Beyaz Ekmek Zararlı mı Esmer Ekmeğin Faydaları Zayıflatıcı Etkileri

Beyaz ekmek zararlımı. Uzmanlara göre hangi tür ekmek tüketilmelidir. Hangi ekmek daha yararlı? Buğday ekmeği şişmanlatır mı? Esmer ekmek zayıflatır mı kilo vermeyi sağları mı? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ekmeğin kalitesi ve içerisindeki iyot payı ile alakalı bir dizi tedbirler aldı ve o tedbirler yaşama geçti. Ekmekte o yeni rötuşlar yardımıyla artık kepek payı da daha çok meydana gelecek. Bir diğer söylemle ekmek sofralarımıza daha fazla esmer gelecek. Ama Ekmek Üreticileri Federasyonu'nun verilerine göre suratta 48'lik bir açık bölge hâlâ ak ekmeği seçenek ediyor. Beyaz ekmekten sonrasında ise en çok kepekli ekmek tüketiliyor.

Uzman Diyetisyenler Hayrettin Mutlu ve asistanları Mehtap Oktay ile Gizem Girgin, kepekli ekmek ile alakadar yeni bir alıştırma yayımladı. Çalışmaya göre kepekli ekmek, ak ekmeğe göre yüksek posa değerine sahip olsa da içerisindeki fitik asit sebebiyle kimi minerallerin bünyede aktif kullanılmasını engelleyebiliyor. İşte DoktorHayrettin Mutlu bu aşamada, ekmeklerin muhtelif meyve ve kuruyemişlerle zenginleştirilmesini, bilhassa çocuk ve erişkinlik devri büyümesi için, katiyen estetik bir çözüm olarak tanımlıyor.

Özellikle kilo verme rejimlerinde fazlaca kullanılan ruşeymli ekmeğin kolesterolü de düşürdüğünü vurgulayan Dr. Mutlu’ya göre asla ekmek yenmemesi mevzusunda verilen öneriler katiyen yanlış. Yine Dr. Mutlu araştırmasından hareketle şu tespiti de yapıyor; “Tam tahıllı ekmek kullanımı karın ve kolon kötü huylu tümörü benzer rahatsızlıkların azalmasına destek oluyor. Bazı incelemeler da tüm gün tertipli olarak tam taneli hububat tüketen hanımefendilerde rahim ve yumurtalık kötü huylu tümörü ortaya çıkma rizikosunun düşük meydana geldiğini işaret ediyor.”

Tam tahıllı buğday ekmeğinin faydaları nelerdir video izleEmoticonEmoticon