Steve Jobs Kimdir Vikipedi Kaç Yaşında Biyografi Kariyeri Resimleri

Steve Jobs Biyografi

Apple Ceosu Steve Jobs Vikipedi ve Steve Jobs hayatı hakkında bilgiler sunacağız. Steve Jobs doğum yarihi 24 Şubat 1955 yılıdır. Doğum yeri ABD’’nın Wisconsin eyaletidir. Kaliforniyalı Paul Jobs ile Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinildi ve büyütüldi. Öz kız kardeşi ise, meşhur roman yazarı Mona Simpson’dır. Gerçek tam adı Steven Paul Jobs’’dır.

Milyonların tanıdığı Apple denildiğinde ilk akla gelen ömrünü bu firmadaya adayan üretici iş adamı Resimli Steve Jobs Özgeçmişi şu şekilde.

Steve Jobs Kariyeri Eğitimi

Türklerin deyimi ile Stiv Cobs 1974 senesinde Kaliforniya’da “Homebrew Computer Club” isminde bilgisayar kulübü toplantılarına, Steve Wozniak birlikte katılmaya başladı. Wozniak birlikte dünyaca meşhur Atari Inc.’de iş bularak oyun tasarlayıcısı olarak iş buldu. Çok kısa zaman zarfında Jobs ve Wozniak iş dünyasına giriştiler. Pahalı uzun uzaklık görüşmelerini parasız yapabilme imkanı sağlıyan “Blue Box” isimli mahsulü üretime koyuldular. 1976 senesinde Jobs ailesi, garajında Apple Computer Co. isimli günümüzün en iyi teknoloji şirketlerinden birinin temellerini attılar. İlk mahsulleri “Apple A’”i 666 dolara satışa sürdüler. 1977 senesinde ise, “Apple II” pazara çıktı. Apple II ev piyasasında büyük başarı yakaladı ve yerini pekiştirdi. 1980 senesinde ise Apple Computer halka arz edildi. Yine 1980 senesinde “Apple III” satışa sunuldu ama Apple II’’nin yerini dolduramadı. Apple muazzam bir hızlı bir biçimde büyümeye devam ederken, idarede deneyimli, firmanın genişlemesini temin edebilecek ustalaşmış bir idare edici arayışına girdi. Bu açıklarını Steve Jobs’un meşhur firma Pepsi’nin CEO’su olan John Scully’i aklını çelmesi birlikte kapattılar. Aynı yıl “Apple Lisa” pazara çıkarıldı. Teknolojik olarak gelişmiş olması durumunda, ticari olarak beklenen başarıyı sağlıyamadı. 1984 senesinde “Macintosh” pazara çıkarıldı. Apple Lisa’’nın tersine, Macintosh ticari başarıyı elde eden ilk GUI bilgisayar oldu. Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple II’nin yerine Mac’i sürmesi yanı sıra süregelmiş ve çağımıza kadar ulaşmıştır.
Apple’dan 1985 senesinde bir kavga kararı ayrılmıştır. Steve Jobs Apple’’dan ayrıldıktan sonrasında diğer bir teknoloji firması kurdu, NeXT Computer. NeXT Computer, Apple Lisa benzeri teknolojik olarak fazlaca gelişmiş; ama bir tek ilmi emek harcama alanlarında sevilen ve isim yapmış olmuştur. Steve Jobs 18 Mart 1991’de Laurene Powell yanı sıra evlenerek dünya evine girdi. Üç evladı oldu. Steve Jobs hayvansal gıda tüketmezdi. Fakat balık yerdi.
Pixar: Ünlü animasyon firması olan Pixar’’ı, Edwin Catmull yanı sıra 1986 senesinde Kaliforniya’da kurdular. Şirket 10 sene sonrasında Toy Story (Oyuncak Hikayesi) isminde animasyon filmi birlikte patlama yapmıştır. Şirketin bir hayli filmi ödüllere layık görülmüştür. Bunlardan bazıları ise, Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999′da Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), 2003′de Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) ve 2004 senesinde İnanılmaz Aile (The Incredibles)’dır. 2006 senesinde Cars, 2 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 2007 senesinde da Ratatouille, en iyi animasyon branşında Oscar kazandı.

1996 yılına gelindiğinde Apple firması Steve Jobs’u geri getirebilmek için NeXT şirketini 429 milyon dolar karşılığında satın elde etti. 1997 senesinde Steve Jobs firmanın geçici CEO’su seçildi. NeXT’in satın katılması kararı 2 firmanın teknolojileri birleştirildi. Steve Jobs’un yönetiminde Apple iMac’i pazara çıkardı. Satışlarda patlama yaşandı ve günümüzde de iMac Apple şirketinin meşhur mahsulleri arasında yer almıştır. Steve Jobs firmanın bir tek şahsi bilgisayar mahsulü yanı sıra kısıtlı kalmasını istemedi ve iPod’u satışa sundu. iPod yardımıyla binlerce mp3 formatında şarkıyı küçük bir aygıt olan iPod’a sığdırdı. Daha sonrasında iTunes’u da kurarak çevrimiçi müzik dükkanı kurdu. Sık Sık çalışanlarını yenilikçi fikir geliştirmeye itici ve cesaretlendirici esin cümleleri kurarak motive ederdi. Mükemmel etkileme ve marketing kabiliyetine sahiptir. Öte taraftan gayri muntazam ve oldukça aşırı istekli bir idare edici olduğu için sıkça laf edilir. Apple firmasında CEO olarak senelik bir tek 1 dolar karşılığında yıllarca çalıştı. Buda onu Guiness Dünya Rekorları sıralamasında “En Düşük Maaşla Çalışan CEO” ünvanını kazanmasını sağladı. Şirket kazanç sağlamaya başladığında geçici CEO’sevinç ünvanındaki “geçici” bölümü kaldırıldı ve firmanın reel CEO’su oldu. 1 dolara çalışmaya devam etsede Apple firması ona oldukça de ucuz olmayan hediyeler vermeye devam etti. Örnek olarak: 1999 senesinde 90 milyon dolar değerinde hususi bir jet ve firmanın sınırı olan hisselerinden 30 milyon dolarlık bir oran.

Apple’daki görevinden, 25 Ağustos 2011 senesinde kritik sıhhat sorunları nedeniyle ayrıldı. Yerine CEO olarak Tim Cook geçti. Ölümüne kadar Apple Computer’da idare heyeti başkanı olarak devam etti. 31 Temmuz 2004′de Jobs, pankreasında bulunan kötümcül tömür urunu aldırtmak için operasyon oldu. Steve Jobs’da bulunan kötü huylu tümür tipinde kimyasal tedavi yahut ışınım terapisine gerekseme duyulmadı. Steve Jobs 2004′te kötü huylu tümür iyileştirilmesi görmeye başladı. 2009 senesinde ise karaciğer nakli yapılmış oldu. 5 Ekim 2011 senesinde Steve Jobs akraba üyeleri başucundayken ve sessiz bir şekilde yaşama veda etti.

Milyoner Hippi Steve Jobs Türkçe Biyografi Belgeseli Video izle


EmoticonEmoticon