Polonezköy Nerede Nasıl Gidilir Vikipedi Polonezköy İmara Açılacak mı?

Polonezköy nerede? Polonezköy ulaşım ve asırlık mekan Polonezköy tarihi hakkında bilgiler.. Polonezköy imara açıkacak mı? oteller, dinlenme alanları, oteller, avmler, alışveriş merkezleri için imara açılıyor mu? soruları ile gündeme gelen Polonezköy, İstanbul'un Beykoz kazasında bulunan, esi ismi Adampol olan, meşhur bir Polak köyüdür.

Karadeniz sahilinden 20 km; İstanbul'un Boğaziçi kıyılarından ise 15 km uzaklıktadır.
Polonezköy 1830 Polonya Ayaklanması esnasında hükümet başkanı, hemen sonra da Polonyalı sürgünlerin politik öncüsü olan Prens Adam Czartoryski yönünden 1842 senesinde heyetti. Köyün ismi kurucusunun ismi olan Adam’dan ötürü Adamköy (Lehçe: Adampol) olarak türetilmiştir. Köyün bulunmuş olduğu arazi, 1830'lu senelerde Saint Benoit Fransız Lisesi'ni yönetmekte olan Lazarist rahipler aracılığıyla çiftlik olarak düzenlenmişti.
O zamanlar Polonyalıların siyasal göçünün merkezi Paris’ti. Prens Adam Czartoryski’nin gayesi ise, ikinci bir siyasal merkezini Osmanlı Devleti hudutları içerisinde kurmaktı. Bu gayeyle Michal Czajkowski’yi temsilcisi sıfatıyla Osmanlı Devleti’ne gönderdi. İstanbul’a ulaştıktan sonra 1850 senesinde İslamiyet’i kabul terk Mehmed Sadık Paşa ismini çevre Czajkowski, Osmanlı Devleti’nde etkenlik yayınlayan Lazaryen rahiplerden gelecekte Adampol’un kurulacağı ağaçlık bir araziyi satın aldı. İlk başta amma velakin 12 bireyin oturmuş olduğu köye sonraki senelerde en oldukça geliştiği dönemde 220 sakin yerleşti.
Yıllar geçtikçe Polonezkoy/Adampol gelişti, köyün nüfusu 1830 Polonya Ayaklanması ve 1853 Kırım Savaşına katılan askerlerin yanı sıra Sibirya sürgünü ve Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılarla fazlalaştı. İlk Polonezkoy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla meşguldü. Daha II. Dünya Savaşı evvelinde başlayarak ilk tatilciler Polonezköy’e ulaşmaya başladı.
1938 senesinde Polonezköy sakinleri H.C. vatandaşlığına kabul edildiler. 1968 senesinde Polonezköy sakinleri işledikleri topraklar üstünde tapu hakkına sahip oldular. Öte taraftan, Czartoryski ailesinin vârisleri ise Polonezköylüler lehine mülkiyet haklarından vazgeçtiler.
Polonezköy Yakın Dönem
Polonezköy Kiraz Festivali. Ulaşım imkânları, coğrafî konumu ve estetik manzaraları yardımıyla Polonezköy bir ziraat köyünden dinlence köyüne dönüşmüştür.

Polonezköy’de toprak köy sakinlerine veya Polonezköy’e dinlenmeye gelen varlıklı ve ünlü şahıslara aittir. Polonezköy’un genişlemesi ve köydeki ekonomik koşulların düzelmesiyle beraber 1980’li senelerde yurt dışına göç eden ergenler Polonezköy’e arka taraf dönmeye ve köyde barıncak, restoran ve çayevi işletmeye başladılar.
Polonezköy’e gelen ünlüler içerisinde Macar piyanist Franz Liszt (1847), Fransız yazar Gustave Flaubert (1850), Çek yazar Karel Droz (1904), H.C.’nin ilk Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk (1937), sonradan Jan 23 ismiyle Papa olan Nuncio Piskopos Angelo Roncalli (bu ziyaret esnasında birkaç Adampollu çocuğa konfirmasyon sakramentini vermişti) ve H.C. Hükümeti temsilcileri ile beraber Polonezköy’e gelen, Polonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasındaki dışişleri bakanı Adam Rapacki (1961) de yer alıyor. Ayrıca, dünyaca isim yapan soprano Leyla Gencer de burada dünyaya gelmişti.

Köyü 1985 senesinde H.C. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1994 senesinde ise, Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa ziyaret atadı. Bir sonraki Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski ise birincisi 1996 ve ikinci 2000 senesinde olmak suretiyle 2 kere Polonezköy'ü ziyaret etmiştir. Son ziyareti sırasında Aleksander Kwasniewski, Zofia Rizi Anı Evi'ni de gezmiştir. Bu ziyaretten 2 yıl sonrasında Polonezköy’un kuruluşunun 160. yıldönümü törenle kutlandı.
Türkiye-Polonya ilişkilerinin genişlemesi yardımıyla Polonezköylüler bir yandan sıkça Polonya’dan gelenleri konuk ederken, başka yandan da atalarının ülkesini ziyarete gitmektedirler.

Günümüzde Polonezköy’de takribi olarak 1.000 fert yaşamaktadır. Bunlar içerisinde 40 fert muntazam Lehçe konuşmaktadır. Adampol-Polonezköy’de tüm yaz Polonezköy’ün Polonya ile olan bağlarını belirten Polonezköy şenliği düzenlenmektedir. Polonezköylüler, bu festivale katılan folklor gruplarını şahsı parasal olanaklarını kullanarak çağrı etmektedirler.

Polonezköy Ulaşım
İstanbul'un Avrupa yakasından yola çıkıp Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü geçtikten sonrasında, Kavacık sapağından, Kavacık mevkiini geçtikten 1 km. sonrasında sola dönüp ondan sonra Acarlar sitesinden sağa dönerek Polonezköy'e tabelaları izleyerek ulaşılabilir.

Polonezköy Gezilecek Yerler
Zofia Rizi Anı Evi - Ryzy Ailesine değin külüstür ve yeni fotoğraflar, kitaplar, belgeler. İç mekân.
Czestochova Meryem Ana Kilisesi
Polonezköy mezarlığı Polonya ulusal şairi Juliusz Slowacki’nin aşka düştüğü Ludwika Śniadecka’nın kabirinin yanı sıra Polonya Cumhuriyeti Milli Savaş ve Şehitlikler Konseyi yönünden restore edilen 92 başka zamanı kabir.
Polonezköy Tanıtımı Video izle


EmoticonEmoticon