Kolon Kanseri Nedir Balık Yemenin İyileştirici ve Önleyici Etkisi Var mı?

Kolon Kanseri nedir? Kolon Kanseri nasıl iyileşir. Kolon Kanseri tedavi yöntemleri 2014 son haberler nelerdir. Bağırsak kanseri neden olur? Bağırsak kanseri tamamen iyileşir mi? Hekimlerin kalın bağırsakta çıkan kanserlerin tümüne ekseri “kolon kanseri” (kolorektal kötü huylu tümör) söylediğini biliyoruz. Bu terim hem kolon bununla beraber rektum kanserini kapsar. Amerikan kötü huylu tümör derneği verilerine nazaran, kolon kanseri Amerika’’deki en sık görülen üçüncü kötü huylu tümör çeşidi. Aynı zamanda kansere bağlı ölüm sebeplerinin üçüncüsü.Yine de hemen etapta teşhis konulup hastalığın iyileştirmeye başlanırsa, iyileştirilmesi en olanaklı kanserler arasındadır.Beş senelik sağ beka payı %90’’dır ki; bu sayı epeyce iyi sayılır. Kolon Kanserine en oldukça endüstrileşmiş ülkelerde rastlanıyor. Örneğin Amerika, Kanada, Avusturalya, Batı Avrupa vb. En düşük görüldüğü bölgeler ise Afrika ülkeleri. Bunun sebebinin kırmızı et tüketimine, fast food alışkanlıklarına ve hareketsizliğe bağlı bulunduğunu düşünüyorum. Çünkü kolorektal kanserin yoğunlukla görüldüğü kesimler, alım kuvveti yüksek ve fast food alışkanlıkları yer alan ülkeler.

Erken Teşhis Ve Beslenmenin Önemi

Kolon Kanserini önlemede ve de iyileştirme etmede 2 müessir metot var. Biri kolonoskopi ve dışkıda kan testi benzer biçimde çabuk tanı imkanı elde eden uygulamalar, öteki de dengeli beslenme, tertipli ve hareketli hayat seçimi.Tabi bunun beraberinde sigara ve alkolden uzak durmak lazım olmakta.Eğer bugün hepimiz taramadan geçmiş olsa ve polipler bulunup çıkarılmış olsa idi kolorektal kanserlerin %80-90’ı önlenebilirdi.

Sigara Ve Kolon Kanseri İlişkisi

Dr.Ross A.Donehower, Kolon Kanseri adlı kitabında şu şekilde diyor; “’’Sigara içmenin ferdin kolorektal kansere sigara içmeyenlere nazaran daha da hemen yaşta yakalanma rizikosunu arttırdığıyla alakadar bulgular on yılı aşkın bir süredir elimizde var. Bunun beraberinde, sigara dumanına mağruz kalmak; kısaca edilgen içicilikte bir başka riskli vaziyet”.’’

Egzersiz Ve Balık

300.000’den aşırı kişiyi kapsayan ve Cancer Causes & Control dergisinde piyasaya sürülen akraba tarihindeki bir araştırmaya nazaran haftada minimum 5 kere alıştırma yada spor meydana getiren erkeklerin nadir olarak alıştırma icra eden yahut asla yapmayan erkeklere oranla kolon yahut rektum kanserine yakalanma olasılığının daha fazla yetersiz bulunduğunu söylüyor. Egzersizin tam olarak niçin ihtimali azalttığı bilinmese de alıştırma yapmanın muafiyet sistemini güçlendirmesinin müessir olduğu düşünülüyor.

Egzersizin beraberinde balık tüketmenin de fazlaca yararlı olduğu muhtelif kaynaklarda ele alınmış.Balıkta yer alan omega üç yağ asitleri kolorektal kötü huylu tümör rizikosunu azaltıyor. Son bulgular tabip sıhhati araştırmasına kaydolan 21.400 erkek tarafınca doldurulan yeme içme anketlerinin analizinden elde edildi.

Araştırmaya katılanların izlediği 22 sene süresince elde edilmiş keşif, haftada 5 kere veya daha çok balık yiyenlerin kolon kanserine yakalanma olasılığı haftada 1 kere yada daha da yetersiz yiyenlere nazaran % 63 daha fazla yetersiz görüldü.

Kolon Kanser Teşhis Tedavi Yöntemleri Video izle


EmoticonEmoticon