'ye başvurusu olan ve kayıtlarda olabilirli bir fotoğrafı yer alan adaylar, başvurularını bireysel olarak web vasıtasıyla yada diledikleri bir müracaat merkezi vesilesiyle yapacaklar.

Başvurusunu bir müracaat merkezinde yapması ihtiyaç duyulan adaylardan, başvuruların yapılabileceği tarihler içerisinde adımbaşı mecbur askerlik görevini yerine getiren, yurt haricinde yer alan, adımbaşı ve kötü hastalık yahut tutukluluk, hükümlülük şeklinde nedenlerle müracaat merkezine gitmesi olası olmayan adaylar, durumlarının belgelemek şartıyla başvurularını posta kanalıyla meydana getirecek.

Başvurusunu bir müracaat merkezinden icra eden adayların Aday Başvuru Formu'nu doldurması gerekmekte. Son derslik düzeyindeki adaylar, bu formu doldurduktan sonrasında okudukları okulun bir yetkilisine onaylatacak.

Başvuru işlemini yaptıracak adayın, müracaat merkezine ulaşmadan önce imtihan yahut sınavsız geçiş parasını bankaya yatırdıktan sonrasında kılavuzda belirtildiği biçimde başvurusunu tamamlaması gerekmekte.

İstanbul'u imtihan merkezi olarak seçeceklere uyarma

YGS'de ancak sınavsız geçişe başvuran adaylar, imtihan merkezi tercihinde bulunmayacak. Sınav merkezi tercih alanına adayın mektebinin bulunmuş olduğu yada adresinde bulunan merkez, imtihan merkezi olarak yazılacak.

Tercih olarak seçilebilecek imtihan merkezleri de sistem aracılığıyla, adayın mektebinin bulunmuş olduğu yada adresinde bulunan merkeze en hısım imtihan merkezlerinden biri olarak sınırlandırıldı. Adaylar tercih alanına ancak sistemce izin verilen imtihan merkezlerinden biri yazılabilecek.

İstanbul'da sınava girmek isteyen aday sayısının İstanbul'daki binaların kapasitesinden aşırı olacağı öngörüsüyle İstanbul'da sınava girme tercihlerine bazı kısıtlamalar getirildi. Buna bakılırsa, adres ili ve okul ilinin çifti de İstanbul olan adaylar, İstanbul’daki yerlerden istediklerini, imtihan merkezi olarak birinci ve ikinci tercihlerinde gösterebilecekler. Adres ili ve okul ilinden olsa olsa biri İstanbul olan adaylar, imtihan merkezi tercihlerinden yalnız birini İstanbul’daki yerlerden yapabilecekler.  Adres ili ve okul ilinin çifti de İstanbul olmayan adaylar İstanbul’da sınava girme tercihi yapamayacaklar.

Sınava yurt içerisinden başvuranlar, YGS'ye girerlerse 40 lira, sınavsız geçişi tercih ederlerse 10 lirayı, kılavuzda belirtilen bankalara elden yahut web vasıtasıyla yatırabilecek.
Acilen başvuru yapmak isteyenler alttaki linki ziyaret edebilir. Bu gün yani 15 ocak 2014 akşam mesait bitimine kadar vaktiniz var. Sınav kayıt, klavuz bilgileri vs hepsi alt linkte. Herkese bol şans.
http://www.osym.gov.tr/belge/1-11236/11236_inceleme.html


EmoticonEmoticon