Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir Piramitler Nasıl Neden Yapılmıştır Vikipedi

Mısır Piramitlerinin Gizemi Nedir?

Mısır Piramitleri nasıl yapılmıştır? Mısır Piramitleri gizemi nedir herkes tarafından merak edilmekte. Mısır Piramitleri nerededir ve Mısır Piramitleri nasıl yapılmıştır? Mısır Piramitleri ne zaman yapıldı? Piramitler kaç yılda tamamlandı? sorularının yanıtlarını Mısır Piramitleri hakkında bilgiler başlığı ile sizlere sunmak istedik. Dünyanın yedi harikasından biri olup çağımıza  dek zarar görmeden bacakta kalabilmeyi başarabilmiş tek yapı Mısır’daki Gize piramitlerinden Keops piramididir.

Piramit şeklindeki yapılar yalnız  Mısır’a has olmayıp dünyanın diğer yerlerinde de inşa edilmiş örnekleri yer almaktadır. Fakat sayıca en fazlaca Mısır’da bulunduklarından bölgeyle özdeşleşerek “Mısır Piramitleri” olarak anılmaktadırlar.

Dünyadaki Önemli Piramitler:

Keops Piramidi (145,75 metre)
Dahahur Snefru A. (103,95 metre)
Dahahur Bent Piramidi (104,85 m)
Kefren Piramidi (143,56 metre)
Teotehuacan (Meksika)
Uxmal Tapınağı (Meksika)
Tiahuanaco (Bolivya)
Dohan Tapınağı (Çin Halk Cumhuriyeti)
Sakkara Pepi II A. (52,555 metre)
Mikerinos Piramidi(altmışaltı,5 metre)
Maldum Snefru Piramidi (93,26 m)
Sakkara Piramidi (63,17 metre)

Piramit Nedir?

Tabanı kare benzer biçimde olup köşelerin tepede tek bir noktada birleşmesiyle meydana gelen geometrik şekildir. Dört denk büyüklükte üçgen yüzeye sahip olan piramitler, inşa edildiklerinde mühendislik bakımından ahir aşama sağlam bir yapı sergilemektedirler.

Piramitlerin Tarihçesi

Piramitlerin firavunun mumyası ile onun kıymetli hazinelerini ve son zamanların benzeri olmayan sanat eserlerini ambarlamak maksadıyla yapıldığı düşünülmektedir. Fakat bugüne dek hiçbirisinin içinde rastgele bir mumyaya yada hazineye rastlanmamıştır. Dünyanın ilk inşa edilen piramidi Sakkara’da olup yapımı H.A 2620 senesinde tamamlanmıştır. İlk örnekleri basamaklı boyutta olan piramitlerin birçoğu tamamlanamamış yada imal aşamasında yıkılmıştır. Bunun ilk örneği H.A 2570 senesinde yapımına başlanan Meidum piramidi olup, sekizinci basamak yapılmak istenirken yıkılmıştır.

Piramitleri inşa edenler bundan ders çıkararak daha fazla yüksek piramitler yapabilmek amacıyla tabanı olası olduğunca geniş tutarak eş kenar bir geometri kullanmanın lüzumlu bulunduğunu düşünmüşlerdir. Nil nehri civarlarındaki Dahahur kesiminde H.A 2570 senesinde inşasına başlanmış olan Bent piramidi, üçte ikilik kısmı tamamlandıktan sonrasında daha fazla önceki tecrübeler baz alınarak eğim açısı düşürülmüş ve yükseltilmeye devam edilmiştir. Bu yöntemle H.A 2565 senesinde başarıyla tamamlanan Bent piramidi oldukça daha da rijit bir yapıya kavuşurken, benzeri olmayan bir görünüme de sahip olmuştur. Bu tarihten sonrasında meydana getirilen bütün piramitler daha fazla minik durağan bir açı ile yükseltilerek inşa edilmiştir.

Piramitleri Kimler İnşa Etti?

Önceleri piramitlerin Mısırlı köleler yönünden yapıldığı düşünülmekteyken 1990 senesinde bir turistin binmiş olduğu atın ayağı bir çukura düşer ve bu çukur esrarengiz bir mahzene açılır. Burası piramit yapımında çalışan işçilerin ustabaşı olan ferdin mezarıdır. Kubbeli kabir olarak da bilinen mekan, duvarları işlemeli ve ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Böylesine estetik bir mezarın amele sınıfındaki birisine uygulanması, çalışanların tutsak olmadığının göstergesiydi. İşçiler gündüzleri çalışıyor ve akşamları buradaki köylerde yer alan evlerine gidiyordu. Daha sonrasında bu kesimde meydana getirilen kazılarda 250’den çok alternatif kabir fazlaca yer almıştır. Ustabaşının alanındaki mezarlar elit işçilerin mezarlarıyken düzgüsel işçiler birazcık daha da uzakta toplu durumda bulunmaktaydı.

Ölen hepimiz maksadıyla bir kabir yapılmakta olduğu anlaşılan bölgedeki kazılarda mezarların girişlerinde işçilerin statülerini yayınlayan hiyeroglif yazılar bulunmuş oldu. Bu yazılarda “kabir inşaatı denetçisi”, “kabir inşaatı yöneticisi” benzeri ibareler yazmaktaydı. Ayrıca bu mezarlarda işçilerin minyatür heykelleri ve sanat eserleri de alan almaktaydı.

2Yaklaşık 200.000 işçinin çalmış olduğu bölgedeki iskeletler incelendiğinde omurganın inanılmaz bir yüke maruz kalmış olduğu ortaya çıkmıştır. Omurgaya binen çok fazla yük buradaki taş nakliyat işleminin güçlüğüne alamet etmekteydi. Bu dek özveri ve emekle meydana gelen piramitlerin yapımı maksadıyla binlerce amele bu bölgedeki şehirlerde yaşamaktaydı. Yapılan kazılarda evler, fırınlar, çömlekler benzeri bir hayli zamanı yaratı bulunurken duvarlardaki hiyerogliflerde ne şekilde ekmek yapıldığı ve meşrubat hazırlandığı şeklinde detaylar resmedildiğinden son zamanların kent hayatı hakkındaki düşünce edinmek de olası olmuştur.

Gize piramitlerinde 15 milyondan aşırı kireç taşı kullanıldı. Bu taşlar piramitlerden 300 metre uzaktaki bir taş ocağından çıkartılmış ve yeniden burada kesilip işlenerek amade vaziyete getirilmiştir. Kazılarda bu kesimde taşların kesilmesi amacıyla lüzumlu olan oluklu platformlar yer alarak etrafı kazılmaya devam edilmiş ve devasa bir taş ocağının enkazı ortaya çıkartılmıştır. Taş ocağından çıkartılan taş dozu piramitlerde kullanılan miktarla örtüşmekteydi. Ayrıca piramitlerin yapımında kullanılan taş rampalar kil ve kireç taşı tozunun karışımından meydana gelen bir çamurla sıvanmıştı. Bu metot oldukça dayanıklı ve katı bir yapı oluştururken, küçük bir keski darbesiyle de kolayca koparak çözülebilmekteydi. Taş ocağı bulunduğunda içi bu rampanın enkazı ile doluydu.

keopsungemisi1954 senesinde Keops piramidinin cenup ucunda bir kubbe bulunmuş oldu ve kalıntılar incelendiğinde burada bir geminin yatmakta olduğu anlaşıldı. Bu vapur, Mısır Firavunu Keops’un gemisiydi ve 13 yıl devam eden yoğun çabalamanın mahsulü olarak bütün parçalar birleştirilerek müzede sergilenmeye başlandı. Yılda 300.000 bireyin ziyaret etmiş olduğu müzede hepsi sedir ağacından yapılma dünyanın en eski gemisi gururla sergilenmektedir. Daha sonraları benzeyen biçimde başka firavunlar amacıyla yapılma bir kardeş vapur daha da bulunmuş oldu ama bu vapur zarar görmemesi ve zamanı kıymetini kaybetmemesi amacıyla bulunmuş olduğu odadan çıkarılmadı.

Firavunların mumyaları bir mağara içindeki saklı bir mezarlıkta yer almıştır. A çağın mumyalama tekniği yardımıyla binlerce sene sonrasında bile hala yüzleri tanımlanabilir biçimde kalan 40 dek mumya çıkartılmıştır. Mumyalama işleminin ne şekilde yapıldığı bu mezarlıkta duvarlara çizilen hiyerogliflerden anlaşılmaktadır. Sadece karın bölgesine bir elin girebileceği dek oluşturulan minik kesikten tüm uzuvların çıkarıldığı ve içinin hususi baharatlar ve yağlarla sıvanarak doldurulmuş olduğu gösterilmekteydi. A son zamanların kişileri öldükten sonrasında yeniden dirileceğini düşünüyordu ve bütün ücretini mumyalama işlemi maksadıyla  saklıyordu. Çünkü dirildikten sonrasında bedenlerine gereksinimleri olacaktı. Bu nedenle bir fert ne dek zenginse öldükten sonrasında o dek iyi korunacak demekti. Çok fiyatı yüksek olan mumyalama işlemi ancak mühim insanlara ve zenginlere yapılırken, fakir insanoğlu toplu mezarlara gömülmekteydi.

Piramitler Nasıl İnşa Edildi?
iİnşa edilen en mühim piramitler Gize Piramitleri’dir ve Mikerinos, Kefren ve Keops ismindeki 3 piramitten meydana gelir. Gize Platosu’nda yer alan bu piramitlerin en büyüğü ve en esrarengiz olanı Keops piramididir.

Keops piramidi 20 sene içerisinde 150 metre yüksekliğe dek kaldırılan tüm biri 2.5 ton ağırlığındaki 2.300.000 tane kireç taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Toplam ağırlığı 5.5 milyon ton olan bu taşların bu zaman zarfında dizilebilmesi amacıyla tüm 2 buçuk dakikada bir taşın yerine oturtulmuş olması gerektirmektedir. Bu nedenle çağımızda bu piramidin en anlaşılmaz yönlerinden biri ne şekilde inşa edildiğidir.

Hayranlık verici bir orantıya sahip olan yapı, sırlarını taşların suskunluğuna bırakmıştır. 51° 51’ 14” eğimle dizilen bu taşlarda hassasiyetin binde bir oranında bile şaşması niteliğinde piramit en tepede muntazam birleşemezdi. Günümüzde bu biçim küçük yanlışlar en elit yapılarda bile cazip bir hoşgörü olarak görülmektedir. Ama bundan 4500 sene evvel inşa edilen piramitlerde tepe noktası mükemmelce birleştirilmiştir.

Milyonlarca taş ne şekilde olup da 140 metreyi aşan yüksekliklere kaldırılabilmiştir? Bunun amacıyla taş bloklardan yapılmış büyük rampalar kullanılmıştır. Bu rampa piramitin yakınına kurulmuş olan taş ocağından başlayarak piramite dek süregelen ve tertipli olarak akıcı taş taşınmasını elde eden bir boyutta inşa edilmiştir. Aksi durumda hiç meydana gelen zaman içinde işi tamamlamak olası olmazdı. Fakat bu rampa piramit kütlesinin %65’i tamamlandıktan sonrasında 43 metre yüksekliğe ulaşır ve bu noktradan sonrasında ne dek müessir olduğu münakaşa mevzusudur. Pramitlerin Sırrı Çünkü piramidin hepsini bu rampa aracılığıyla yapmak maksadıyla 43 metreden 140 metreye gelmek gerekeceğinden, bunun amacıyla piramidin toplam kütlesinin 2 sert dek daha fazla taşa gerek olacaktı. Bu nedenle bu seviyeden sonrasında piramidin inşasına içeriden devam edilmiştir.

tasimaPiramit 2 aşamada inşa edilmektedir. Birisi piramidin inşası öteki ise kral odasının inşasıdır. Kral odası piramit tabanından 43 metre yukarıda yer almakta olup içinde dış ortama oluşturulan ambiyans kanallarının yer alması ve tavanında altmış tonu aşan düz bloklarının kullanılmış olması bakımından hayranlık uyandırıcıdır. Tanesi 15 ton olan bu taş blokların ne şekilde taşındığı ise, kralın odasına giden geniş yolda(büyük galeri) gizlidir. Burada ters ağırlık mekanizmasıyla çalışan bir sistem bulunmaktaydı ve halatlarla birleştirilmiş olan bu terazi mekanizması yardımıyla bloklar istenilen yüksekliğe kolaylıkla kaldırılırdı.

Taşlar istenen yüksekliğe kaldırıldıktan sonrasında koyulması ihtiyaç duyulan yere götürülmek suretiyle 10 benlik adem evladı grupları tarafınca piramidin kenarlarındaki geçitler içinde çekilirdi. Eğer bir köşe dönülecekse piramidin aleni tünel uçlarında resimde yayınlanan formda yeniden bir terazi sistemiyle kaldırılarak ana yön verilir ve başka yöne gidecek raya oturtulurdu. Daha sonrasında bu tünelde de 10 benlik öbek tarafınca ihtiyaç duyulan yere dek çekilerek götürülürdü. Taşlar çekilirken meydana gelen sürtünme kuvvetini azaltmak içinse, balçık ve su kullanılırdı.

Piramit yüzeyi başlanlarda şu an olduğu benzeri basamaklı bir boyutta değildi. Keops piramidi 45 asırlık varolma süresinde üstten 10 metre dek aşınmıştır. Yüzeyin üçgen şeklindeki basamak araları hususi bir kireçtaşı çamuruyla kaplanarak doldurulur ve hatasız, parlak bir görünüş alırdı. Özellikle ahir 20 senede piramitler geçtiğimiz 400 seneden daha çok miktarda zedelenme görmüştür. Gerek güneş ışınları gerekse iklim şartları benzeri faktörler piramitlerin varlığını gün geçtikçe daha çok tehtid etmektedir.

Piramitlerin Gizemi Nedir?

mayan İngiliz matematikçi ve astronomist olan John Taylor birtakım emek harcamalar yapmış ve elde etmiş olduğu neticeler Howard Vyse yönünden çözümleme edilmiştir. Bunlardan bazıları;

- Keops piramidinin taban çevresi dünyayı yataydan ikiye böldüğümüzde meydana gelen kesit çevresi şeklinde düşünülürse ve piramidin tabanı dünyanın yarıçapı üstüne oturtulsa, yüksekliği tam kutup noktasına eşit gelirdi. Yani burada mükemmel bir pay mevcuttur.

-Keops piramidinin taban çevresini yüksekliğinin 2 katına bölündüğünde tam olarak pi=üç,1416 adedi elde edilmektedir.

- Keops ve Kefren piramitleri şark-batı ve şimal-cenup sınırlarına öyle ki mükemmel yerleştirilmiştirler ki, o günün koşulları düşünüldüğünde şaşkınlık verici bir vaziyet olarak görülmektedir.

- Keops piramidinin üçgen şeklindeki dört yüzeyinin toplam çevresi, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.

- Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı tam olarak dünya ile güneş boşluğundaki mesafeyi(149.504.000km) vermektedir.

- Piramitler bir güneş saati olarak işlev görmektedirler. piramitlerin Ekim ayı ortasında ve Mart ayının başında yre düşürdüğü gölgeler, mevsimleri ve senenin uzunluğunu gösterir.

- Keops piramidiyle dünyanın merkezi boşluğundaki uzaklık, Kuzey kutbuyla boşluğundaki mesafeye eşittir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış bazı rivayetler ise şunlardır;

- Piramitlerin üstünden geçen boylam, karaları ve denizleri 2 denk bölüme bölmektedir.

- Piramit hangi firavunun adına yapıldıysa, kralın odasına yılda ancak 2 kere güneş girmektedir. Bunlar kralın doğduğu ve öldüğü günlerdir.

- Piramitlerin içinde radar benzer biçimde aletler çalışmamaktadır.

- Piramit içinde bırakılmış pis bir su, birkaç gün içinde arıtılmış vaziyete ulaşmaktadır.

- Piramitin içine bırakılan süt birkaç gün bozulmadan kalabilirken, beklenmeye devam edilmesi niteliğinde yoğurt vaziyetine ulaşmaktadır.

- Piramit içine koyulan bir nebat asla fer almasa da normale nazaran daha fazla çabuk büyümektedir.

- Açık bir yara, piramit içinde oldukça daha da acele bir halde iyileşmektedir.

- Piramitlerin içi yazın ılık, kışın ise serin meydana gelir.

- Gize Platosu’ndan geçen meridyen, denizlerle karaları 2 denk bölüme böler.

Sfenks Heykeli

Gize piramitlerinden Kefren piramidini koruması maksadıyla yapılma olan devasa bir köpek heykelidir. 70 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde olan Sfenks, çakal kafalı Anubis’in heykelidir. H.A 2520 senesinde yapılma olan heykel tarih süresince Nil nehrine bakarak, nehir yöntemiyle gelenleri karşılamaktadır.
Sfenks heykeline Mısır’ı işgal eden Hiksos’lar yönünden büyük zarar verilmiştir. Daha sonrasında ülkede düzenin sağlanmasıyla birlikte çağın kralı aracılığıyla yüz bölümü değiştirilerek firavunun(Mısır Kralı) sureti yaptırılmıştır.

Mısır Piramitlerinin Sırrı Belgeseli Türkçe Video izle


EmoticonEmoticon