Felsefe Nedir Felsefenin Anlamı Tanımı

Felsefe neyi hedefler ve Felsefenin tanımı Felsefenin amacı nedir konusunu sizlere aktarmaya çalışacağız.

Felsefe nelerdir, kelimesinin kökeni ve sözcük manasına evvela ele alırsak felsefe kavramı; Yunanca “seviyorum”, “ardından koşuyorum”, “arıyorum” manasına gelen ve altyapı, bilgelik manasına gelen sözcüklerinden türeyen terimin alamet etmiş olduğu entelektüel etkenlik ve disipline verilen addır tanımı bu şekilde yapılabilir.
Felsefe (philosophia) kavramı ilk defa, İlk Çağın meşhur Yunanlı matematikçisi ve filozofu Pythagoras (Pisagor), (MÖ580-500) aracılığıyla kullanılmıştır. Buna nazaran felsefe kelime manası olarak bilgelik sevgisi veya hikmet arayışı anlama gelir.

Bilgelik (hikmet) ise mevcudiyet, altyapı ve kıymet üstüne tam ve tüm bir bilginin ortaya belirmesi yada bir adamın bu şekilde bir bilgiye sahip olabilecek seviyede olgunluğa ermesi halidir. Bu arayış içinde bilgeliği seven bilgiyi arayan ve ona gelmek isteyen insanlara felsefeci (philosophos) denir.
 
Felsefe nelerdir İnsan hayatını ilgilendiren tüm şey hakkındaki akıl yürütüp bu tarz şeyleri felsefi sorun mevzusu yapabilen felsefeci, doğru olduğunu bildiğimiz veya bu şekilde olduğuna inandığımız tüm şeyi sorgulayabilir; adamın, Tanrı’nın, dinin, dış dünyanın varoluşuyla, bilginin deposu ve sınırlarıyla, bilimle, sanatla ve daha da bir hayli mevzuyla alakalı sorular sorabilir.

Filozof yalnız sual sormakla yetinmez; yaratıcı bir düşünüş, eleştirici ve sorgulayıcı bir tavır ve nazar açısıyla bu sorulara cevaplar arar. Parantez için esasen yabancı kelimeler felsefe ve filozofun yunanca anlamıdır.

Felsefenin manası ve kanalizasyon çeşitleri hakkındaki yazımız bir sonraki mevzumuza meydana gelecektir.

Felsefe Nedir İslam Felsefesi Olur mu Video izle
EmoticonEmoticon