Piksel Nedir Ölü Piksel Nasıl Bulunur Dead Pixel Buddy Programı İndir

Cep telefonunda ölü piksel neden olur? Ölü pixel nasıl bulunur? Ölü Piksel testi nasıl yapılır? Dead Pixel Buddy indir gezginler. Evet bir gün monitörünüze bakmış olduğunuzda görüntü kısmınızda sinek pisliği sandığınız fakat elinizle temizlemeye uğraştığınızda lekenin monitörün üstünde değilde monitörün içerisinde bulunduğunu farkına vardığınızda ve işin kötüsü onun aslına bakarsan kir değilde solgun bir yada birkaç px bulunduğunu öğrendiğinizde içiniz cııııız etti değil mi? Google'dan arama yaptırdınız ve geldiniz benim mekana hoşgeldiniz. İlk olarak solgun px nelerdir?

 Piksel Nedir?

Tüm nümerik görüntülerin en minik parçası olan üçlü nokta grubuna px denir. İngilizce'de fotoğraf parçası manasına ulaşan "picture element" birleşik kelimesinden çıkarılmıştır. Pixel, picture (fotoğraf) sözcüğünün kısaltması olan pix ve element (parça) sözcüğünün ilk 2 harfiden (el) oluşmaktadır. Pikselin Türkçesi "Gözek" olarak tanımlanmaktadır. Benek ise ingilizcede spot ile manasına gelmiş olarak temel bir renk içindeki alternatif renkteki ufak taneciklere verilen isimdir. Renkli imaj sistemlerinde, bir rengi kurmak maksadıyla 3 yada dört renk kullanılır. Bu renkler yeşil, mavi ve kırmızı, yada eflatun, ciyan, sarı ve siyahtır.

Malum gelişen teknoloji yardımıyla eski tüplü vizyonun yerini lcd, plazmalar elde etti. Kimi zaman ekranınız üstüne mesela taşınır telefon ekranını misal verelim 1 su damlası düştüğünde monitörü damlacığın olduğu yerde alttaki biçimde görürüz hepimizin başına ulaşmıştır

evet pencerede da gördüğünüz benzer biçimde ekranımız üç anne renkten oluşuyor ve bu nedenden dolayı başka ara renkleri de gösterebiliyor. Yukarıda cansız bir px görülmekte. Esasen solgun pikseli görmemek olanaksız söylediğim benzer biçimde bir gün ne olursa olsun gözünüz takılacaktır. Solgun pikselin rengi siyahtır genel anlamda fakat ben şükrü saraçoğlu stadadındaki lcd ye baktığımda orada mor renkli cansız bir px hep gözüme çarpar.
olu px nelerdir indirmek maksadıyla klikleyin !

Her neyse cansız bir pikseli kolayca ne şekilde buluruz sorununa ise fazlaca basit bembeyaz bir fotoğraf açın ve dikkatlice monitörünüze bakın kesinlikle gözünüze çarpacaktır.

Solgun px mevcutsa üreticiye arka taraf verebilir miyiz?

Evvela bütün şirketler üç tane cansız pikseli düzgüsel karşılıyor şayet sizde ancak üç tane solgun px mevcutsa arka kısım veremezsiniz fakat 4 ve yukarı ise solgun px adedi katiyen aldığınız yere arka kısım verebilirsiniz.

Hep derler ya elektronik eşya işi talih işidir diye hakikaten o şekilde, düşünün işte 3000 tl verip üç boyutlu tv alıyorsunuz ve monitörün ortasında kırmızı bir kir size bakıp duruyor ve de bunu teslim edemiyorsunuz. Fena valla.

Bu halde kanımca tv nizi güvenli bölgelerden alın mesela bimeks,teknosa benzer biçimde en azından onlarda 1 hafta içerisinde koşulsuz geri verme benzer biçimde çözümleri var. Sizde tüm vaziyette yedi gün içinde solgun px var mı yok mu tespit edebilirsiniz.

Ve kafanız bozulmadan tv niz çalışmaz hale gelene kadar kullanabilirsiniz. Her neyse hadi basit gelsin size, ayrıca programı da var ondan söz etmeyi unuttum

ismi undeadpixel isme tık ararsanız adrese yönlenecektir. Bu da cansız pikseli tespit maksadıyla işinize fayda. Monitör görüntüsü alttaki gibidir.

Bir de px amacıyla ahir bir şey ekliyeyim, cansız olan px ağırcanlı meydana gelebilir, kulak çöpü ile solgun olan piksele hafif bastırın bir ihtimal canlanır fakat hayvan şeklinde bastırmayın yoksa onun tarafındaki pikselleri de canını alabilirsiniz. Ölü Piksel testi için buradan programı indirin. Ümit ederim yararlı bir makale olmuştur, yorumlarınız mühim benim için temenni ediyorum.


EmoticonEmoticon