Sarılık neden olur sarılık nasıl geçer tedavi yöntemleri

Sarılık nedir?

Sarılığın nedenleri nelerdir? bebekte sarılık nasıl geçer. sarılığa iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler.. Karaciğer rahatsızlıkları hepatit a b c tedavisi sarılığa ne iyi gelir? Sarılık derinin, mukozanın (iç organlarımızın içini örten zar) yada görme organlarının sarı renk bulunmasıdır. Bu sarı pigment, al kan gözeneklerinin bir yan mahsulü olan bilirubin maddesinden doğar. Bilirubin, bedenin eski al kan hücrelerini yenilerken oluşturduğu, sarı bir maddedir. Diyelim bedeninize bir darbe aldınız ve bir çürük oluştu. İyileşme süresinde bu çürüğün alternatif renkler aldığını görürsünüz.
Çürüğün içerisinde sarı renk meydana geldiği gözünüze çarparsa, bu gördüğünüz bilirubin maddesidir. Normalde her gün al kan gözeneklerinin %1′i emekli olur ve yerlerini yenileri alır. Eskiler karaciğerde işlenir ve atılır. Bu esnada üretilen bilirubinin bir çok dışkıyla bedenden atılır. Şayet karaciğerin başa çıkabileceğinden fazlaca daha çok miktarda numarada kan hücresi yıkımı oluyorsa bu vaziyette bünyede bilirubin (sarı pigmentler) çoğalmaya başlar. Bu pay gözle ortaya çıkar bir durum aldığında da ortaya sarılık çıkar.

Sarılık aşırı sayıda kan hücresinin ömrünü doldurması, karaciğerin çok fazla yüklenmesi yahut karaciğerde zedelenme olması yada bilirubinin karaciğerden safra kanalıyla bağırsağa geçişinde mesele olmasından oluşabilir. Oldukça fazla bebek yaşama geldiklerinin ilk haftasında sarılık olur. Sıkıntılı doğum dönemi aşırı al kan hücresinin çabucak emekliye ayrılmasına sebep olabilir. Bebeklerin karaciğeri ise çoğunlukla bu çok fazla yüklemeye aksi hazırlıksızdır. Anne sütünü almadan ve reel manada kaka hazırlamaya başlamadan ilkin, bilirubin daha fazla basit birikir. Prematüre bebekler içerisinde sarılık daha da yaygındır. Sıhhatli bebekler içerisinde sık görülen olarak düşe gelen sarılığa fiziksel sarılık denir.
Hem bebeklerde bununla birlikte erişkinlerde de ortaya çıkabilen hastalık sarılık ise, sebebine yahut ciddiyetine alakalı olarak sıhhat ihtimali gerçekleştiren sarılık çeşididir. Kan rahatsızlıkları, kan uyuşmazlığı, genetik sendromlar, hepatit, siroz, başka karaciğer rahatsızlıkları, safra kanalı tıkanması, iltihap ve kullanılan ilaçlar benzer bir hayli alternatif sebebi meydana gelebilir. Üstelik fiziksel sarılığın susuz kalma, hemen doğum, zor doğum veya alternatif nedenlerle daha fazla ciddileşmiş vaziyetine de hastalık sarılık denilebilir.

Çocuklarda sarılık sebepleri

Anne sütü sarılığı: anne sütündeki nesneler kimi bebeklerde karaciğerin bilirubin ile başa çıkma becerinini azaltır. Bu sarılık çeşidi seyrek sıkıntılara neden olur ve ekseri emzirmeye bozuculuk verilmemesi önerilir.
Biliyer atrezi (safra kesesi rahatsızlığı)
emzirme sarılığı: yeni dünyaya gelen 10 bebekten birinde, ilk yedigün içinde görülebilir. Bebeğin kifayetsiz anne sütü almasına alakalı olarak su kaybı yada düşük kalori alımının sarılığa sebep olduğu varsayılır.
Gilbert belirtisi: irsi ve hafifçe derecede sarılığın görüldüğü, tehlikesiz bir haldir. Karaciğerde bilirubini işleyen kimi enzimlerin seviyelerindeki değişim sebebiyle görülür. Tanı edildikten sonrasında bir iyileştirme yahut fazlaca ileri bir değerlendirme gerek olmaz.
hemolitik kansızlık (alyuvarların kısa ömürlü olması)
otoimmün hepatit
sıtma
yenidoğan sarılığı (fiziksel sarılık)
viral hepatitler (hepatit a, b, c, d ve e)

Yetişkinlerde Sarılık Nedenleri

Alkol bağımlısı karaciğer rahatsızlığı (alkol bağımlısı siroz; uzun soluklu içki kullanması sebebiyle karaciğer ziyan olmuştur.)
Sıtma
Biliyer atrezi (safra kesesi rahatsızlığı)
Hamilelik intrahepatik kolestazı
Gilbert belirtisi yahut bilirubinin işlenmesinde problemlere neden olan rahatsızlıklar
Hemolitik kansızlık (alyuvarların kısa ömürlü olması)
Süreğen etkin hepatit
Vİral hepatitler (hepatit a, b, c, d ve hepatit e)
Otoimmün hepatit
Pankreas kötü huylu tümörü
Primer biliyer siroz
Safra yolları tıkanıklığı (iltihap, ur yahut safra taşı sebebiyle)
ilaç sebepli hepatit
Karaciğere yeteri kadar kan veya o2 gitmemesi
ilaç sebepli kolestaz

Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Sarılık aniden meydana gelebilir veya vakit içerisinde adım adım gelişebilir. Genel anlamda sarılığın emarelerini alttaki benzer sıralayabiliriz:
Çiş rengi koyulaşır veya kahverengi olur.
Dışkının rengi açıktır, kil rengi olur.
Görme organlarının akı ve deri sarı bir renk alır. Sarılık kritik bir seviyedeyse sarı renk
Ağzın içi sarı bir renk alır.
Kahverengiye çalabilir. Şayet göz akları sarı değil ise, cildinizin sarı renk almasının sarılık haricinde diğer bir sebebi meydana gelebilir.

Sarılık Tedavisi nasıl olur video izle 


EmoticonEmoticon