Kanuni Sultan Süleyman'dan Sonraki Padişah Sarı Selim Kimdir Vikipedi

Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra tahta kim geçmiştir? 11. Osmanlı padişahı sultan 2. Selim'dir. Hürrem Sutanın oğlu 2. Selim, Kanuni Sultan Süleyman'ın erkek evladıdır. 2. Selim, anası Hürrem Sultan benzer sarışın, mavi gözlü olduğundan dolayı Sarı Selim olarak da tanınmaktadır. 2. Selim, ismini dedesi Yavuz Sultan Selim'den almıştır.

Şehzade Mustafa benzer becerileri ve başarılarıyla tahta geçme hakkını kazanan kıymetli bir Veliaht Şehzade öldürülmüş, yerine  Osmanlı Devleti'nin duraklama dönemine sokan, kabiliyetsiz, İstanbul dışına bile çıkmaktan korkan, devleti başka yönetim adamlarının eline bırakan II. Selim, diğer bir ismiyle “Sarı Selim”  yönetime geçmiştir.

II. Selim Kütahya Sancakbeyliği esnasında babası Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını kaybettiği haberini alarak İstanbul'a gelmiş, 42 yaşlarında tahta çıkmıştır. 2. Selim ordunun başlangıcında sefere çıkmayan ilk padişahtır. 11. Osmanlı padişahı olan 2. Selim,  90. İslam Halifesi'dir. Padişahlığı zamanında idarede fazlaca etkin olan fert Sadrazam Sokollu Mehmet Paşa'dır.

Kardeşleri Şehzade Beyazid ile Şehzade Mustafa'nın bertaraf edilmesiyle tahta çıkan 2. Selim 8 sene padişahlık yapmıştır.1574 senesinde 50 yaşlarında yaşamını yitiren Sultan 2. Selim İstanbul'da can veren ilk padişah meydana gelmiştir. Mezarı Ayasofya'da yer almaktadır.

2. Selim'in anası Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene evvel ölmüştür. Oğullarından birinin ihtidara geçmesini çok arzulayan Hürrem Sultan, erkek çocuğu 2. Selim'in  tahta çıkışını görememiş ve Valide Sultan ünvanını alamamıştır.

11. Padişah 2. (Sarı) Selim Belgeseli Video izle

1 yorum so far

Bilgisizler ordusunun sayfası yazık size


EmoticonEmoticon