Unutkanlık neden olur unutkanlık belirtileri tedavi yöntemleri

Unutkanlık Nedir?

Unutkanlık belirtileri nelerdir? unutkanlık sebepleri hakkında kısa bilgiler, unutkanlık geçer mi? unutkanlık nasıl düzelir. hatırlayamama durumu nasıl düzeltilir.. Hangi bitkiler unutkanlığa iyi gelir?insan neden unutur? herşeyi unutmaya başladım neden? Cep telefonunu hanede bırakmak veya akraba bir dostun doğum gününü atlamak benzer haller öleli bunaltan ve sinir bozucudur fakat bu şekil unutkanlıkların her insanın başına geldiğini biliriz, duyarız. Amma velakin benzeyen ilçeler peş peşe ve oldukça sık olmaya başladığında, hele bir de orta yaşlar geçilmişse, unutkanlık vereli bunaltıcı meydana geldiği kadar da kaygı verici bir vaziyet alır. Acilen alzheimer yahut bunaklık gibi rahatsızlıklar zihne ulaşmaya başlar. Halbuki unutkanlığın verecek aşama alışılmış olan ve basitçe çözüm bulunabilecek sebepleri de bulunmatadır. Bağlı olarak panik yapmadan evvel, unutkanlığın bu daha fazla rahat sebeplerini öğrenmekte yarar bulunmakta.

Unutkanlığın kritik bir alamete dönüşüp dönüşmediğini idrak etmek daima basit olmayabilir. Bir 2 unutkanlık hadisesi alışılmışın dışında sayılmaz. Unutkanlığın mucizevi bir durum aldığını dediğimiz insanlarda yalnız unutkanlık değil diğer problemler, negatif davranışlar da görülür. Yükümlülüklerini yerine getirememe, kimi yeteneklerin kaybolmaya başlaması, negatif doğrultuda karakter, davranış değişimleri benzer başka emareler de unutkanlıkla yan yana ulaştığında ortada kritik bir vaziyet olduğu için şüphelenilebilir. Yeniden de şahsı kendimize tanı koymaya çabalamanın ne miktarda yanlış meydana geldiğini devamlı söylüyoruz. Bilgiozetim.com Emareleri en mükemmel bir tabip değerlendirebilir. Bağlı olarak unutkanlıkla alakalı bir sorununuz meydana geldiğini düşündüğünüz anda bir hekime başvurmanız atacağınız en isabetli adım meydana gelecektir.

Uyku düzensizliği: unutkanlığın kim bilir en fazla göz ardı edilen sebeplerinden biri de uykusuzluktur. Yeteri kadar uyuyamamak, akşam bedeni ve beyni yeteri kadar dinlendirememek gün içerisinde kaygılı bir ruh vaziyetine ve bununla beraber unutkanlığa sebep olabilir.

Kullanılan ilaçlar: sakinleştiriciler, antidepresanlar yahut kimi kan basıncı ilaçları benzer adımbaşı kullanılan ilaçların dikkat dağınıklığına yada kafa karışıklığına sebep olması olasıdır. Bu vaziyette yeni şeyler öğrenmek, öğrendiklerinizi, duyduklarınızı anımsamak zorlaşabilir. Şayet unutkanlığınızın aldığınız bir ilaçtan kaynaklandığını düşünüyorsanız bu mevzuyu doktorunuza destek almalısınız. Rastgele bir sıhhat problemi için kullandığınız ilacı şahsı kendinize bırakmanız yanlıştır. Hekiminiz şayet unutkanlıkla kullandığınız ilaç içerisinde bir irtibat kurarsa size farklı bir ilaç sunabilir.

Tiroid bezinin yetersiz emek vermesi: tiroid bezi özelliklerini gerektiği benzer yerine getirmiyorsa bu vaziyette tiroid hormonları da bünyede yeteri kadar üretilmiyor anlama gelir. Tiroid hormonlarının bedenin başka uzuvları üstünde mühim tesirleri mevcuttur ve beyin de bu organlardan bir tanesidir. Ayrıca tiroid bezinin yetersiz emek harcaması çöküntü ve uyku problemlerine da neden olur. Her 2 vaziyette da unutkanlık meydana gelebilir. Rahat bir kan testiyle tiroid probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz olasıdır.

İçki: alkolü çok kaçırmak, alkolün tesirini üzerinizden attıktan sonrasında dahi kısa devre bellek üstünde negatif bir etki eder. Bu halde geçmişi anımsamak da zorlanmazsınız bir ihtimal fakat az evvel okuduğunuz yazının mevzusu bir çeşitli aklınıza gelmeyebilir. Ne miktarda içki çoktur, ne kadarı fazladır insandan insana değişmiş olduğu söylense de genel anlamda kabul bulan bayanlar için gün içerisinde bir, baylar için gün içerisinde 2 kadeh şaraptan geriye kalanı ‘çoktur’. Başka içkilerde ise içki oranına göre bu derece yetersiz-fazlaca fark gösterebilir.

Bunalım ve endişe: yeni bir kanalizasyon veya yapılacak bir iş karşısında dikkatinizi toplamanızı, duyduklarınızı alakayla dinlemenizi yada kendinizi vermenizi zorlaştıracak rastgele bir müessir bellek sorunlarına neden olur. Bunalım ve endişe bu faktörlere mükemmel bir misaldir. Her çifti de dikkati dağıtarak hem yeni malumatların bellekte bölge almasını önüne geçer bununla birlikte külüstür detayları hafızadan çekip çıkarmanızı zorlaştırır.

Çöküntü: depresyonun bir hayli emaresi mevcuttur. Yaşamdan keyif alamama, içe kapanma, uyuşukluk ve adımbaşı şahsını mutsuz algılama bunlardan bir kısmıdır. Oldukça sık söz geçmese de unutkanlık da öne çıkan çöküntü emarelerinden biri meydana gelebilir.
Unutkanlık ne vakit tehlike arz eder?

Unutkanlığın ne vakit düzgüsel meydana geldiği ne vakit mucizevi bir vaziyet almış olduğu mühim bir mevzudur. Unutkanlığın kritik bir boyuta varması söylemek, devamlı basitce meydana getirilen işlerde unutkanlık sebebiyle aksama yaşanması anlama gelir. Mesela:

 fazlaca iyi tanınan, hep gidilen bir adresin yolunu karıştırmaya başlamak,
tanıdıkların adlarını yahut yüzlerini çıkaramamak,
daima ezberde olan telefon numaralarını unuttuğunu ayrım arzu,
yanıt alınmasına rağmen aynı suali yeniden yine sormak,
vakit-tarih-mekan-insanoğlu ile alakalı kafa karışıklığı yaşamak,
 tanıdık alanlarda yitmek,
aynı hikayeyi yine yine bahsetmek
ileri derecede unutkanlıkta emniyet, yeme içme ve şahsi hijyen benzer gündelik işleri dahi unutkanlık sebebiyle önemsememek bir sorun meydana geldiği demektir.

Unutkanlığın Sebepleri Liste Halinde

Unutkanlık uykusuzluğa yahut bir rahatsızlığa alakalı olarak ortaya çıkmış meydana gelebilir. Kendinizde veya bir yakınınızda unutkanlık problemi hissettiğinizde şahsı kendinize bir sebep ortaya koymaya emek harcamak yerine, evvela bir hekime müracaat etmek en iyisidir. Bir nörolog yada ruhsal bir sorundan şüpheleniliyorsa bir deli doktoru veya psikolog ilk evrede vaziyeti netleştirmekte destek meydana gelebilir.

Aşağıda muhtelif kaynaklarda unutkanlığa sebep olduğu kabul edilen bir hayli nedeni bir arada ve sıralama vaziyetinde bulabilirsiniz. Amma velakin bu sıralama haricinde kalan haller olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Hafıza kaybı
b12 vitamini yetersizliği
enfarktüs
epilepsi
karaciğer rahatsızlıkları
endişe bozukluğu
kimi ilaç çeşitleri
beyin urları, beyinde iltihaplanmalar veya beyinde pıhtı
böbrek rahatsızlıkları
bunama / demans (alzheimer rahatsızlığı bunama tiplerinden bir tanesidir.)
Çöküntü
uyuşturucu kullanmasıkafa travmaları
kalitesiz uyku
kalp rahatsızlıkları
jet lag (uzun tayyare yolculukları akabinde saat farkından ötürü uyku düzeninin bozulması)
bunalımtiroid rahatsızlıkları
uyku düzensizliği
parkinson rahatsızlığı
ilçeler (trafik ilçesi vb)vitamin yetersizliği
ihtiyarlama
kifayetsiz yeme içme
süreğen alkolizm
menenjit
psikojenik hafıza kaybı
diyabet

Hafızayla alakalı ilgi çekici bilgiler

adımbaşı aynı etkinlikleri inşa hafızanızı zayıflatacaktır. Her gün bir öncekine benziyor ve rutininize sıkı sıkı bağlı kalıyorsanız hafızanıza fenalık ediyorsunuz anlamına gelir. Bazen beyninizi zorlayacak farklı aktivitelerden faydalanmalısınız. Hafızayı güçlendirmek için bulmaca sökmek, daima kullandığınız yol yerine işe alternatif bir yoldan gitmeyi tecrübe etmek, yeni bir dil öğrenmeye emek harcamak benzer alternatif uğraşlar işe yarayacaktır.
Kulaklarınız ve gözleriniz işini ne miktarda iyi yaparsa hafızanız da bundan müspet doğrultuda etkilenir. Gözünüz bozuksa gözlük takmayı, ağır işitiyorsanız işitme aleti kullanmayı unutmayın. Koku elde etme duygusu ile bellek tekrar yakından alakalıdır. Kimi zaman bir deodorant veya havadaki bir koku, fazlaca külüstür hatıraları canlandırabilir.
Bellek beslenmeden etkilenir. Antioksidan, beta karoten, c ve e vitamini ihtiva eden besinler hafızaya iyi gelir. Koyu yeşil, al, sarı ve turanj renkli sebze ve meyveler antioksidan açısından varlıklı, hafızaya iyi gelen yiyeceklerdir.
Puan defteri tutmak yahut sinyal oluşturmak benzer hatırlatıcılardan faydalanmak hafızayı canlandırmaya destek sağlar. Bununla beraber adisyon kitap işlerini olası olduğunca akıldan hazırlamaya emek harcamak, sayı ezberlemek önerilen bellek egzersizleridir.
Alıştırma demişken bisiklete binmek, masa tenisi oynamak, bisiklete binmek benzer egzersizler hafızaya iyi gelir.
Olmamış vakaları olmuş benzer yahut olduğundan dolayı alternatif formda hatırlayabilirsiniz. Beyniniz olayın zannettiğiniz benzer gerçekleştiğini düşünmenize yönelik detayları bir araya toplar. Mesela küçükken bisikletinizin rengini yeşil olarak hatırlıyorsanız, zihninizde oldukça net bir halde al bir bisiklet kullandığınız bilgisi belirebilir. Babanızın bisikletin mor olduğunu söylediği ana kadar..

Unutkanlık Tedavisi Çözüm Yöntemleri Video izle


EmoticonEmoticon