Cezeri kimdir vikipedi Al Jazari biyografi Cezerinin eserleri buluşları resimleri

Cezeri Biyografi

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü bilim adamlarından biri olan Cezeri kısaca özgeçmişi ve Cezeri Hakkında kısa Bilgiler aktarmaya çalışacağız. El Jazari kaç yaşında nerede öldü? Aj Jazari neler icad etmiştir. Cezeri aslen nereli dini inancı nedir? El cezezeir buluşları hakkında bilgiler. 3000 den fazla kitabı basılan ve Avrupa'lı sözde bilim adamlarının eserlerini çaldığı  El-Cezeri Müslüman bir bilim adamıdır. Yaşadığımız yüzyıldan 800 küsür yıl  ilkin hayatta olan Cezeri keskin zekası yardımıyla cereyan kullanmadan sadece su ve mekanik parçalarla çalışan makineler üretmiş ve bu tarz şeyleri taze yaşamda kullanması elde etmiştir. Asıl adı  Cizreli Eb-ül-İz olan dahiyane icat eden 1100-1200 yıllarında yaşamıştır.Cezeri, buluşlarını Leonardo’dan 150 sene ilkin keşfetmiş ve kitaplaştırmıştır. Yaşadığı devre Selçuk Türkleri zamanıdır. Dolayısıyla müthiş buluşlarını resmettiği emsalsiz kitapların el yazması kopyasından öğreniyoruz.

Artukoğulları aracılığıyla fethedilen bugünkü Mardin’e, Cizre’de canlı olan Abdülaziz İsmail bin Razzaz başkent Diyarbakır’a çağrılır. 25 sene müddetçe sadece üretir. Sonucunda hükümdarın beğenisini toplar ve tekrar hükümdar tarafınca kitabı yazmakla görevlendirilir. Eb-ül-simge 1183 senesinde başlayıp 25 sene devam eden buluşlar fihristini o zamanlar fotoğrafı dil olan Arapça ile yazar. El-Cezeri bütün bunların beraberinde otomatlarla da bilinmektedir.

Bu hususta yazdığı Makine Yapımında Faydalı Bilgiler ve Uygulamalar kitabı yazılmış en harika kitaptır. Kitabın giriş bölgesinde sebep kaleme alındığı hususunda şu satırlar bulunmaktadır : ”Bir gün Sultanın huzurundaydım ve yapmamı buyurduğu şeyi getirmiştim… Ne düşündüğümü anlamış oldu… Bana şöyle ki dedi, ‘benzeri olmayan araçlar yapmış, onları gücünle işler hale getirmişsin. Seni yoran ve harika formda yaptığın bu şey¬ler kaybolup gitmesin. Benim için icat ettiğin bu araçları bir araya toplayan ve her birinden ve resimlerinden seçmeleri kapsayan bir kitap yazmanı isterim. Onun önerilerini kabul ettim… İhtiyaç gerekli emek harcamayı inşa suretiyle gücümü topladım ve bu kitabı kaleme aldım”

Cezeri bu görkemli kitapta 50 adet vasıtanın ayrıntılı tasarımını vermektedir. Bunlardan 6 adedi su saati, 6 adedi ibrik, 7 adedi eğlence gayeli kullanılan muhtelif otomatlar, 4 adedi mumlu saat, 1 adedi açıölçer, 3′ü abdest elde etmek için kullanılan otomat, 4′ü kan elde etme teknesi, 4′ü kendinden ses çıkaran vasıta, 6 adedi fıskiye, 2 adedi kilit, 5 adedi suyu yukarı çıkaran vasıta, 1 adedi kayık su saati ve Amid şehrinin kapısıdır. Bu araçlar belli prensiplere göre iş koşturmacasındadır. Hava atmosferi oldukça başlanlarda kişilerin alakasını çekmeyi başarmış ve bu alanla alakadar meydana getirilen emekler neticesinde edinilen kuramsal malumatlar yardımıyla sıradışı araçlar yer almıştır.

Bahsedilen prensipler M.Ö 3.asırdan buyana biliniyordu. Yani Archimedes, Philon, Ctesibios, Heron benzer Yunan bilim insanları zamanını kapsamaktadır. Bir güruh emekler cevabında muhtelif araçlar geliştirseler de Cezeri yardımıyla ambiyans, boşluk ve denge mevzusuna dahil kuramsal ve ergonomik malumatlar zirve noktasına erişmiştir. Cezeri bu araçları geliştirmekle kalmamış bu bu araçlarda kullanılan hususi bölümleri da oldukça fazlaca dakik ve duyarlı hâle getirmiştir. Cezeri’nin yaptığı araçlar içerisinde Tavus Kuşlu İbrik, Fil Su Saati, Fıskiyeler,abdest elde etmek için Otomatlar,suyu yukarı çıkaran araçlar bulunmaktadır.

El Cezeri Hayatı belgeseli Video izleEmoticonEmoticon