Trüf Mantarı Nedir Faydaları Fiyatı Nerede Yetişir Nasıl Toplanır?

Trüf Mantarı ne işe yarar? Trüf Mantarı faydaları nelerdir? Trüf Mantarı nasıl toplanır? Sağlık sektöründe kullanılan Trüf Mantarı fiyatı bakımından büyük ilgi görüyor. Trüf Mantarı nerede yetişir? Trüf Mantarı zararlı mı yararı nedir? Binlerce dolar değerinde bulunan Trüf Mantarı özellikleri hakkında bilgiler yazımızda ayrıntılı olarak sunuldu.

Karakteristiği ve ihtiva ettiği aromalar açısından fazlaca lezzetli bir tat sunan, ender bulunup yenilebilir bir mantar türü olan trüf, mutfak dünyasının pırlantası olarak tanımlanır.

Yüzeyi katı bir kabukla sarılı olan trüf mantarı, pişirilip servis edilmeden ilkin kabuğu soyularak yenilir bununla birlikte ekseri aromasının pişirme sırasında kaybolmaması maksadıyla bu noktada kabuğu soyulmaz. Trüf mantarının yüzlerce çeşidi bulunmasına karşın olsa olsa bazıları (ekseri yumru cinsleri) damak çatlatan tarifine uyacak dek lezzetlidir. Trüf mantarı zeminin aşağısında, ağaçlar ile simbiyotik (ortakyaşama) birleşme ile alakalı olarak yetişirler ve başka bir çok mantara nazaran yer alması epeyce zor olsa gerek. Bu yüzden bir çok insanoğlu aracılığıyla değil, domuz ve köpekler tarafınca keşfedilip tüketilirler.

Trüf Mantarı Türleri

Trüf mantarları anne olarak ekseri görünüş, tat ve kokularına bakılırsa sınıflandırılırlar. Dünyanın muhtelif bir hayli kesiminde yetişirler ve ekseri teknik adları yerine büyüdükleri bölgenin ismi ile bilinirler. Taze olduklarında kahverengi ile siyah içerisinde bir kabuk ve ak bir içyapıya sahiptirler. Büyüklükleri bir bezelye tanesinden bir portakal ebatlarına dek değişebilir ve ağırlıkları 1 kilograma dek ulaşabilir. Bu ağırlıktaki çeşitleri ekseri fransa’nın güneybatısındaki perigord kesiminde yetişir.
En ender yer alan çeşitlerinden olan italyan beyazı yada piedmont (dağ eteği) mantarı teknik ismi ile tuber magnatum, en dirençli kokuya sahip olan türleridir. Taze olduğunda, kahverengiye çalan bej renginde pürüssüz bir yüzeyi bulunmaktadır. Büyüklüğü bir fındık adedi ile bir elma büyüklüğü içerisinde değişebilir ve ağırlığı takribi yarım kilograma ulaşabilir. Sıklıkla italyanın kuzeybatısındaki piedmont kesiminde yetişir. Sahip olduğu aroma ve tat, hasattan takribi bir yada 2 hafta sonrasında azalmaya başlar.
Başka kayda kıymet türleri içerisinde oregon ak mantarı, çin mantarı ve yaz mantarı yer almaktadır. Oregon beyazının 2 türü yer almaktadır (tuber oregonese ve tuber gibbosum).
Tüm ikisi de olgunlaşmadan evvel ak renkte olup, olgunlaşma devrinde turuncu-kahverengi ve cansız yeşilimsi kahverengi vaziyete dönüşürler. Çin mantarları (tuber sinence ve tuber indicum) ekseri kahverengidir ve çin’in cenup bölgelerinde yetişir. Bir çok vakit tamamıyla olgunlaşmadan hasat edilirler ve bu yüzden diğerlerine nazaran fazlaca ucuz olup günlük kullanım maksadıyla alımı fazlaca kolaydır. Ekseri fransa, ispanya ve italya’da yer alan yaz mantarları da (tuber aestivum), trüf mantarlarının en sık görülen türü olup oldukça dirayetli aromaya sahiptirler.

Trüf Mantarı Kullanımı

Trüf mantarları, aroma ve tadını kaybetmemeleri bakımından oldukça dikkatlice işlenmelidir. Toprağın aşağısında yetiştiklerinden ötürü kabuğunda kirlilik yer alması doğaldır. Pişirme aşamasından ilkin mevcut kirlilikler su ile adamakıllı temizlenip kâğıt bir peçete desteğiyle kurutulmalıdır.
Hasat yapıldıktan sonrasında aromasını kaybetmemesi maksadıyla ambiyans geçirmeyecek bir kapta, buzdolabında ve en aşırı 2 hafta saklanmalıdır. Sırça kaplarda ambarlama zamanı uzatılabilir bununla birlikte katiyen kurutularak saklanmamalıdır. Şu sebeple kurutma aşamasında tat zenginliğini yitirirler.
Pişirme aşamasında lezzetini yitirdiğinden trüf mantarları ekseri pişmeden servis edilirler. Servise amade yemeklerin yanına dilimlenerek yada üstüne rendelenerek sunulabilirler. Et yemeklerinde, etin içerisine dilimlenerek, lezzetinin ete geçmesi sağlanarak servis edilebilirler. Bununla beraber peynir, yağ ve yumurta benzeri yağlı gıdalara iyi bir partner olurlar. Zeytinyağının içerisinde bekletilip, aromasının yağ yönünden emilmesi sağlanabilir. Piyasada trüf mantarı hasım olarak satılan yağlar da bu yolla uygulanmaktadır (trüf mantarının hasım çıkarılmamaktadır).

Aranması ve hasat edilmesi

Ekseri toprağın takribi 30 cm dek aşağısında bulunurlar. Mantarın bitkisel bölümü (misel) ile bir hayli ağaç çeşidinin kökü simbiyotik bir bağ kurar. Toprağın aşağısında büyüyüp olgunlaştıklarında dirençli bir koku yayarak hayvanlar tarafınca tespit edilirler. Hayvanlar bulabildikleri mantarları yerken sporlarını etrafa saçarlar ve aynı döngü yine başlamış meydana gelir.
Trüf mantarı avcılığı insanoğlu maksadıyla bilhassa sezonu olan ilkbahar zamanında oldukça karlı bir hasılat kapısıdır. Şimal amerika’da genel anlamda arama tekniği tırmıkla toprağı kazarak gözetlemedir. Avrupa’da, avcılar trüf domuzu ve hususi olarak yetiştirilen eğitimli köpekleri kullanarak arama emeklerini gerçekleştirmektedirler.
Dişi trüf domuzları olgunlaşmış bir trüf mantarı kokusu duyduğunda ihtar verir bu sebeple trüf mantarının kokusu ile erkek domuz salyasının kokusu iç içe fazlaca benzemektedir. Bu halde dişi domuzu arka tarafta tutmak oldukça zor olsa da trüf mantarının bölgesi tespit edilir ve damak çatlatan bu lezzet yiyecek amacıyla hazırlanabilir. Domuzların bu hüneri keşfedildikten sonrasında köpekler de bu mevzuda eğitilmeye başlanmış ve avcılık faaliyetlerine katılmışlardır.
Bilhassa lagotto romagnolo cins köpeğin bu mevzuda kabiliyeti oldukça iyidir. Köpekler trüf mantarını yiyecek maksadıyla fazlaca istekli olmadıklarında ötürü da trüf avcılığı faaliyetlerinde domuzlara nazaran daha fazla avantajlıdırlar.

 Trüf Mantarı Nasıl Toplanır Video izle

Trüf Mantarı Türkiye'de Nerede Yetişir izle 


EmoticonEmoticon