Haçlı Seferlerinin Nedenleri Dini Ekonomik Siyasi Sebepleri

 Tapınak şovalyeleri Haçlı seferlerinin sebepleri maddeler halinde, haçlı seferleri kaç tanedir? haçlı seferleri ne zaman yapılmıştır? resimli haçlı seferleri sonuçları nelerdir?
Haçlı seferlerinin nedenleri nelerdir maddeler halinde sizlere bilgi vereceğiz. Haçlı seferlerinin siyasi, ekonomik ve dini nedenlerini başlıklar halinde kısa bir şekilde işleyeceğiz. Haçlı seferlerinin bizans ve avrupalı hristiyanlar açısından nedenleri ve sonuçları husule ulaşmıştır.
Evvela siyasal nedenleri nelerdir bunu öğrenelim ve sırası ile ekonomik ve sosyal nedenlerine değineceğiz. Haçlı seferlerinin siyasal sebepleri mümin araplar dört halife ve emeviler zamanında filistin, suriye ve ispanya’yı ele geçirmişlerdi. Hem de selçuklu türkleri ufak asya’nun büyük bölümünü hıristiyan bizans’ın elinden alarak idare kurmuşlardı. Bu durum karşısında avrupalı hıristiyanlar haçlı seferlerini başlattı.

Haçlı seferlerinin ekonomik sebepleri avrupalılar fazlaca daha fazla evvel beri doğudan gelen ipek, porselen ve baharat benzeyen mallara epeyce ilgi göstermişlerdir. Bununla birlikte, o zaman dünyanın en büyük ticaret yolları sayılan “ipek” ve “baharat” yollarının denetimi islam dinine inananların denetiminde bulunuyordu. Kimi avrupalılar, bu islam dinine mensup olan ülkelerine giderek zengin olmak istiyorlardı. Haçlı seferlerinin nedenleri haçlı seferlerinin dini sebepleri hıristiyanlar için kudüs’e haç ziyareti yapmak kutsal bir görevdi. Bununla birlikte, haç merkezinin islam dinine inananların elinde olması hıristiyanların hoşuna gitmiyordu. Haç görevini rahat yerine getiremediklerini düşünüyorlardı.

Avrupa’nın önde gelen hıristiyanlık tarikatları evvel idare ve derebeyler içinde barışı sağladılar daha sonra onları, müslümanlarla savaşmaya çağırdılar. “bu savaşı hz. İsa ve allah istiyor; müslümanlarla harp arzulamak en kutsal görevdir; bu muharebeye katılanlar cennete gidecekler” diye propaganda yaptılar. Bilgiozetim.com Üstelik, hıristiyanlık bizans’ın türk akınlarından kurtulmak için diğer hıristiyanlık ülkelerden 2 de bir yardım istemesi macera peşinde koşan avrupalı prensleri ve şövalyeleri savaşa katılmaya yönlendiriyordu. Tarih boyuna yapılan Haçlı seferleri toplam sekiz tanedir. Bu seferlerin 1.si 1096’da başlamıştır. en son yapılan haçlı seferi tarihi is 1270 yılıdır.
Haçlı Seferleri sebepleri sonuçları video izle belgesel


EmoticonEmoticon