Diş eti kanaması neden olur nasıl geçer tedavi yöntemleri

Diş eti hastalığı sebepleri nelerdir?

Diş eti kanaması nasıl geçer? Diş eti kanamalarına ne iyi gelir? Diş eti çekilmesi nasıl birşeydir? Diş etlerinde iltihaplanma Sürekli dişim kanıyor ne yapmalıyım? Diş eti kanaması tedavi yöntemleri hakkında kısa pratik bilgiler. Sık görülen bir yakınma olduğundan oldukça tamamımız üstünde durmayız fakat aslına bakarsak diş eti kanamaları önemsenmesi ihtiyaç duyulan bir vaziyettir. İyileştirme edilmeyen diş eti rahatsızlıkları, diş yitirilmesine ve başka sıhhat problemlerine neden olabilir. Her şeyden ilkin diş eti kanaması ile karşılaştığınızda ortada bir mesele meydana geldiğini bilmelisiniz. Sıhhatli dişlerin, diş fırçalamak veya katı bir meyve ısırmak benzer bahanelerle kanamaması icap eder.

Ağız temizliğine dikkat etmemek, vitamin yetersizliği yada sigara tiryakiliği benzer bir hayli sebepten dolayı diş etlerinizde bir mesele husule ulaşmış meydana gelebilir. Diş eti rahatsızlıkları kurnaz bir halde ilerleyebilir ve dişlerinizi yitirme aşamasına geldiğinizde, artık bu halin arka taraf dönüşü olmaz. Bu yüzden tertipli olarak diş hekimine gitmek ve diş eti kanamalarını ihmal etmemek mühimdir.

Gingivitis (diş eti enfeksiyon kapması)

Gingivitis diş eti rahatsızlığının hafifçe şeklidir. Diş etleri kırmızılaşır, şişer ve fazlaca basit bir halde kanar. Bununla birlikte rahatsızlık bu noktada fertleri aşırı hasta etmez. Gingivitis fazlaca fazlaca ağız temizliğine yeteri kadar ehemmiyet vermemekten oluşur. Bilgiozetim.com yemek artıklarından meydana gelen bakteriler iltihaplanmaya neden olur. Mükemmel bir ağız içi bakımı ve hekimin vereceği önerilerle, rahatsızlık iyileştirme edilebilir.
Gingivitisin görülmesine sebep olabilecek diğer fonksiyonlar de mevcuttur. Diyabet, sigara içmek, ihtiyarlama, genetik etmenler, sistemik rahatsızlıklar, bunalım, fena yeme içme, erişkinlik, hormonal dalgalanmalar, gebelik, nesne kullanması, hıv iltihabı ve kimi ilaçlar bu sebepler içerisinde sayılabilir.

Periodontitis

Gingivitis olarak isimlendirilen diş eti enfeksiyon kapması devrinde iyileştirme edilmezse, diş eti yüzeyinden ilerleyerek buradaki kemiği de etkilemeye başlar. Zaman içinde diş plağı (diş lekesi) diş etinin arkasına geçerek orada gelişmeye başlar. Diş kirinin meydana getirdiği bakteriler de diş etlerini ve akabinde başka dokuları tahribat eder. Bu noktada rahatsızlık periodontitis ismini alır. Periodontitisin sinirli yahut süreğen benzer alternatif çeşitleri bulunmatadır. Dişlerin sallanmasına ve dökülmesine sebep olur.

Yaşlanma

Meydana getirilen incelemeler, ihtiyar insanların diş eti rahatsızlıklarından daha fazla fazlaca muzdarip meydana geldiğini gösterir. ‘yaşlılıkla beraber ne olursa olsun diş eti rahatsızlıkları ortaya çıkar’ düşüncesi doğru değildir. Ağız bakımına ve beslenmeye dikkat ayrılarak rahatsızlıkların engel olunabilir. İlerleyen yaşın bir dezavantajı tükürük salgısının azalmasıyla ağız içerisindeki bakterilerin üremesinin kolaylaşmasıdır. Başka bir ağız rahatsızlığı etkeni de, yaşla beraber muhtelif rahatsızlıklar yada ilaç kullanması yahut iştah kaybı benzer faktörlerden ötürü bedene lüzumlu gıda materyallerinin yeteri kadar alınmamasıdır. Bu fonksiyonlar yaşlılıkta diş eti rahatsızlıklarına taban hazırlar.

Vitamin yetersizliği

C, k, b-12, niyasin ve folik asit eksiklikleri diş eti kanamalarının sebebi meydana gelebilir. Amma velakin genel anlamda vitamin eksikliğinin diş eti kanaması haricinde diğer emareleri de ortaya çıkar. C vitamini yetersizliği saç, diş dökülmelerine, eklem sızısına ve diş eti kanamasının yanında diş etlerinin şişmesine sebep olur. Bilgiozetim.com B-12 eksikilği diş eti kanamasıyla şahsını izah edebilir fakat bununla birlikte halsizlik, ishal, soluk tıkanıklığı veya konsantrasyon bozukluğu benzer emareleri de mevcuttur. Folik asit noksanlığında diş eti kanamasıyla birlikte saç beyazlaşması, Bilgiozetim.com ağız ve karın ülseri, dilde şişme ortaya çıkar. K vitamini noksanlığında diş eti kanamasının peşi sıra burun kanamalarına da rastalanabilir. Diş eti kanamasının ardı sıra şikayetçi bulunduğunuz başka emareleri de göz önünde bulundurarak hekiminiz size ihtiyaç duyulan takviyeyi belirleyecektir.

Sigara / tütün kullanması

Sigaranın kanserden kalp rahatsızlıklarına dek uzanan oldukça fazla kritik rahatsızlığın sebeplerinden biri meydana geldiği biliniyor. Diş eti rahatsızlıklarında da sigara içenler, riziko grubunun en ön kısım sıralarında alan alırlar. Sigaranın içerisindeki sınırsız ve zararı dokunan kimyevi nesneler dokulara, damarlara zedelenme cevaplar. Sigaranın diş taşı ve bakterilerin çoğalmasına da sebep olduğu tanınmaktadır. Problemlere neden olan sigara, iş hastalığın iyileştirmeye erişince de oldukça fazla güçlük çıkarır. Yaraların iyileşmesi, dokuların yenilenmesi güçleşir. Yurt haricinde oldukça fazla diş hekimi, sigarayı bırakmayı kabul etmeyen rahatsızları arka taraf çevirir. Bu sebeple bu vaziyet iyileştirmesinin muvaffakiyet seviyesini düşürecektir.

Genetik etmenler

Kimi insanoğlu genetik olarak diş eti rahatsızlıklarına fazlaca yatkındırlar. Ağız ve diş sıhhatine itina göstermelerine karşın diş eti kanaması, enfeksiyon kapması ve ayrıca diş kayıplarıyla sonuçlanabilecek problemler yaşayabilirler. Bu insanların ailelerine bakıldığında, akraba üyelerinden bazılarında aynı hastalığın meydana geldiğini görmek şaşırtan olmaz. Tertipli olarak dişçiye gitmek bundan dolayı de mühimdir. Diş eti hastalığını çabuk bir evrede yakalamak, tedaviyi olası kılacaktır.

Bunalım

Bunalım bedenin enfeksiyonlarla savaşmasını güçleştirdiğinden, yoğun bunalım aşağısındaki insanların diş eti hastalılarına yakalanmaları ve diş kanamasında şikayetçi olmaları da olasıdır. Ruhsal gerilimin bir diğer tesiri de dişlerimizi sıkmamıza ve gıcırdatmamıza sebep olmasıdır. Bir de üstüne bunalım altındaylen atıştırma yemeyi seven biriyseniz, dişleriniz ruhsal gerilimin her mütenevvi fena tesiri aşağısında duracak anlama gelir.

Çeşitli İlaçlar

Sakinleştirici yahut doğum denetim hapları benzer muhtelif ilaçlar ağız sıhhatini etkileyebilir. İlaç almaya başladıktan sonrasında diş kanaması yada diş eti hastalıkları benzer yan etkiler gördüğünüz takdirde, doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Diş gıcırdıtmak burukizm

Diş gıcırdatmak yahut dişlerinizi sıkmak, dişlere ve onları destekleyen dokulara yoğun bir baskı icra etmek anlamına gelir. Diş gıcırdatmak dokuların bozulma dönemini hızlandırabilir.

Çok aşırı yeme içme ve aşırı kiloluluk

Bedenin muafiyet sistemi için gereksinim duyduğu faydalı gıdalardan mahrum kalmak, bedeni sıska düşürür, rahatsızlıklara aleni vaziyete getirir. Bu vaziyet şahsını dişlerde de gösterir. Diş eti rahatsızlıkları iltihap tarzında başladığından, fena yeme içme rahatsızlığı kötüleştirir. Fazlaca yiyecek, iyi beslenmek manasına gelmez. Tersine bolca tuzlu ve şekerli amade besinlerin kullanımı ne miktarda çoksa, diş sıhhati için o kadar zararı olan meydana gelecektir.

Hamilelik Gebelik dönemi

Gebelik devrinde diş etleri şişmeye ve kanamaya daha da yatkın olur. Bu zamanda gözlemlenen diş eti iltihaplanmaları hormonal değişimler sebebiyle husule gelir. Hormonal değişimler akıbeti diş etleri dokusuna kan akışı artar ve bu vaziyet, diş etlerinin hassaslaşmasına sebep olur. Hormonlar ek olarak gebelik devrinde, diş etlerinde iltihaba neden olan bakterilere aksi bedenin tepkilerini de değiştirir. Anca dişlerde plak çoğalması kolaylaşır ve diş etlerinde enfeksiyonlanma ihtimali artar. Diş eti enfeksiyonları ekseri hamileliğin ikinci çeyreğinde daha da kritik bir vaziyet alır.
Başka sebepler
Bedenin müdafaa sistemini zorlayan rahatsızlıklar, diş etlerinin kötüleşmesine de sebep olabilir. Diyabet, kan kanseri, romatizmal artrit yada kalp damar rahatsızlıkları bu rahatsızlıklara misal verilebilir. Kan inceltici ilaçlar yada dişi katı fırçalama da diş kanamasının başka nedenleri içerisindedir.

Diş eti kanamaları iltihabı tedavisi video izle


EmoticonEmoticon