Simone de Beauvoir Kimdir Vikipedi Kaç Yaşında Biyografi Resimleri

 Simone de Beauvoir Biyografi

Tam adı Simone Lucie-Ernestine-Marie-Bertrand de Beauvoir Google doodle 106. doğum gününü kutladığı Simone de Beauvoir hayatı hakkında bilgiler sunacağız. Simone de Beauvoir kimdir? Simone de Beauvoir vikipedi detayları kariyeri mesleği eğitimi ve Simone de Beauvoir özgeçmişi yazımızın devamında eklidir. Simone de Beauvoir doğum tarihi 9 Ocak 1908 yılıdır. Doğum yeri Paris Fransa'dır.
Georges Bertrand ve Françoise (Brasseur) de Beauvoir çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Sıradan bir Fransız ailesinin büyük kız evladıdır. Otobiyografisinin ilk bölümünde (Bir Genç Kızın Anıları) dinine ve ülkesine bağlı ataerkil bir ailenin sorumluluklarla donatılmış kızı olarak yaşamış olduğu dönemden bahseder. Kişiliğinin koyu katolik annesinin ve bilinemezci babasının karşıtı olarak şekillendiği söylenebilir.

Çocukluk ve buluğluk çağını etkileyen iki ilişkisinden biri kardeşi Helen öteki arkadaşı Zaza ile olan ilişkisidir. Helen’in küçüklüğünden itibaren ona devamlı bir şeyler öğretmeye onu yetiştirmeye çalışmış ilişkisinde öğretici bir endişe içerisinde olmuştur. Zaza ise acıklı hayatı ve ölümü ile Simone’nun karşılaşmış olduğu ilk problemi oluşturuyordu.

Matematik ve felsefede Baccalauréat imtihanını geçtikten sonrasında Katolik Enstitüsü’nde matematik öğrenimi ve Saınte Marie Enstitüsünde yabancı dillerde yazın eğitimi görmüş oldu. Daha sonrasında Sobone’da felsefe eğitimi aldı. 1929’da elit Ecole Normale Superieure’ye kayıt olan ve Sabone’da kurs almakta olan Jean-Paul Sartre ile tanışır. Beavuvoir’un Ecole Normele’de tahsil görmüş olduğu yanlış ve yaygın olan bir bilgidir. Ancak bu okuldaki Sartre ve felsefe gurubundaki öteki insanoğlu yönünden iyi bilinmektedir. 1929’da felsefede Agregation başaran en genç talebe olur. Sartre o sene birinci olur, Simone ise ikinci. Ancak hepimiz hatırlar ki de Beauvoir felsefede en iyi idi. Sartre’a birincilik erkek olduğundan verilmişti. Sorbonne’da iken yaşamı süresince bilinecek lakabı Castor(Cesur) edinecektir.

1943 senesinde Simone Konuk Kız (D'Invitée) isimli Rouen mektebindeki öğrencilerinden Olga Kosakiewicz ile olan kronik lezbiyen ilişkisinin hikayesini yayınladı. Bu hikaye hem de de Beauvoir ile Sartre arasındaki karmaşa ilişkiyi ve birlikteliğin bu üçlü ilişkiden ne şekilde zarar gördüğünü anlatır.

Ve II. Dünya Savaşı'ndan sonrasında De Beauvoir Sartre’ın Maurice Merleau-Ponty ve öteki arkadaşları ile kurduğu Modern Zamanlar (Les Temps Modernes ) isminde politik gazetede çalışmaya başladı. De Beauvoir bu gazetede kendini geliştirdi ve ölümüne kadar editör olarak çalışmaya devam etti.

Belirsizlik Ahlakı Üzerine (Pour Une Morale de Y'ambiguïté , 1947) kitabında Fransız varoluşçuluğu tesirleri farkedilmektedir. Kitapta oldukça mütevazı bir biçimde Sartre’ın olmak ve hiçlik felsefeleri arasındaki geniş açıyı göstermektedir. De Beauvoir bir çift çinse düşkündür. Ancak bir seminerde Nelson Algren’le tanıştığı 1947 yılına kadar doyuma ulaşamamıştır. Chicago’da Beauvoir Algren ile ilişkisinde ilk doyumunu yaşar. Bu Fransa’da iki ayrı kitap olarak basılan İkinci Cins kitabına da esin olur. Bu emek harcama ABD’da da The Second Sex olarak yayıncı Alfred H. Knoph’ın karısı Blance Knopf ‘un tavsiyesi üstüne Howard Parshley tarafınca çevirilerek yayınlanır.

Simone de Beauvoir Eserleri

Pyrrhus ve Cineas, The Woman Destroyed, Yaşlılık, Hesap Tamam, When Things of the Spirit Come First, Veda Töreni, Sartre’a Mektuplar, Aşk Mektupları (Nelson Algren’e) Konuk Kız, Yaşlılık, Sessiz Bir Ölüm, Les Belles Images,  Başkalarının Kanı, Kim Ölecek?, Her Erkek Ölümlüdür, Belirsizlik Ahlakı Üzerine, Mandarinler, Sade’ı Yakmalı mı?, Uzun Yürüyüş, Bir Genç Kızın Anıları, İkinci Cins, Gün gün Amerika,
 Simone de Beauvoir biograhy Video izle


EmoticonEmoticon