2016 Resimli Mevlid Kandili Mesajları Facebook Paylaş SMS Sözleri

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 senesi için dini günler takvimini çıkarttı. Diyanet'in belirlediğine gore 11 Aralık Pazar günü Mevlid Kandili gecesi meydana gelecek.

 2017 Mevlid Kandili ne zamana denk geliyor, Mevlid Kandili'nde nasıl ibadet edilmeli, Mevlid Kandili Nedir ne zaman? İslam Aleminin en önemli gecelerinden Mevlid Kandilinde neler yapılmalı? ve Müslümanlar tarafından Mevlid Kandili'nde nasıl ibadet edilir? Anlamlı resimli Mevlit kandil'i mesajları kutlamaları tebrik kartları kısa sms gönder.

Mevlid Kandili ne vakit? Diyanet İşleri dini günler takvimine bakılırsa Mevlid (Mevlüd) Kandili 2 Ocak'ı 3 Ocak'a bağlayan akşama muadil geliyor. İslam Alemindeki 5 mukaddes akşamdan önde gelen Mevlid Kandili yeni senenin ikinci gününde ifa edilecek. Mevlid Kandili'nin ehemmiyeti ise İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'in doğduğu akşam olması.

Mevlid kelime anlamıyla 'doğum tarihi' anlama gelir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed'in doğduğu akşam olması nedeniyle ön kısım mühim gecelerden bir tanesidir. Kesin olmamakla beraber Hazreti Muhammed'in Rabiu'l-Evvel ayının on ikinci gecesinde doğduğu söylenir.

Bazı din alimlerine nazaran Mevlid Kandili kutlaması, Hazreti Muhammed doğum gününü kutlamadığı için olabilirli değildir. Ancak İslam aleminde genel kanaat bitirecek peygamber Hazreti Muhammed'in doğum gününün hayırlara vesile olduğu yönündedir.

2015 ÜÇ AYLAR

1 Recep 1436 Recep Başlangıcı 20 Nisan 2015 Pazartesi
1 Şaban 1436 Şaban Başlangıcı 19 Mayıs 2015 Salı
1 Ramazan 1436 Ramazan Başlangıcı 18 Haziran 2015 Perşembe
29 Ramazan 1436 Ramazan Son Günü 16 Temmuz 2015 Perşembe

 Mevlid Kandili Nedir Ne Anlama Gelir

Mevlid, doğum tarihi anlama gelir. Mevlid gecesi, rebiul-evvelinde ayının 11. İle 12. Günleri boşluğundaki gecedir. Peygamber efendimizin doğum günü, tüm müslümanların bayramıdır. Bu ay içerisinde olası olduğu kadar salatü selamı ( selat-ı nariye, selat-ı münciye ile selat-ı fethiye) oldukça okunmalıdır.

Resulullah dünyaya erişince, amcası ebu leheb’in cariyesi süveybe, (kardeşin abdullah’ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmişti. (ona süt vermek şartı ve, seni azat ettim) demişti. Bunun için, ebu leheb’in, tüm mevlid gecesinde, azabı birazcık hafiflemektedir. Mevlid gecesi sevinen, o akşama değer veren müminlerin oldukça oldukça sevap kazanacağı buradan da anlaşılmaktadır. Hafız muhammed ibni cezeri şafii diyor ki: (ebu leheb rüyada görülüp, ne halde olduğu sorulduğunda, fazlaca azap çekiyorum. Bununla birlikte, tüm sene, rebiul-evvelde ayının 12. Akşamları, azabım hafifliyor. Resulullah dünyaya ulaşınca, müjde veren cariyemi sevincimden azat etmiştim. Bunun için, bu gecelerde azabım hafifliyor) dedi. Ebu leheb şeklinde azgın bir kâfirin azabı hafifleyince, o ulu peygamberin ümmetinden olan bir mümin, onun doğduğu akşam sevinir, malını müsait bölgelere dağıtır, ziyafet verir, anca, peygamberine olan sevgisini gösterirse, allahü teâlâ onu cennetine sokar.) [m. Nasihat]

Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde eshab-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ile çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hz. Ebu bekir de, halife iken, eshab-ı kiramı toplar, resulullah efendimizin dünyayı teşrifindeki fevkalade hâlleri konuşurlardı. Bu akşam, resulullahın doğum devrinde görülen hâlleri, olağanüstü şeyleri okumak, dinlemek, öğrenmek oldukça sevaptır. Bugün yada ertesi gün oruç yakalamakta sakınca yoktur. Tutulması iyi olur, sevap olur.
Ankara müftüsü prof. Dr. Mefail çabuk, aa muhabirine meydana getirdiği açıklamada, hazreti muhammed'in dünyaya teşrif etmiş olduğu müstesna bir gecenin eşiğinde bulunulduğunu belirtti.
"1443 sene ilkin yeniden piyasa gününü pazartesiye bağlayan bu şekilde bir gecede, dünya tarihinin, tesiri kıyamete kadar sürecek en büyük büyümesi yaşandı" ifadelerini kullanan çabuk, tüm evreni rahmetiyle kuşatan Allah'ın, bunu alemlere en estetik şekilde tanıtmış olacak bir peygamberi insanlığa armağan ettiğini anlattı.
Tüm insanlığa "rahmet peygamberi" olarak gönderilen ahir elçinin, sulh, refah ile saadet dolu mesajlarının bugün fazlaca fazlaca mühim ile anlamlı hale geldiğini belirten çabuk, "huzursuzluğu, öfkeyi, acımasızlığı ile düşmanlığıyla bu dünyayı kirletenlere, adamlık için en estetik mesela o görkemli gölgesine sığınmaktan diğer bir yolu olmadığını işte bu kandil gecesinde bir defa daha fazla hatırlatmış olacağız" diye konuştu. Müftü çabuk, şunları kaydetti:
"kutlu peygamber'in doğum gecesi, olsa olsa müslümanlara değil, refah ile saadet arayan tüm bir insanlığa şüphesiz en büyük armağandır. Tüm müslüman kardeşlerimizi, ahir peygamberin bu doğum gecesinde, oluk oluk yağacak rahmet sağanağında arınmaya çağrı ediyoruz. Bu gecenin ülkemize ile islam alemine birlik, birliktelik ile refah getirmesini ulu mevla'dan niyaz ediyoruz."
"mevlid, doğum demek"
ankara üniversitesi Allah bilim fakültesi islam zamanı uzmanlık alanı akademisyen yrd. Doç. Dr. Halide aslan da hicri takvimde rebiülevvel ayının on birinci gününü on ikinci güne bağlayan gecenin, doğum manasına ulaşan "mevlid kandili bulunduğunu anlattı.
Bu gecede muhtelif mucizelerin gerçekleştiği ifade edilse de aslolan mühim olanın hazreti muhammed'in dünyaya gelişinin canlılığını korumak ile bu hususi hatıra anımsamak bulunduğunu belirten aslan, müslüman arapların, hazreti peygamberin ölümünden sonrasında, doğumunu kutlamak için herhangi bir merasim düzenlediklerine dair bulguların ise var olan olmadığını bildirdi.
Mevlidi günümüzdeki manasıyla halkın katılımını da sağlayarak ile büyük ziyafetler, şölenler tertipleyerek bir bayrama dönüştüren ilk hükümdarın selçuk atabeklerinden muzafferüddin gökböri bulunduğunu vurgulayan aslan, bu dönemden sonrasında mevlidin tüm islam aleminde kutlamaların yapıldığı bir merasim haline geldiğini dile getirdi. "mevlid kandili, osmanlı imparatorluğu'nda en canlı kutlanan kutsal geceydi denebilir" ifadelerini aktaran aslan, şunları anlattı:
"mevlid gününden ilkin protokole dahil devlet adamlarına davetiyeler gönderilir, ne vakit hangi camide bulunacakları bildirilerek davetlilerin merasim giysileriyle belirtilen camide bulunmaları sağlanırdı. Padişahın mahfel-i hümayuna gelmesi, cemaate hususi bir işaretle bildirilince, cemiyet hep aniden ayağa kalkar ile yeniden işaretle otururlardı. Mevlidin okunup bitmesinden sonrasında, padişah vükelaya, kürsi şeyhlerine, mevlidhanlara, müezzinlere ile başka gerekenlere hil'atler giydirir, şeker ile şerbetler dağıtılırdı. Bu tören tüm yıl, mekke-i mükerreme emiri tarafınca müjdeci başı ve gönderilen, sadakatini bildiren bir mektubun reisülküttab tarafınca padişaha verilmesi ve devam eder, mektubun açılıp okunmasından sonrasında, buyruk yönünden gönderilen nefis hurmaların camide bulunanlara dağıtılması ve ahir bulurdu. Mevlid'in resmi törenle kutlanışı 1910'dan itibaren kanunla kabul edilmiş ile bu törenlere cumhuriyet'in ilanına kadar devam edilmiştir. Sarayda yada padişahın katılımıyla camide büyük törenlerle ile fazlaca fiyatı yüksek hediyelerin dağıtımından sonrasında okunan mevlidlerden diğer acele tüm devlet adamının ile zenginin konağında, camilerde, mescidlerde ile halktan kimselerin evlerinde de mevlid okutulmakta idi."
hazreti peygamberin doğum öyküsü her zaman akşamları okunduğu için o akşam tezkereler yazılarak çağrı edilen misafirlere yükümlü yemekler hazırlandığını ile sofralar kurulduğunu özetleyen aslan, bu sofralarda tüm çeşit meyvenin olduğunu belirtti.
"toplum, padişaha maruzatlarını sunardı"
kandillerin halkın padişaha maruzatını sunmalarına da vesile bulunduğunu ifade eden yrd. Doç. Dr. Aslan, bu gecelerin osmanlı mutfağının da zenginleşmesine katkı yaptığını anlattı.
Kocatepe'de kandil programı
öte taraftan kandil dolayısıyla kocatepe camisi'nde de ankara il müftülüğünce program düzenlenecek. Ankara müftüsü çabuk'nın gecenin anlam ile önemi ile alakalı vereceği vaazın birlikte kocatepe ile başka camilerin görevlilerince kur'an-ı kerim ve mevlid-i şerif okunacak, ilahiler seslendirilecek.
 Mevlit kandiline bu akşama mahsus ibadetler şöyle sıralanmıştır:

ancak mevlid kandilinde yapılması ihtiyaç duyulan hususi ibadetler değil bütün kandil gecelerinde ile  tüm kandil gecesinde yapılması ihtiyaç duyulan ibadetleri sizler için şöyle ki hazırladık.

1- kur’ân–ı kerim okunmalı; okurlar dinlenmeli; müsait mekânlarda kur’ân ziyafetleri verilmeli; kelamullah’a olan sevgi, hürmet ile bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2- peygamber efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; o’nun şefaatini umut edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Üç-kaza, nafile namazlar kılınmalı; mevcutsa o akşama ilişkin nakledilen namazlar, onlar da ek olarak kılınabilir; kandil gecesi, aslı itibariyle yakarma ile ibadette kayra şuuruyla ihya edilmeli.

4-tefekkürde bulunulmalı; “ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nedir” şeklinde mevzular başta olmak suretiyle hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5- mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

A- üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ile kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli

7-geçmişin muhasebe ile murakabesi yapılmalı; ile şimdinin ile geleceğin plân ile programı belirlenmeli.

8-günahlara samimi olarak tevbe ile istiğfar edilmeli; algı edilen geceyi ahir fırsat bilerek nedamet ile inabede bulunulmalı.

9- kucak kucak zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

10- fert kendine ile başka mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11-küs ile dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; üzüntülü yüzler güldürülmeli.
.
12- sahabe, ulema ile evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ile manevî iklimlerinde vesilelikleriyle hakk’a niyazda bulunulmalı.

13- fakir, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, ihtiyar olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, saygı, armağan ile sadakalarla sevinçli edilmeli.

14-dini toplantılar, paneller ile sohbetler düzenlenmeli; va’z ü öğüt dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ile ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

15- kandil gecesinin gece, yatsı ile sabah namazları cemaatle ile camilerde kılınmalı.

16-. O akşam ve alakalı âyetler, hadîsler ile bunların yorumları alakadar kitaplardan ferden yada cemaaten okunmalı.

17-vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ile büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; inanç kardeşliğine ilişkin sadakati yerine getirilmeli.

18-dünyadaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, temel ile babamızın, dostlarımızın ile başka yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek yada telefon, faks ya da e–mail çekerek kutlama edilmeli; duaları istenmeli.

19- bu kandil gecelerinin gündüzlerinde olası olduğunca oruç tutulmalı.

2014 En Anlamlı kandil Kutlama mesajları

Bu akşam peygamberimiz hz muhammed mustafa tez 'in dünyaya şereflendirdiği gecedir. O peygamber ki insanların sapıklıkta sınır tanımadığı, cehalette en üst seviyelere eriştiği, sövgü ile şirkin kölesi olduğu bir zamanda dünyaya onur vermiş ile dünyaya Allahtan bir nur, rahmani bir şifa olmuştur. Dualarımız bu akşam noksan olmasın, kalplerimiz imanla dolsun, kandiliniz kutlu olsun!

Bugün ellerini semaya gönlünü mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en saklı incilerini onun için saç şundan dolayı bugün kandil, kandilin kutlu olsun.
Varligi sonsuz olan, acıma sahibi, demokratik ulu Allah kendisine yakarış edenleri geri çevirmez. Dualarinizin rabbin ulu katina iletilmisine vesile olan mevlüt kandiliniz kutlu olsun.
Yaratan'ın aşkıyla yan bu akşam, mevlana benzer biçimde dön bu akşam, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu akşam. Hayırlı kandiller!

Rabb'ın rahmeti, bereketi sizlerle olsun, gönül güneşiniz asla solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz mübarek olsun..
Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, Allah'tan esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra karşılık olduğu bu akşam dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.
Gül sevginin tacıdır, tüm bahar bir gül taçlanır. O gül ki muhammet'i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu şefkatli nice kandiller.
Güneşi yüreğinde gözleri ufuklarda muhabbet yolcuları arasında aden hesabı yapmayan cennetlikler arasında olmanın duasıyla hayırlı kandiller.

Sen öyle ki bir adem oğlu ol ki akıllar dursun, sen ona buna değil Allah'a kulsun. Ziynetler içerisinde parlayan bir nursun, senin benzeri bir dostun kandili kutlu olsun.
Rabbimden çiçek istedik kırları verdi, ağaç istedik ormanları verdi, su istedik denizleri verdi, arkadaş istedik bu numarayı verdi. Kandiliniz kutlu olsun.
Fani dünyanın padişahı değilim. Gönül hırkalarını yamar giyerim. Dostlarla ağlar, dostlarla gülerim. Siz sevdiklerime, iyi kandiller dilerim.
Gecenin estetik yüzü yüreğine dokunsun, kabuslar senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle ki bir gecede doğsun ki duaların kabul, kandilin kutlu olsun.
Gül bahçesine girenler gül olmasa da gül kokarlar, kainatın en estetik gülünün kokusu üzerinizde olsun. Kandiliniz kutlu olsun.


EmoticonEmoticon