Romatizma Neden Olur Nasıl Geçer Ne iyi Gelir Tedavi Yöntemleri

Romatizma Nedir?

Romatizma ağrılarına ne iyi gelir? Romatizma nasıl geçer? Romatizma geçer mi? Romatizma için faydalı bitkiler. Romatizma hastalığı nasıl iyileşir tamemen iyileşir mi? Romatizmaya ne iyi gelir? Romatizma deyince tamamımız dizlerini ve ellerini ovuşturan, eklem ağrılarından yakınma eden, ekseri de belli bir yaşın üstündeki
Kişileri gözümüzün karşısına getiririz. Tamamıyla yanlış olmasa da, bu noksan bir data sayılır. Bu sebeple romatizma deyince aslına bakarsak tek bir rahatsızlıktan söz etmek olası değildir. Romatizma yerine, ‘romatizmal rahatsızlıklar’ söylemek daha da mahalinde olur bu sebeple yüzden çok romatizma çeşidi mevcuttur. Mesela gut rahatsızlığı, eklem enfeksiyon kapması (artrit), kireçlenme, lupus ve kemik erimesi (osteoropoz), romatizmal rahatsızlıklar grubundadır.

Romatizmal rahatsızlıklar bünyede eklemleri, kasları, kemikleri ve bu tarz şeyleri iç içe bağlayan bağı etkileyen ve bu dokularda gerçekleştirilen zedelenme akıbeti eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlanmasına ve ayrıca biçim bozukluklarına neden olabilen rahatsızlıklardır. Kimi romatizma çeşitlerinde yalnız mafsallar değil, iç organlar ve muafiyet sistemi de etkilenir. Bir çok romatizmal rahatsızlığın emin sebebi bugün hala bilinmezliğini korumaktadır. Genetik etmenler, etrafsal etmenler, yaş, cinsiyet benzer faktörlerden söz edilir. En tanınan romatizmal rahatsızlıklardan birkaçının nedenlerine değin detayları aşağıda bulabilirsiniz.
Osteoartrit (kireçlenme)

Kemik uçlarını saran kıkırdak isminde doku yardımıyla, kemiklerimizin iç içe sürtülmesi engellenir ve eklemlerimizi rahatlıkla hareket ettirebiliriz. Ama vakit içinde alternatif sebeplerden ötürü kıkırdak yıpranır, incelir ve bu halde hareketler kısıtlanmaya başlar doğrusu eklemleri hareket ettirmek zorlaşır ve ağrılar husule gelir.

Kireçlenmeden ekseri eller, dizler, kalça eklemleri, boyun ve bel etkilenir. Bunlar en fazla kullanılan veya en fazla baskıya maruz kalan eklemlerdir. Bu yüzden ihtiyarlama, faydalanma, çok kullanma yada aşırı kiloyla beraber sıklıkla bu eklemlerdeki kıkırdaklar tahribat görür. Hem kıkırdağın bununla birlikte kemiklerin özelliği bozulmuş olduğu için, eklemde sızı, şişkinlik ve biçim bozuklukları ortaya çıkar.

Kireçlenmenin sebeplerini özetle sıralayacak olursak: orta yaşı geçmiş olmak, irsi sebepler (ailede görülmesi), cinsiyet (bayanlarda daha fazla sık ortaya çıkar), aşırı şişman olmak, eklemde yapısal bozukluk olması (yaradılıştan veya ilçe, rahatsızlık akıbeti vb), eklemlerin çok fazla tüketilmesi en çok rastlanan nedenlerdir.

Romatoid artrit

Romatoid artrit, bir eklem enfeksiyonu çeşididir ve bünyede en fazla el, ayak ve bilekleri etkiler. Şayet diz veya ellerin birinde romatoid artrit mevcutsa, ekseri diğerinde de mevcut anlamına gelir. Bu rahatsızlık sıklıkla birden çok eklemi etkiler ve bedenin rastgele bir eklemi etkilenebilir. Bireyler kendilerini rahatsız ve bitap hissedebilir ve kimi zaman rahatsızlık ateş de yapar.

Rahatsızlık kimi insanlarda olsa olsa birkaç ay veya bir 2 sene sürer ve tahribat vermeden geçer. Kimi insanlarda ise rahatsızlığın ‘ateşlenme‘ söylenilen zamanında emareler kötüleşir, gerileme evrelerinde ise fert şahsını iyi hisseder. Bazılarıysa rahatsızlığın kritik bir türüyle aksi karşıyadır ve uzun seneler ayrıca hayat boyu sürer. Rahatsızlığın bu çeşidi kritik eklem hasarlarına neden olabilir.

Daha da fazlaca bayanlarda ortaya çıkmasına rağmen çocuk, genç veya orta ihtiyar insanlarda romatoid artrit görülebilir. Kararlı sebebi bilinmemekle beraber, romatoid artrit bedeni rahatsızlıklardan koruması ihtiyaç duyulan muafiyet sisteminin bedenin şahsı dokularına saldırmasıyla görülür. Genetik, etrafsal ve hormonal etmenlerin de rahatsızlığın ortaya çıkışında rol oynadığı varsayılır.

Gut rahatsızlığı

Gut rahatsızlığı artritin (eklem enfeksiyonunun) en sızılı çeşitlerinden bir tanesidir. Bünyede aşırı ürik asidin artması sebebiyle kaynaklanır. Keskin ürik asit kristalleri eklemlerde ve çoğunlukla da ayak başparmağında depolanır. Kristaller cilt aşağısında yumrulara veya böbrek taşına sebep olabilir. Ayak başparmağı haricinde bilekler, parmaklar, dirsekler, dizler, topuklar ve ayağın üst bölümü da gut rahatsızlığından etkilenebilir. Bu yerlerde sızı, şişkinlik, kızarıklık, ısınma ve eklemlerde katılık görülebilir.

Gut rahatsızlığı ürik asit artması yüzünden, ürik asit ise hem bünyede bununla birlikte besinlerde yer alan ve pürin söylenilen nesnelerin parçalanması yüzünden doğar. Ürik asidin normalde sidikle atılması icap eder amma velakin beden ürik asit üretimini artırmışsa, böbrekler ürik asidi yeteri kadar atamıyorsa yahut bir fert pürinler ihtiva eden yemeklerden aşırı tüketiyorsa, ürik asit kanda birikebilir.

Ailede gut rahatsızlığı olanlar, baylar, aşırı şişman olanlar, aşırı içki tüketenler, pürin açısından varlıklı yemekleri sık tüketenler (ciğer, bakliyat, al et, deniz mahsulleri…), yüksek kan basıncını olanlar, şeker hastaları, kandaki yağ ve kolesterol payı yüksek olanlar, ilaç kullananlar (aspirin, idrar yapmayı kolaylaştırıcı, b3 vitamini…) bu hastalıkla alakadar olarak riziko grubunda sayılabilirler.

Lupus

Muafiyet sistemi bedendeki ecnebi maddelere aksi saldırıya geçecek biçimde tasarlanmıştır. Bununla birlikte lupus rahatsızlarında muafiyet sistemi bedenin şahsı sıhhatli hücre ve dokularına saldırır. Bu vaziyetten mafsallar, deri, böbrekler, kalp, ciğerler, damarlar ve beyin etkilenebilir. Alternatif lupus çeşitleri bulunmatadır ve bu rahatsızlık bayanlarda daha da oldukça ortaya çıkar.

Rahatsızlığın emareleri içerisinde eklemlerde sızı ve şişkinlik, adale ağrıları, sebebi meçhul ateş, deride al döküntü, saç dökülmesi, bitkinlik, güneşe aksi duyarlılık, nefes veya mor parmaklar, derin soluk alındığında hissedilen meme sızısı benzer bir hayli nesne sayılır. Rahatsızlığın sebebi daha kararlı olarak söylenememektedir. Bilgiozetim.com genlerin bu rahatsızlığın ortaya çıkışında rol oynadığı kabul edilir amma velakin kimin lupus rahatsızı olacağını olsa olsa genlerin belirlediği söylenemez. Bir hayli alternatif etkenin bir araya gelmiş olarak rahatsızlığı tetiklediği varsayılır.

Romatizma için Şifali Bitkiler Video izle


EmoticonEmoticon