Dünyada kaç tür canlı var dünyadaki hayvan çeşitlerinin sayısı

Dünya üzerinde kaç çeşit canlı bulunmaktadır?

Dünya'da kaç çeşit hayvan var? 2014 Dünyadaki kaç tür canlı yaşamaktadır? Dünyada bilinen kaç çeşit tür vardır? Dünyada kaç tür cinsinin yaşamış olduğu bilimin en mühim sorularından biri. Bilinen yabani hayvan türleri kaç tanedir? Carl Linnaeus taksonomi bilimini başlattığından buyana geçtiğimiz 250 seneyi aşkın vakit içerisinde takribi 1.2 milyon cins tanımlandı. Ancak gerçekte yaşamakta olan cins sayısının bunun oldukça üstünde meydana geldiği biliniyor. Araştırmacılar Dünya’da canlı olan cins sayısıyla alakalı olarak şimdiye kadar 3 milyonla 100 milyon içerisinde değişen tahminlerde bulunmuş oldu. Geçtiğimiz sene meydana getirilen bir inceleme yeni bir öngörü metodu kullanarak Dünya’daki cins sayısını 8.7 milyon olarak (1.3 milyonluk hata payıyla) düşünce atadı. Bu da abanoz canlılarının % 86’sının, denizde yaşayanları ise % 91’inin daha keşfedilmediği manasına geliyor. Hawaii’deki Manoa Üniversitesi’nden ekolog Camilo Mora ve Kanada Halifax’taki Dalhouise Üniversitesi’nden alıştırma ekibi taksonomik sıralamametodunun alternatif basamakları içerisinde meblağlı bir ölçüt örüntüsü olduğunu ortaya çıkardı. Bu da toplam cins sayısını belirleyebilmelerini imzasını attı.

Yaşayan çeşitleri nedir Oxford Üniversitesi’nden zoolog Bob May bu iş görmenin esas bilim bakımından meydana geldiği kadar tatbik bakımından da mühim meydana geldiğini düşünüyor. May, bu data olmadan, insaniyet halihazırda tüketmekte meydana geldiği ekosistem hizmetlerinden faydalanmaya devam ederken, Dünya’daki türlerin ne kadarının yok olacağının bilinmesinin olanaksız meydana geldiğini söylüyor. May ek olarak adedi düşünce edilen türlerin hakikaten belirlenmesinin fazlaca uzun vakit alacağını öngörüyor. Mora’nın metodu şimdiye kadar belirlenen 1.2 milyon türün taksonomik sınıflanışının incelenmesine dayanıyor. Linnaeus’un sistemi piramit taklidi bir sıradüzen işaret ediyor, kategori ne miktarda aşağıdaysa o kadar oldukça alt kategoriye sahip oluyor.

Örneğin cins adedi tür sayısından, tür adedi ise akraba sayısından daha çok miktarda. Mora ve kadrosu her bir kategorideki numaraların meblağlı nümerik eğilimlerle iç içe bağlı meydana geldiğini ve bunun yeteri kadar tanımlanmamış basamaklarda kaç alt kategori olması icap ettiğini tespit etmede kullanılabileceğini işaret etti. Ancak metot prokaryotlar için işe yaramıyor bu sebeple prokaryotlarda üst taksonomik seviyeler yeteri kadar iyi ve kapsamı geniş formda tanımlanmamış. Bilgiozetim.com bu yüzden aslına bakarsak prokaryotların reel cins adedi milyonlar düzeyindeyken önlemli bir düşünce benimsenerek 10.000 tür olarak kabul edilmiş.

Dünyadaki canlı türleri
Araştırma ek olarak kimi yaşayan gruplarının ötekilerine göre oldukça daha da iyi bilindiğini işaret etti. Örneğin karadaki 298.000 nebat cinsinin % 72’si tanımlanmışken abanoz hayvanlarının sadece %12’si, abanoz mantarlarının ancak % 7’si tanımlanmış. Mora ve kadrosunun çalışmasının kuvvetli yanlarından biri doğrulanabilir olması. Öngörülerini iyi tanımlanmış gruplarla karşılaştırarak tahminlerinin istikametli meydana geldiğini gösterebiliyorlar.


EmoticonEmoticon