Drift Nedir Nasıl Yapılır Yanlama Teknikleri Nelerdir Video Anlatım

Yanlama teknikleri hakkında bilgiler, Araba nasıl kaydırılır? Drift yapan araba resimleri, Drift yapımı resimli anlatım. Tüm ayrıntıları yazımımızda mevcuttur. Hızlı ve Öfkeli filmi Tokto Drift ile gelen Yanlama nasıl yapılır? sorularının cevabı 90′lı yılların başlangıcında Japonya’nın dağlık ve dönemeçli yollarından süratle inmeye çalışan bireyler tarafınca bulunmuştur.  Drift temelde vasıtanın virajı dönme sırasında meydana gelen merkezkaç kuvvetine direnemeyip arka bölümünün kopması ilkesine dayalı bir vakadır ve buna verilen addır. Türkçeye “yanlama” olarak geçmiş ama bir hayli kelimede olduğu benzeri yabancı tipi daha da fazlaca kullanılmaktadır. Drift genel anlamda gösteri gayeli bir harekettir ve motor sporları bakımından hoşa gitmeyen bir haldir. Zira drift vasıtanın sevk etme uzuvlarına zarar vermekte ve lastiği yıpranmasıyla yol tutuşunu büyük seviyede azaltmaktadır. Buna alakalı olarak da dönüş sürelerini düşürmektedir.
Bir arabanın drift yapabilecek mahiyet taşıması amacıyla evvela jantların en az 17″ ebadında olması ve ince yanak tekerlekler tüketilmesi lazım olmaktadır. Aksi durumda tekerleğin janttan çıkabilmesi ihtimaller içindedir. Bunun dışında arka taraftan itişli bir vasıta olması ve kuvvetli bir motora sahip olması reel anlamda driftin eğer olmazsa olmazlarındandır. Bunlara ek olarak reel bir drift aracında kitli diferansiyel bulunmaktadır, bu nedenden dolayı arka kısım koptuğunda lastik hızı denge kurularak vasıtanın kolay denetim edilebilmesi sağlanır. Eksi kamber düzeni ile lastikleri hafifçe içeri baktırıp, dönemeç çıkışlarında ehil kuvveti hissedebilmek maksadıyla motorda tork çoğaltıcı rötuşleri yapmak mühimdir.

Drift yarışlarındaki dev gibi izleyici kitlesini görüp, “napıyor bu adamlar?” Diye aklından geçirenleriniz meydana gelebilir ama aslına bakarsak drift yarışlarının da bir bilgisi ve gelişmiş bir not hesap etmesi sistemi vardır. Evvela drift yarışında çizgiyi 1. Geçmenin puana rastgele bir katkısı yok. Bilgiozetim.com, Not verme otomobillere bağlanan drift box isminde bir cihaz aracılığıyla yapılıyor. Drift box arabaya bağlanıyor ve drift o an arabanın yolla icra ettiği açıyı, hızı ve en önemlisi meydana gelen g kuvvetini hesaplıyor, akabinde bütün bunların ortalamasını alarak ortaya bir sonuç çıkartıyor. İşte ünlü japon d1 street legal serisinde puanlamayı icra eden alet budur. Bu nedenden dolayı arabayı kullanan kişinin icra ettiği drift çözümleme ediliyor ve en yüksek puanı çevre fert yarışın galibi oluyor. Fakat daima birinci olanlar arabaya en aşırı drift yaptıranlar değil, en yüksek süratte powerslide’a en hısım seviyede drift yapabilenlerdir. Makalenin devamında powerslide ve başka mefhumları da açıklamaya çalışacağım.

Drift yapma teknikleri

El freni ile yanlama (handbrake drift)
Bu genel anlamda en bodoslama tekniktir. Dönemeçe giriş sırasında debriyaja sanına kadar basılır ve vasıtanın burnunu dönemeç içerisine doğru yönlendirirken el freni çekilir ve arkanın kopmasıyla birlikte acilen bırakılıp gaza yüklenilir. Doğal olarak yanlamanın en anne kuralı olan; geriden kopan aracı kontra ile doğrusu direksiyonu tam aksi yönde kırarak toplamak icap eder. Karşı takdirde fazlaca gösterişli bir tur atacağınızı belirtebilirim.

Ağırlık transferi ile yanlama (weight aktarma sliding)
Dönemeçe gelirken vites küçültülür ve vasıtanın burnu dönemeç içerisine doğru çevrilirken debriyaj süratlice bırakılır, acilen akabinde yeniden gaza yüklenilerek gerisi kopan vasıtayla hem çabuk aynı zamanda etken bir yanlama meydana getirilir. Bu metodun aslolan inceliği debriyajdan ansızın ayağın çekilmesiyle vasıtanın yavaşlaması ve sanki durdurma tesiri yapmışçasına ağırlık merkezinin ön kısım tarafa yitik arka lastikler üstündeki yükün azalmasıdır.
 Bu nedenden dolayı arka kısım vites küçültmeden ötürü sağlanan motor atikliğine mağlup düşer ve mükemmelce yanlanır.

Kuvvet ile yanlama (power over)
Vasıtanın önü dönemeç dışından içe doğru yönlenirken dip gaza basılır ve dönemeç süpürme söylediğimiz hareketle dönemeç dış çizgiyi takiben yanlayarak viraj alınır. Bunu yapabilmek amacıyla kuvvetli tork’a sahip vasıta kullanmak icap eder. 150hp’yi sınır kıymet olarak düşünürsek 200hp ve üzeri motorlar bu biçim yanlama maksadıyla uygundur. Tahmin edeceğiniz suretiyle trafikte kuvvetli motora sahip vasıta kullanan varlıklı dostlar aracılığıyla kullanılan en sık görülen yanlama tipi de budur.

Karşıt ağırlık transferi ile yanlama (opposite weight geçirme sliding)
Dönemeçe nizami apeksinden girilirken direksiyon dönemeç dışına doğru kırılıp ansızın içe döndürülürse ağırlık merkezinin ani bölge değişimi nedeniyle vasıtanın gerisi kaymaya başlar ve vasıta gaza basılarak kontra ile toplanır. Göze en hoş ulaşan ve en teknik yanlama türü kanımca budur.
Debriyaj ile yanlama (clutch kick)
Vasıtanın güçten düşmüş olduğu durumlarda lüzumlu kuvveti alabilmek maksadıyla deviri kaldırarak debriyajı aniden bırakma üzere patinaj sağlayarak geriyi kaydırmak amacıyla kullanılır. Kuvvet ile yanlamaya fazlaca benzeyen bir metottur.

Durdurma ile yanlama (brake sliding)
Dönemeçe girerken ilkin vasıta dönemeç içerisine doğru yön verilerek arka taraftan kayana dek katı durdurma yapılır. Vasıtanın gerisi kaymaya başladıktan sonrasında gaza basılarak kontra ile toplanır. Burada dikkatli olunması ihtiyaç duyulan, vasıtanın süratinin oldukça iyi ayar yapılması ve frene basma sırasında ön taraftan kaymaya mahal vermeden gaza abanmaktır.

Hız ile yanlama (powersliding)
Bu metot geniş dönemeçlerde yapılır ve yüksek süratlerdeyken direksiyonu usulca kırarak ön taraftan kayma olmadan hız artırılmaya devam edilir. Bu sırada merkezkaç gücünün etkisiyle siz bir taraftan direksiyonun açısını yükseltirken bir taraftan da gaza basmaya devam ettiğinizden oldukça yüksek süratle ve tamamıyla yanlayarak virajı alırsınız. Şayet başlarda direksiyonu çok kırarsanız vasıta ön taraftan kaymaya başlayacaktır ve daha da drift başlayamadan gaz kesip toplamak zorunda kalırsınız.
Ahir olarak driftle vakit kaybetmeden bir virajı en çabuk dönmek amacıyla apex’in hangi çizgisinin tüketilmesi lazım olduğunda bakalım.

Cyan çizgi: apex’e geç girmek, bağlı olarak dönemeç girişinde kaymalarla birlikte dönemeçten düz bir çizgi vaziyetinde hızlı şekilde çıkmaktır. Dönemeç orta çabuk dönülmüş meydana gelir.

Mavi çizgi: apex’e çabuk girmek, bağlı olarak dönemeç çıkışında kaymalarla birlikte dönemeçten aheste çıkmaktır. Şu demek oluyor ki dönemeç aheste dönülmüş meydana gelir.

Yeşil çizgi: apex’e optimum biçimde girip, tekrar optimum biçimde çıkmaktır. İşte 90 derecelik bir dönemeç en çabuk böyle dönülebilir.

Alttaki videoda ustalaşmış drift sürücüsü olan Ken Block tarafınca, motoru 247 hp’den 60. beygire modifiye edilmiş bir ford fiesta ile yapılma muhtelif yanlama ve sürüş teknikleri görmüş olacaksınız. Ama bu görüntülerin onlarca tecrübe etmeden sonrasında ortaya çıktığını ve camgöz gerisi görüntülerde çoğu başarısız tecrübe etme ve kaza yaşandığını ihmal etmeyin. Bağlı olarak, bu hareketlerin sivil hayat içinde şu demek oluyor ki topluma aleni yerlerde uygulanması büyük ve ölüme neden olabilecek kazalara niçin meydana gelebilir. Bu yüzden drift uğraşılarının trafiğe kapalı yerlerde, isteğe bağlı olarak pistlerde uygulanması en güzeli meydana gelecektir. Burada temel olan kriter; asla kaza yapmamış olmanız yada ne dek müthiş bir şoför bulunduğunuz değil, insanların hayat hakkına ne dek saygı gösterdiğinizdir.

Ken Block Drift Nasıl Yapılır Video izle


Hızlı ve Öfkeli Tokyo Drift Sahnesi izle

Bizde Türk Usulü Drift Videoları izle

 Driftin Anavatanı Japonya İzle


EmoticonEmoticon