Marco Polo Kimdir Vikipedi Biyografi Resimleri Kariyeri Keşifleri Gezileri

Marco Polo Biyografi

Marco Polo Vikipedi detaylarını sizlere aktarmak istedik. Yazımızda Marco Polo hayatı hakkında bilgiler ayrıntılı olarak sunuldu. Ünlü kâşif Marco Polo doğum tarihi1254 senesidir. Marco Polo doğum yeri İtalya'nın Venedik şehridir. Tacir bir ailenin oğlu olarak olarak dünyaya geldi. O dönemlerde Akdeniz Bölgesinin tecim merkezi olarak sayılıyordu ve bu yüzden ailesi zengin idi. Ailesi yönünden iyi bir öğrenim alması sağlanan Marco klasik yazar eğitimi almıştı ve İtalyanca’sının beraberinde Fransızca diline hâkimdi. Aynı zamanda tarihe ve coğrafyaya olan merakı yardımıyla bu mevzularda şahsını geliştirmişti. Marco Polo Resimleri foto galerisi de yazımıza eklendi.

Marco henüz aşağısı yaşlarındayken, babası Niccolo ve amcası Maffeo’dan Çin seyahatine gidecekleri maksadıyla ayrı kaldı. Seyahatten döndüklerinde Marco 15 yaşına gelmişti. Marco da 17 yaşına ulaştığında ikinci Asya gezintileri amacıyla babası ve amcasına eşlik etmeye karar verdi. Bu seyahatlerinde diğerlerine oranla oldukça iyi bir avantajları bulunuyordu, şundan dolayı son zamanların en kuvvetli imparatorlarından olan Kubilay Han kendilerine altın bir tablet sunmuştu. Bu altın tablet adeta VIP geçişlik manası taşıyordu ve yiyecek, at, kılavuz yada konaklama bölgesi şeklinde gereksinimlerine basitçe ulaşmalarına imkan sağlıyordu.

Geneli at üstünde geçen uzun ve yorucu bir seyahat nihayetinde Çin’e ulaşmışlardı. Seyahatlerini o devre tüccarların genel güzergâhı olan ipek yolu üstünden yaptılar. Ermenistan, İran, Gobi Çölü, Pamir Dağları, Türkistan ve Afganistan’ı görme şansı buldular. Marco seyahat süresince görmüş olduğu bölgeleri ve tesirinde kalmış olduğu şeyleri adımbaşı puan elde etti. Moğolistan civarlarında bir sene dek kaldılar ve bu nedenden dolayı buradaki insanların hayatları ve hayat seçimi hakkındaki düşünce sahibi oldular.

Marco bu zamanda dört dil öğrendi ve Kubilay Han’ın sarayında 17 sene geçirdi. Burada tecim ve sanayi ile alakalı mühim bilgiler edindi. Aynı zamanda Kubilay Han’a ana vatanları, papa ve Roma klişeleri ile alakalı bilgiler verdi. Kubilay Han’ın sarayı o devre dünyanın en harika ve fantastik yapılarından bir tanesiydi. Duvarları altın ve gümüş ile ambalajlı, 6000 bireyin aynı anda yiyecek yiyebileceği genişlikte bir yiyecek salonu yer alan sarayda, binlerce ak at hazırda tutuluyordu. Bu atların sütü, kraliyet ailesine sunuluyordu. Her odasında Asya sanatına değin en estetik tablolar, heykeller ve şeklinde eserler bulunuyordu. Marco amacıyla en ilgi çekici gelenlerden biri de, şahsı tabiri ile odun benzeri yanan taşlardı. Kubilay Han, henüz Avrupa’da kimsenin aklına dahi getiremeyeceği bir yakıt kaynağını icad etmişti ve buna kömür deniliyordu.

1293 senesinde Marco, babası ve amcası ile eve spin amacıyla vapur ile yola çıktılar. Yolculuklar 2 sene sürdü. Bu vakit zarfı içinde Kubilay Han canını kaybetti bununla birlikte tesiri hala devam ediyordu. Bu sayede Kubilay Han’ın kendilerine vermiş olduğu altın tablet korsan ve haydutlara aksi hala işe yarıyordu.

1298 senesinde, Marco Venedik şehrine rakip olan Genoa ile meydana getirilen muharebede bir gemiye kaptanlık yapmış ve bu harpte tutsak düşmüştü. Esirlik devrinde, Pisa şehrinden ulaşan bir yazarla tanıştı ve bu yazar Marco’yu Asya seyahatini kitaplaştırması amacıyla telkinlerde bulunmuş oldu. Bunun sonucunda Marco ilk kitabı olan “Marco Polo’nun Seyahatleri” isminde kitabını yazdı. Kitap kısa vakit içinde Avrupa’da fazlaca popüler oldu. Öykülerinin reel olamayacak dek çılgınca bulanlar çoğunlukta olsa da, en fazlaca satan kitap oldu.

Marco, 1299 senesinde özgür bırakılarak Venedik’e arka kısım döndü ve burada kendisinden 3 evladı olan Donata Badoer ile evliliğe ilk adımını attı. Ölene dek da burada yaşadı. A devre maksadıyla hayli aşırı sayılabilen 70 yaşlarında vefat etti. Ölüm döşeğindeyken meşhur olan ahir cümlesini anlattı: “Gördüklerimin yalnız yarısını söyledim”.


Marco Polo’nun Seyahatleri kitabında yazılanlar bir çok kişiye uçuk hatta inanılması kuvvet gelse de, yüzyıllar süresince, Asya kültürü ile alakalı hiç bir fikri olmayan Avrupalı’lara, bu kültür ile alakalı mühim bilgiler aktarmıştır.

Bugünlerde, bir hayli tarihçi ve profesör, Marco’nun seyahatini araştırmaktadır. Kendisi hayattayken uçuk ulaşan bir hayli öykü ve mekan, ölümünden sonrasında doğrulanmıştır. Her ne dek Marco Çince konuşamasa ve Çin kültürüne değin olan Çin Setti, çay ve hattatlık benzeri konulardan asla bahsetmemiş bulunmasına karşın, profesörler bunun 13. Yüzyıldaki cenkler sırasında yazıldığından kaynaklandığını düşünmektedir.

Bununla altlı üstlü, o dönemki coğrafyacılar Marco’ya oldukça saygınlık etmese de, verdiği bilgilerin bazıları 14. Yüzyılda harita kurmak maksadıyla kullanılmıştır.
Tarihe, Asya ötesi seyahat rotasını ilk kaydeden ve yolculuğu ne dek uzun süreceğine değin hesap etmesi maksadıyla bir sistem gerçekleştiren ilk fert olarak geçmiştir. Bu başarıları yardımıyla uygar coğrafya bilimine öncülük etmiştir.

Marco Polo Belgeseli Video izle


EmoticonEmoticon