Panik Atak Nedir belirtileri panik atak ilaçları tedavi yöntemi

Panik Atak neden olur? 

Panik atak tedavi yöntemleri nelerdir? Panik Atak ilaçları nelerdir ve Panik Atak belirtileri hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Doğal yöntemlerle panik atak iyileşir mi neler yapılmalıdır? Öncelikle bu rahatsızlıkla başa çıkmaya çalışan tüm takipçilerimize büyük geçmiş olsun ve acil şifalar dileklerimizi iletiyoruz.

Hasta panik atak esnasında nasıldır?

Panik atak kaygı, tehlike, (ölüm korkusu benzer) sorun duygularını içerisinde bulunduran, nöbetler tarzında meydana gelen bir hastalıktır. Ruhsal meselelerle veya kimi hastalıklarla beraber görülebilir. Rahatsız ani bir nöbette tamamıyla tehlike içindedir. Öleceğini, kalbinde bir mesele meydana geldiğini, kalp krizi geçireceğini düşünür. atak 10 dakika içerisinde en şiddetli vaziyetini alır. Rahatsız panik içerisinde hekime başvurur. Bayılacağını, iğrenç şeyler olacağını düşünür. Otuz dakika kadar sonrasında saldırı geçmeye başlar. Fert şahsını fazlaca bitap ve yorgun hisseder. Hiçbir şey inşa istemez. Tahammülü kalmamıştır, olsa olsa kalmak istemez. Birinin beraberinde şahsını güvende hisseder.

Panik Atak Esnasında Vücudumuza neler olur Video izle

Panik atağın belirtileri nedir?

Panik atağın 13 adet emaresi bulunmatadır. Bunlardan minimum 4 adedi mevcutsa panik ataklı olma riski çoktur.
•    çarpıntı, kalbin katı ve fırlayacakmış benzer atması,
•    terleme (ateş basması, üşüme),
•    titreme,
•    soluk almada zorluk, boğulma korkusu, tıkanma,
•    baş dönmesi, bayılacağını düşünme,
•    bulantı, ağızdan gaz çıkarma, mide sızısı çekme,
•    nefesi kesilmek, almış olduğu havanın yetmediğini düşünerek derin soluk elde etme,
•    göğüs sıkışması, sızı,
•    şahsını hissedememe,şahsına yabancılaşma, idrak etme güçlüğü (depersonalizasyon),
•    çevrenin reel olmadığını düşünme (derealizasyon),
•    ölmekten korkmak,
•    çıldıracağını düşünmek, başkasına tahrip etme korkusu,
•    bünyede uyuşma, karıncalanma.

Panik Atak Neden Olur Video izle

Panik atak nereden görülür? Tetikleyicileri nedir?

Sıklıkla nedensiz bir halde görülür. Beyindeki kimyevi maddelerden veya beynin yan bölümünün fonksiyonunu yitirmesi akıbeti ortaya çıkmış olduğu tahmin edilmektedir. Tek başına yahut muhtelif hastalıklarla beraber meydana gelebilir. Rahatsız olan kişide emareler görülmeye başlar. Ruhsal gerilimli bir yaşam sürme panik atak u tetiklemektedir.
Bunlar haricinde şu haller panik atağın görülmesine niçin meydana gelebilir:
•    sara rahatsızlığı (epilepsi), akciğer- kalp rahatsızlıkları,
•    vitamin yetersizliği, kafeinli gıdalarla yeme içme,
•    tiroid bezindeki problemler, çok adrenalin salgılanması,
•    kan şekeri düşmesi, anemi, beyinde meydana gelen ur,
•    ilaçların yan tesiri akıbeti,
•    kapalı bölgelerde bulunma, alay alay bölgeler,
•    çöküntü, sinirsel bozukluklar,
•    ikazcı nesne kullanması ve bu nesnenin ansızın kesilmesi akıbeti meydana gelebilir.

Panik atak kimlerde ortaya çıkar Kimler risk altındadır?

Halk arasında ortaya çıkma sıklığı suratta 1-üç içerisinde değişmektedir. Genel anlamda yirmili yaşlarda olmak suretiyle tüm yaşta meydana gelebilir. Bayanlarda ortaya çıkma riski birazcık fazlaca çoktur. Genetik nitelikler de tesirlidir. Hısım akrabalarında panik bozukluk olanlarda ortaya çıkma sıklığı daha fazla fazladır.
Kimi insanoğlu kendilerini halk arasında ifade etmekten çekinirler. Adımbaşı baskı aşağısında yaşayanlar, içerisine kapanmış, problemlerini kimselerle paylaşmayanlar asosyal bir yaşam devam eden insanlarda görülebilir. Adamın şahsı dürtülerini baskılaması doğru değildir. Öfkesini, üzüntüsünü, cinselliğini dışa vurmak zorundadır. Bunların baskılanması yahut başkaları tarafınfan engellenmesi panik bozukluğa sebep olur.
Bağımlılık meydana getiren maddeleri kullanan bireyler, şahsını suçlu hissedenler, problemleri kafasına oldukça takan bireyler, mükemmeliyetçi bir fıtrata sahip olanlarda panik bozukluk görülebilir.

Panik atakla panik bozukluk aynı mıdır?

Panik atakla panik bozukluk aynı değildir. Panik bozukluk kalp krizi geçireceğini, öleceğini, saldırıların yine olacağını, nüzul geçireceğini düşünerek adımbaşı kaygı, tehlike içerisinde bulunma şeklindedir. Diğer bir hastalığa alakalı olarak ortaya çıkmaz. Bu bozukluk 2 biçimde bulunabilir: agorafobili veya agorafobisiz. Agorafobi olsa olsa kalma korkusudur. Kapalı bölgelerden alay alay bölgelerden uzak durma, hanede tek başına kalmak istememe benzer haller ortaya çıkar. Dışarıya ancak çıkmaktan korkar ve toplumsal olmaktan menfaat.

Panik atak tedavisi nasıl olmalıdır?           

1. İlk defa panik atak olanların izlemesi gereken yol.
2. Panik atak olup da hiç psikiyatrik tedavi görmemiş olanların tedavisi
3. Halen tedavide olanların izlemesi gereken yol

İlk defa panik atak yaşayanların geniş bir çek-up yaptırıp,fiziksel muayeneden geçmeleri gerek.her şey normal veya bu durumu izah edecek bulgu yoksa, hemen ,vakit kaybetmeden psikiyatri uzmanına baş vurulmalıdır. Baş vurmak istemiyorsanız birinci maddeyi okuyabilirsiniz…

1- 1. İlk defa panik atak olanların izlemesi gereken yol. Orada çekilen kalp elektrosu, kan tahlilleri ve fiziksel muayenede hiçbir şey çıkmaz. Ve denir ki,”hiçbir şeyin yok, kalk evine git”  bazı hastalar  tatmin olur,rahatlar. Bazısı inanmak istemez.mutlaka bir yanlışlık vardır denir. Arayışlara girilir…

Eğer şikayetleriniz geçti ve kafanızdan attıysanız sorun yok.  Panik atak  tekrarlarsa ya da şikayetleriniz devam ediyorsa; kesinlikle psikiyatri uzmanına baş vurun. Diğer branşlarda veya mucizevi tedavi” vaad edenlerde çözüm ararsanız, çok vakit kaybedersiniz.( özellikle hipnoz, eft, tmu, nlp)

2- Panik atak olup da hiç psikiyatrik tedavi görmemiş olanların tedavisi
Bir insan panik atak olup da neden psikiyatrik tedavi olmaz?
-Panik atak yaşanıyor ,fakat tam teşhis konulmadığından psikiyatrik tedavi alınmıyor olabilir.
-Panik atak teşhisi konmuştur; fakat kardiolog, dahiliyeci, nörolog, beyin cerrahı psikiaytra yönlendirmek yerine kendisi “tedavi” ediyor olabilir. Maalesef  olaya “ticari” bakan bazı hekimler; hastaları gerçek adreslere yönlendirmiyorlar. Yıllarca oyalayıp duruyorlar. Aynı şeyi bazı psikologlarda yapıyor..tek başına terapiyle düzelmediği halde 6 ay- 12 ay, bazen iki üç sene haftada bir psikologlara gidip sonuç alamayan hastalarla karşılaşıyorum…
-Panik atağının fiziksel kaynaklı olduğuna inanıp; sürekli dahili branşlarda dolaşmak…bu hastalar maddi manevi çok yıpranırlar.ellerinde bir tomar tahlillerle dolaşırlar…
-psikiyatriyi “delileri” tedavi eden bir branş olarak görüp ;”benim ne
İşim olabilir?” Diye düşünenlerde psikiyatrik tedavi olmazlar
-tetkik-tahlil ve fiziksel muayene sonucu “bir şeyin yok ,psikolojik” cevabını alanların bir kısmı bunu “yediremezler”.”Nasıl olabilir ben bu kadar iradesiz miyim, güçsüzmüyüm? “ diye  düşünüp “kendi kendine atlatmaya çalışanlar” olabilir. Bu kişiler aşırı kontrollü ve denetimsel, mükemmeliyetçi yapıda olan insanlardır. Pek tabi ki; “kendi kendine tedavi” olmadığından yıllarca vakit ve kaliteli yaşam kaybı olmaktadır.
-bu arada bir kez psikiyatra gidipte “hayal kırıklığı” yaşayanlar vardır. Onları da bu gruba dahil etmek lazım. Tedavi için baş vurulan yer devlet hastanesi ise; çok yoğun olduğundan; bir günde  en fazla 20 hasta muayene edilmesi gerekirken, kapıda 100 kişi varsa, doktor sizinle konuşmaz, konuşamaz…reçeteyi yazar, elinize tutuşturur. “nalet olsun psikiyatri-psikoloji bu mu” der ve küsersiniz…
Veya özeline gittiğiniz bir doktorun ya tarzından ya da o gün kü moodundan kaynaklanan bir  terslikle de hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz…Bilgiozetim.com, ama unutmayın: sizin tedaviye ihtiyacınız var. İyi bir “adres” bulana kadar bıkmak, umutsuzluğa kapılmak yok. Hayat sizin hayatınız. Doktora sisteme küsmek-kızmakla onlara bir şey olmaz. Olan sizin sağlığınıza, sizin zaman kaybınızadır…duygusal-tepkisel davranmayın. Mantığınızı elden bırakmayın. Bu hastalığın nelere mal olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz…
3 - halen tedavide olanların izlemesi gereken yol :
Eğer tedaviniz yolunda gidiyorsa sorun yok.
Şayet bir şeylerin eksik olduğunu hissediyor, yada doktorunuzla iyi bir iletişiminiz yoksa; o zaman “sorularla panik atak ve tedavisi” kitabımda ve sitemizdeki “panik atak tedavisinde ilaç kullanım ilkeleri” makalelerini detaylı okuyunuz.

Son söz: dünyanın her yerinde panik atak yaşanmaktadır. Tedavide şu an için en etkili, kanıtlanmış yöntem: ilaç+psikoterapidir. Tek seans, beş seanslık “mucizevi tedavi” yoktur.

Panik atak esnasında neler yapabilir?

Bir yere oturmalı yahut uzanmalısınız. Şahsı kendinize bunun ancak bir saldırı meydana geldiğini, korkulacak bir vaziyet olmadığını açıklayın ve atağın iyileşmesini bekleyin. Saldırı esnasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçmak icap eder. Kafeinli sıvı gıdalar, sigara ve içki tüketiminden yaklaşmamalısınız. Kendinizi denetim etmeye uğraşın. atak esnasında derin soluk almayın, şu sebeple yakınmalar artar. Nöbet geçene kadar bir torbaya düzenli bir biçimde derin derin nefes alıp verilebilir. Ayrıca kendinizle daima herşeyin düzeleceğini söyleyerek motive etmelisiniz. Panik atka hastalığı yaşayan tüm hastalara acil şifalar dileriz. Şikayetleri devam edenler ve terapiler sonrasında iyileşenler yorum bölümünden paylaşabilirler.

Panik Atak Tedavisi Video izle


EmoticonEmoticon